Ugrás a tartalomhoz

Szávay Ágnes

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szávay Ágnes
Budapest, 2009
Budapest, 2009
Személyes adatok
Ország Magyarország
LakóhelyBécs, Ausztria
Született1988. december 29. (36 éves)
Kiskunhalas
Magasság171 cm
Testsúly63 kg
KézJobb (kétkezes fonák)
Profivá válás2004
Visszavonult2013. február 6.
Összkereset2 120 121 $
Eredményei egyesben
Eredmények219–125
Tornagyőzelmek5 WTA, 3 ITF
Világranglistán*13. (2008. április 14.)
Grand Slam-eredmények egyesben
Australian Open2. kör (2010)
Roland Garros4. kör (2009)
Wimbledon4. kör (2008)
US OpenNegyeddöntő (2007)
Eredményei párosban
Eredmények101–78
Tornagyőzelmek2 WTA, 3 ITF
Világranglistán*22. (2007. szeptember 24.)
Grand Slam-eredmények párosban
Australian Open3. kör (2006, 2009)
Roland Garros3. kör (2007, 2008)
WimbledonNegyeddöntő (2010)
US OpenElődöntő (2007)

* Legjobb helyezés a világranglistán
A Wikimédia Commons tartalmaz Szávay Ágnes témájú médiaállományokat.

Szávay Ágnes (Kiskunhalas, 1988. december 29. –) magyar teniszezőnő, olimpikon, egy egyéni és két páros junior Grand Slam-torna győztese.

2004-től 2013-ig versenyzett a profik között. Juniorként egyéniben és párosban is győzött a 2005-ös Roland Garroson, és párosban 2005-ben Wimbledonban. Emellett döntős volt egyéniben és párosban is a 2005-ös Australian Openen. 2005-ben a kombinált junior világranglista[1] 2. helyezettje volt Viktorija Azaranka mögött.

Pályafutása során egyéniben öt, párosban két WTA-tornát nyert meg. Első egyéni győzelmét 2007. július 22-én aratta Palermóban. Ugyanebben az évben New Havenben döntőt játszott, majd egy emlékezetes mérkőzésen, mérkőzéslabdát hárítva győzött a Tier II-es pekingi torna fináléjában. Emellett 2009-ben és 2010-ben Budapesten, s szintén 2010-ben Prágában nyert International tornát. Grand Slam-tornán a legjobb egyéni eredményét a 2007-es US Openen érte el egy negyeddöntővel, párosban pedig ugyanezen a versenyen az elődöntőbe jutott, oldalán a cseh Vladimíra Uhlířovával. A világranglistán egyéniben a legjobb helyezése a tizenharmadik volt, amelyet 2008 áprilisában ért el, párosban a 22. helyen állt 2007 szeptemberében.

Sikereinek köszönhetően több elismerésben is részesült. 2007-ben az év női sportolójává választották Magyarországon,[2] s ugyanebben az esztendőben a WTA őt választotta az év felfedezettjének.[3][4] Négy alkalommal kapta meg Az év magyar teniszezője címet.

2011. május 10-én sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy a gerincében fáradásos törés keletkezett.[5][6] Emiatt a Roland Garros befejezése után hosszabb ideig nem lépett pályára.[7] 2012. március 30-án bejelentette visszatérését,[8] majd 2013. február 6-án végleges visszavonulását.[9]

2015-ben saját teniszklubot alapított,[10] Kapros Anikóval és Gubacsi Zsófiával létrehozta a Happy Tennis programot, amelyért 2017-ben Erzsébetváros polgármestere kiemelkedő sporttevékenységéért elismerésben részesítette.[11]

Pályafutása

[szerkesztés]

1988. december 29-én született Kiskunhalason. Már hatévesen elkezdett teniszezni Soltvadkerten, édesanyja és édesapja voltak első edzői és menedzserei. Későbbi trénerei Barátosi Levente, Hornok Miklós, Bocskay József, Kuhárszky Zoltán,[12] az osztrák Karl-Heinz Wetter,[13] valamint Köves Gábor[14] voltak. Magyarul és angolul beszél. 171 cm magas, 63 kg, jobbkezes játékos, a fonákot a legtöbb női teniszezőhöz hasonlóan két kézzel üti.

ITF-versenyen először 2003-ban, Portugáliában indult, ott a második fordulóig jutott. Első ITF Tour-bajnokságán, 2004-ben Budapesten az egyéni versenyen nem jutott tovább a selejtezőkből, de párosban csak a döntőben talált legyőzőre. Ekkor még a 16. életévét sem töltötte be. Még ebben az évben ITF Circuit versenyt nyert Olaszországban.

Az igazi áttörést a 2005-ös év jelentette számára, amikor a Modenában rendezett ITF Tour-bajnokságon az elődöntőbe jutott. Az elődöntőben csupán a nála több, mint 10 évvel idősebb Tathiana Garbin győzte le, de előtte olyan játékosokat vert meg, mint például Francesca Schiavone. Párosban Michaëlla Krajicek oldalán Dinanban (Franciaország) ITF-tornát nyert, és Hasseltben döntős volt.

2006-ban Bogotában egyéniben a második körig jutott, míg párosban a német Jasmin Wöhr oldalán a döntőbe jutott. Ugyanebben az évben mind az Australian Open, mind a Roland Garros selejtező köreiben kiesett, de Vittelben Julija Bejhelzimer oldalán ITF-címet tudott nyerni.

Hazai és nemzetközi ismertségre a 2007-es évben tett szert igazán. Még 2006-ban a Vasas igazolt játékosa lett, melynek feltétele volt, hogy egy év leforgása alatt bekerüljön a WTA-világranglista legjobb 128 helyezettje közé. Ez minden bizonnyal sikerült is volna, ha nem szerez egy későn diagnosztizált mononukleózist 2006 nyarán, ami miatt fél évet ki kellett hagynia.

Szávay Ágnes

2007 tavaszán kezdett újra belelendülni a játékba. Több nála erősebb ellenfél elleni győzelme már jelezte: nagy esélye van arra, hogy betörjön a világranglista első 100 helyezettje közé. Először a 2007-es palermói WTA-győzelmével hívta fel magára a figyelmet, ami első nagy WTA-tornagyőzelme volt. Az első igazán nagy sikert azonban a New Haven-i Tier II-es tornán érte el, ahol a selejtezőkből egészen a döntőig küzdötte magát. Ott is szettet nyert az első helyen kiemelt orosz Szvetlana Kuznyecova ellen, mielőtt hátsérülés miatt kénytelen volt feladni a mérkőzést (6-4, 0-3 állásnál). Nyolc nap alatt nyolc meccset játszott, és a torna során ráadásul – pályafutása során először – legyőzött egy olyan játékost, aki a világranglista első 10 helyezettje között volt: Daniela Hantuchovát.

Ez a sikere, amivel a hazai és a nemzetközi figyelmet is magára vonta, közvetlenül a 2007-es US Open előtt történt. A fokozott figyelem közepette a US Openen egészen a negyeddöntőig menetelt, menet közben legyőzte a 7. kiemelt Nagyja Petrovát. Élete első Grand Slam-negyeddöntőjén ismét Kuznyecovával találkozott, ezt a meccset azonban már nem tudta megnyerni, 6-1 6-4 arányban maradt alul. Kiváló teljesítményének köszönhetően az egyéni ranglista 23. helyén találta magát (azok után, hogy év elején még a 150-ben sem volt). A 2007-es US Openen párosban is kiemelkedő eredményt ért el: a cseh Vladimíra Uhlířová oldalán bejutott az elődöntőbe.

2007. szeptember 23-án addigi legnagyobb sikerét aratta, amikor a pekingi Tier II-es torna döntőjében egy izgalmas, fordulatos meccsen, klasszisjátékot nyújtva, és meccslabdát hárítva 6-7(7), 7-5, 6-2 arányban legyőzte a világranglistán akkor 3. helyen álló, 2. kiemelt Jelena Jankovićot. Teljesítményével a világranglista első 20 helyezettje közé került.

Az évet Ausztráliában kezdte, a 175 ezer dollár összdíjazású, keménypályás Tier III-as női tenisztornán, Gold Coastban. Egyesben nyolcadik kiemeltként már az első körben búcsúzott, miután 3-6, 7-5, 6-2-re kikapott a selejtezőből feljutott ukrán Juliana Leonyigyivna Fedaktól. Párosban az előző évi tornagyőztes orosz Gyinara Szafina oldalán azonban harmadik kiemeltként az elődöntőben legyőzték az első kiemelt, világranglista-vezető Cara BlackLiezel Huber-párost, majd a döntőben 6-1, 6-2-re verték a második kiemelt Jen CeCseng Csie kínai párost.[15]

Az Australian Openen 20. kiemeltként már az első fordulóban búcsúzott, azonban a párizsi Tier II-es tornán úgy tűnt, sérülése után sikerült visszanyernie korábbi formáját. 7. kiemeltként, többek között a 4. helyen kiemelt Jelena Gyementyjeva és a 2. helyen kiemelt Daniela Hantuchová legyőzésével egészen a döntőig menetelt, ahol szoros mérkőzésen 6-3, 2-6, 6-2-es vereséget szenvedett az első helyen kiemelt Anna Csakvetadzétól.

Az év első salakos tornáján, a Tier II-es Amelia Islanden a negyeddöntőig jutott, ahol a korábbi világelső Lindsay Davenporttól kapott ki. Ezután a 13. helyre került a világranglistán, ami eddigi legjobb helyezése. Következő tornáján, a szintén salakos charlestoni Tier I-es viadalon többek között páros partnerét, Gyinara Szafinát legyőzve jutott be a negyeddöntőbe, ahol azonban útját állta a feltörekvő fiatal francia tehetség, Alizé Cornet. Berlinben eljutott élete második Tier I-es negyeddöntőjébe, ahol a sötétedés miatt két napig húzódó, háromszettes meccsen kikapott a világranglista 2. helyén álló, címvédő Ana Ivanovićtól. Az ezt követő, szintén Tier I-es római tornán az 1. fordulóban legyőzte a kínai Jen Ce-t, a 2. körben azonban vereséget szenvedett a hazai pályán versenyző Sara Erranitól. A Roland Garroson 12. kiemeltként indult, az első fordulóban a japán Morita Ajumi három szettben, a második fordulóban a német Sabine Lisicki ellen kettőben jutott tovább. A harmadik fordulóban zsinórban a harmadik 18 éves ellenfele, a cseh Petra Kvitová ellen viszont már nem tudott győzni, három szettben kikapott. Párosban Gyinara Szafina oldalán a 3. körig jutott, ahol az ukrán Aljona BondarenkoKaterina Bondarenko-párostól szenvedtek vereséget. Wimbledonban a negyedik fordulóig jutott egyéniben, ahol a kínai Cseng Csiétől szenvedett vereséget. A budapesti első fordulós vereség utáni héten Bad Gasteinben az elődöntőig jutott. A szezon hátralévő tornáin, köztük a US Openen és a pekingi olimpián pedig az első vagy a második forduló jelentette számára a végállomást. ~> Szávay teljes 2008-as eredménysora egyéniben [1]

A 2009-es év első körös vereségekkel indult, köztük az Australian Opennel. A február végi acapulcói tornán szerezte meg első győzelmeit, ahol a selejtezőből indulva előbb Arn Grétától, majd szerencsés vesztesként, négy mérkőzés megnyerése után, a negyeddöntőben az amerikai Venus Williamstől kapott ki. Monterreyben a második, Indian Wellsben a harmadik fordulóig jutott. Miamiban sikerült legyőznie a korábbi világelső Ana Ivanovićot, s a 4. körben a fehérorosz Viktorija Azarenkától kapott ki. A néhány héttel későbbi madridi versenyen visszavágott a fehérorosz játékosnak (4-6, 6-2, 6-2), a negyeddöntőben azonban kikapott a francia Amélie Mauresmótól.

A Roland Garros 3. fordulójában, élete egyik legjobb mérkőzésén legyőzte a világranglista 3. helyén álló Venus Williamset (6-0, 6-4), a következő meccsen azonban kikapott a szlovák Dominika Cibulkovától (6-2, 6-4). Wimbledonban az első körben búcsúzott, utána viszont Budapesten megnyerte élete harmadik WTA-tornáját. A döntőben a svájci Patty Schnydert győzte le (2-6, 6-4, 6-2). A szezon hátralévő tornáin, köztük a US Openen, az első vagy a második fordulóig jutott. Budapesti tornagyőzelmének köszönhetően részt vehetett az év végi bali tornán is, ahol azonban mindkét mérkőzését elveszítette, a spanyol María José Martínez Sánchez, valamint az ausztrál Samantha Stosur ellen.

A brisbane-i tornán legyőzte kínai ellenfelét, majd kikapott a szlovák Hantuchovától. Sydneyben a selejtezőből indulva nyert négy mérkőzést, a nyolcaddöntőben a francia Aravane Rezaï állta útját. Az Australian Openen a 2. fordulóig jutott, ahol meccslabdáról veszített a kínai Li Na ellen. A párizsi tornán két meccset nyert, de az elődöntőbe nem sikerült bejutnia, mert vereséget szenvedett az amerikai Melanie Oudintól. Acapulcóban az első két fordulót megnyerte, a harmadik körben szetthátrányban Polona Hercog ellen feladta a mérkőzést. Monterreyben szintén a 3. fordulóban kapott ki a szlovák Dominika Cibulkovától. Indian Wellsben, Miamiban és Stuttgartban egy-egy mérkőzést nyert, Estorilban és Madridban az 1. fordulóban búcsúzott. A Roland Garroson a második fordulóig jutott, miután 6-1, 6-2 arányban kikapott az orosz Nagyja Petrovától. Eastbourne-ben egy mérkőzést nyert, Wimbledonban pedig az első fordulóban esett ki egyéniben, párosban viszont a negyeddöntőig menetelt a német Julia Görges oldalán.

Az év legsikeresebb időszaka a július volt számára. Ekkor megnyerte a budapesti, majd rögtön a következő héten a prágai WTA-tornát, zsinórban tíz mérkőzést befejezve győztesen. A budapesti döntőben ezúttal is Patty Schnydert győzte le (6-2, 6-4), Prágában pedig a hazai színekben versenyző Barbora Strýcovát (6-2, 1-6, 6-2). A montreali versenyen az argentin Gisela Dulkót, majd a belga Yanina Wickmayert legyőzve a harmadik fordulóig jutott, de ott kikapott az orosz Vera Zvonarjovától. Az év utolsó Grand Slam-tornáján, a US Openen egy mérkőzést nyert, majd kikapott az olasz Flavia Pennettától. Szöulban három mérkőzésen hagyta el a pályát győztesen, az elődöntőben az orosz Alisza Klejbanova búcsúztatta. Az év utolsó tornáin, Tokióban és Pekingben egyaránt az 1. fordulóban esett ki.

Sérülés miatt csak márciusban, Indian Wellsben kezdte meg a versenyzést, ahol a második fordulóban Alisza Klejbanovától kapott ki (6–3, 7–5). A következő két versenyén szintén egy-egy mérkőzést nyert, Miamiban az orosz Anasztaszija Szergejevna Pavljucsenkova (6–1, 6–2), Marbellán Szvetlana Kuznyecova [6–7(2), 6–1, 6–2] ellen szenvedett vereséget. Májusban a madridi Premier Mandatory tornán is egy meccsen sikerült győznie, a bolgár Cvetana Pironkovát múlta felül 7–6(5), 4–6, 6–1-re, de a következő mérkőzése előtt kénytelen volt visszalépni hátsérülés miatt.

Évek óta tartó hátfájdalmai miatt korábbi párostársa, Gyinara Szafina közvetítésével még Madridban elment egy orvoshoz, aki fáradásos törést állapított meg az ötödik csigolyájában. A kezelés során szteroidinjekciót is kapott.[5][6][16]

A sérülés ellenére – valószínűleg a védett ranglista megfelelő időpontban való kikérésének érdekében[17][18] – a bejelentést követő két hétben több versenyen is elindult még.

A brüsszeli verseny első fordulójában 2–5-ös állásnál kénytelen volt feladni a mérkőzését a kazah Galina Voszkobojeva ellen. A Roland Garroson végig tudta játszani a meccset, de nagy küzdelemben, három játszmában kikapott a fehérorosz Volha Havarcovától. E mérkőzés befejezése után jelentette be, hogy fél évig nem fog versenyezni, vagyis a 2011-es szezonban már biztosan nem lép pályára.[7][19] Az év utolsó tétmérkőzését május 26-án, a páros verseny második fordulójában játszotta, amikor oldalán a lett Līga Dekmeijerével 1–2-es állásnál feladták a meccset.

A 2012-es londoni olimpián a női egyes első fordulójában 6:3, 6:3 arányban legyőzte a brit Elena Baltacha, így kiesett.[20]

2013. február 6-án Szávay bejelentette, hogy egészségügyi okok miatt felhagy a professzionális teniszezéssel. Júniusban volt iskolájának, a Facultas Humán Gimnáziumnak ajándékozta teniszütőjét, ezzel is kifejezve elismerését és tiszteletét az iskola irányába.[21]

Sikerei

[szerkesztés]

Junior Grand Slam-döntői

[szerkesztés]

Egyéni

[szerkesztés]

Győzelmei (1)

[szerkesztés]
Év Bajnokság Borítás Ellenfél Eredmény
2005 Roland Garros Salak román Raluca-Ioana Olaru 6–2, 6–1

Elveszített döntői (1)

[szerkesztés]
Év Bajnokság Borítás Partner Eredmény
2005 Australian Open Kemény fehérorosz Viktorija Azaranka 2–6, 2–6

Páros

[szerkesztés]

Győzelmei (2)

[szerkesztés]
Év Bajnokság Borítás Partner Ellenfél Eredmény
2005 Roland Garros Salak fehérorosz Viktorija Azaranka román Raluca-Ioana Olaru
kazah Amina Rakhim
4–6, 6–4, 6–0
2005 Wimbledon fehérorosz Viktorija Azaranka Új-Zéland Marina Eraković
román Monica Niculescu
6–7(5), 6–2, 6–0

Elveszített döntői (1)

[szerkesztés]
Év Bajnokság Borítás Partner Ellenfél Eredmény
2005 Australian Open Kemény cseh Nikola Fraňková fehérorosz Viktorija Azaranka
Új-Zéland Marina Eraković
0–6, 2–6

Eredményei kiemelt tornákon

[szerkesztés]
Premier Mandatory*
Premier Five*
Premier*
Torna 2007 2008 2009 2010 2011
1. Indian Wells nem indult nem indult 4. kör 3. kör 2. kör
2. Miami nem indult 2. kör 4. kör 3. kör 2. kör
3. Madrid nem indult nem indult negyeddöntős 1. kör 2. kör
4. Peking győztes 2. kör 1. kör 1. kör nem indult
5. Dubaj sel. 1.kör 1.kör nem indult nem indult
6. Róma nem indult 2. kör 1. kör nem indult nem indult
7. Cincinnati nem indult nem indult 2. kör nem indult nem indult
8. Toronto/Montreal nem indult nem indult 2. kör 3. kör nem indult
10. Tokió nem indult 1. kör 1. kör 1. kör nem indult
11. Sydney nem indult nem indult nem indult 2. kör nem indult
12. Párizs 1. kör döntős 1. kör negyeddöntős nem indult
13. Charleston nem indult negyeddöntős nem indult nem indult nem indult
14. Stuttgart nem indult 1. kör 2. kör 2. kör nem indult
15. Varsó nem indult nem indult nem indult nem indult
16. Eastbourne nem indult nem indult nem indult 2. kör nem indult
17. Stanford nem indult nem indult nem indult nem indult nem indult
18. Los Angeles nem indult nem indult 1. kör
19. San Diego/Carlsbad nem indult nem indult nem indult
20. New Heaven döntős negyeddöntős nem indult 2. kör nem indult
21. Moszkva nem indult nem indult nem indult nem indult nem indult
22. Doha 1. kör 1. kör nem indult
23. Brüsszel 1. kör

Egyéni döntői

[szerkesztés]

Győzelmek (8)

[szerkesztés]
Összesítés
Grand Slam-torna (0)
Tier I (0) Premier Mandatory* (0)
Tier II (1) Premier Five* (0)
Tier III (0) Premier* (0)
Tier IV (1) International* (3)
Tier V (0)
ITF-torna (3)

*: 2009-től megváltoztak a tornák típusai

Dátum Torna Borítás Ellenfél a döntőben Döntő eredménye
1. 2004. szeptember 26. Ciampino, Olaszország Salak Stefania Boffa 6–0, 6–2
2. 2006. október 22. Houston, USA Kemény Bethanie Mattek 2–6 6–4 6–1
3. 2007. május 19. Zágráb, Horvátország Salak Nika Ožegović 6–0 7–6(2)
4. 2007. július 16. Palermo, Olaszország Salak Martina Müller 6–0, 6–1
5. 2007. szeptember 23. Peking, Kína Kemény Jelena Janković 6–7(7), 7–5, 6–2
6. 2009. július 12. Budapest, Magyarország Salak Patty Schnyder 2–6, 6–4, 6–2
7. 2010. július 11. Budapest, Magyarország Salak Patty Schnyder 6–2, 6–4
8. 2010. július 18. Prága, Csehország Salak Barbora Strýcová 6–2, 1–6, 6–2

Elvesztett döntők (2)

[szerkesztés]
Dátum Torna Borítás Ellenfél a döntőben Döntő eredménye
1. 2007. augusztus 25. New Haven, USA Kemény Szvetlana Kuznyecova 6–4, 0–3 feladta
2. 2008. február 10. Párizs, Franciaország Kemény Anna Csakvetadze 3–6, 6–2, 2–6

Páros döntői

[szerkesztés]

Győzelmek (5)

[szerkesztés]
Összesítés
Grand Slam-torna (0)
Tier I (0) Premier Mandatory* (0)
Tier II (0) Premier Five* (0)
Tier III (2) Premier* (0)
Tier IV (0) International* (0)
Tier V (0)
ITF-torna (3)

*: 2009-től megváltoztak a tornák típusai

Dátum Torna Borítás Partner Ellenfél a döntőben Döntő eredménye
1. 2005. április 10. Dinan, Franciaország Salak Michaëlla Krajicek Julija Bejhelzimer
Sandra Klösel
7–5, 7–5
2. 2006. július 23. Vittel, Franciaország Salak Julija Bejhelzimer Madalina Gojnea
Jekatyerina Makarova
6–2, 7–5
3. 2007. május 20. Zágráb, Horvátország Salak Emma Laine Klaudia Jans
Alicja Rosolska
6–1, 6–2
4. 2007. április 23. Budapest, Magyarország Salak Vladimíra Uhlířová Martina Müller
Gabriela Navrátilová
7–5, 6–2
5. 2008. január 5. Gold Coast, Ausztrália Kemény Gyinara Szafina Jen Ce
Cseng Csie
6–1, 6–2

Elvesztett döntők (6)

[szerkesztés]
Dátum Torna Borítás Partner Ellenfél a döntőben Döntő eredménye
1. 2004. április 26. Budapest, Magyarország Salak Németh Virág Mandula Petra
Barbara Schett
3–6, 2–6
2. 2005. október 24. Hasselt, Belgium Kemény (fedett) Michaëlla Krajicek Émilie Loit
Katarina Srebotnik
3–6, 4–6
3. 2006. február 20. Bogotá, Kolumbia Salak Jasmin Woehr Gisela Dulko
Flavia Pennetta
6–7(1), 1–6
4. 2007. február 26. Doha, Katar Kemény Vladimíra Uhlířová Martina Hingis
Marija Kirilenko
1–6, 1–6
5. 2007. július 23. Kitzbühel, Ausztria Salak Vladimíra Uhlířová Lucie Hradecká
Renata Voráčová
3–6, 5–7
6. 2010. július 18. Prága, Csehország Salak Monica Niculescu SUI Bacsinszky Tímea
ITA Tathiana Garbin
5–7, 6–7(4)

Eredményei Grand Slam-tornákon

[szerkesztés]

Egyéniben

[szerkesztés]
Torna 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Gy/V*
Australian Open n.i.** sel. sel. 1k 1k 2k n.i. 1/3
Roland Garros n.i. sel. 2k 3k 4k 2k 1k 7/5
Wimbledon n.i. n.i. 2k 4k 1k 1k n.i. 4/4
US Open sel. n.i. 1/4D 2k 1k 2k n.i. 6/4

*: Főtáblán

**: Nem indult

Grand Slam Australian Open Roland Garros Wimbledon US Open
Év Eredmény Utolsó ellenfél Eredmény Utolsó ellenfél Eredmény Utolsó ellenfél Eredmény Utolsó ellenfél
2005 nem indult nem indult nem indult sel. (1)* ukrán Olha Szavcsuk
2006 sel. (1) ukrán Marija Koritceva sel. (3) francia Aravane Rezaï nem indult nem indult
2007 sel. (2) USA Ahsha Rolle 2. kör orosz Anna Csakvetadze 2. kör ukrán Aljona Bondarenko 1/4 döntő orosz Szvetlana Kuznyecova
2008 1. kör orosz Jekatyerina Makarova 3. kör cseh Petra Kvitová 4. kör kínai Cseng Csie 2. kör olasz Tathiana Garbin
2009 1. kör kazah Galina Voszkobojeva 4. kör szlovák Dominika Cibulková 1. kör belga Kirsten Flipkens 1. kör izraeli Sahar Peér
2010 2. kör kínai Li Na 2. kör orosz Nagyja Petrova 1. kör orosz Jekatyerina Makarova 2. kör olasz Flavia Pennetta
2011 nem indult 1. kör fehérorosz Volha Havarcova nem indult nem indult
2012 nem indult nem indult nem indult 1. kör magyar Arn Gréta

*: Kiesett a selejtező számmal jelzett fordulójában

Párosban

[szerkesztés]
Australian Open Roland Garros Wimbledon US Open
Év Eredmény
Partner
Utolsó ellenfél Eredmény
Partner
Utolsó ellenfél Eredmény
Partner
Utolsó ellenfél Eredmény
Partner
Utolsó ellenfél
2006 3. kör
holland Michaëlla Krajicek
Zimbabwe Cara Black
ausztrál Rennae Stubbs
1. kör
holland Michaëlla Krajicek
német A. Grönefeld
USA M. Shaughnessy
nem indult nem indult
2007 2. kör
holland Michaëlla Krajicek
szlovák D. Hantuchová
japán Szugijama Ai
3. kör
cseh Vladimíra Uhlířová
USA Lisa Raymond
ausztrál Samantha Stosur
2. kör
cseh Vladimíra Uhlířová
India Szánija Mirza
izraeli Sahar Peér
Elődöntő
cseh Vladimíra Uhlířová
Tajvan Csan Jung-zsan
Tajvan Csuang Csia-zsung
2008 1. kör
orosz Marija Kirilenko
USA L. Davenport
szlovák D. Hantuchová
3. kör
orosz Gyinara Szafina
ukrán A. Bondarenko
ukrán K. Bondarenko
3. kör
orosz Gyinara Szafina
fehérorosz V. Azarenka
izraeli S. Peér
nem indult
2009 3. kör
orosz Jelena Vesznyina
japán Szugijama Ai
szlovák D. Hantuchová
2. kör
argentin Gisela Dulko
USA S. Williams
USA V. Williams
1. kör
Tajvan Csan Jung-zsan
orosz V. Dusevina
ukrán T. Perebijnyisz
2. kör
olasz Virginie Razzano
orosz N. Petrova
USA B. Mattek-Sands
2010 2. kör
olasz Roberta Vinci
orosz V. Dusevina
ausztrál A. Rodionova
2. kör
orosz Gyinara Szafina
Zimbabwe Cara Black
orosz Jelena Vesznyina
Negyeddöntő
német Julia Görges
olasz F. Pennetta
argentin G. Dulko
1. kör
svájci Patty Schnyder
spanyol A. Medina Garrigues
kínai Jen Ce
2011 nem indult 2. kör
lett Līga Dekmeijere
cseh Květa Peschke
szlovén Katarina Srebotnik
nem indult nem indult

Év végi világranglista-helyezései

[szerkesztés]
Év 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Egyéni 378. Növekedés 181. Csökkenés 207. Növekedés 20. Csökkenés 28. Csökkenés 40. Növekedés 37. Csökkenés 256. Csökkenés 1025.
Páros 275. Növekedés 95. Csökkenés 104. Növekedés 26. Csökkenés 64. Csökkenés 90. Növekedés 57. Csökkenés 237.

Díjai és elismerései

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Az egyéni és páros eredményeket egyaránt figyelembe vevő ranglista
  2. Szávay és Talmácsi az Év sportolója. InfoRadio, 2007. december 19. [2013. május 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 24.)
  3. Szávay Ágnes adatlapja. Szávay Ágnes hivatalos honlapja. [2011. május 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 24.)
  4. WTA Awards. WTA Tour. [2011. augusztus 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 24.)
  5. a b Ági fáradásos gerinctöréssel bajlódik Archiválva 2014. február 27-i dátummal a Wayback Machine-ben Szávay Ágnes hivatalos honlapja
  6. a b Ági sajtóbeszélgetés 2011. május 10. YouTube-videó
  7. a b Szávay fél évig biztosan nem versenyez Nemzeti Sport Online, 2011. május 23.
  8. Újra a pályán. Szávay Ágnes hivatalos honlapja, 2012. március 30. [2014. március 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. április 1.)
  9. Hivatalos, Szávay Ágnes befejezi pályafutását. Nemzeti Sport Online, 2013. február 6.
  10. [szavayagi.hu Szávay Ági Tenisz Klub]. szavayagi.hu (Szingli Léc '88 Kft.). (Hozzáférés: 2015. október 6.)
  11. Gratulálunk! Szávay Ágnest kitüntették. blikk.hu, 2017. április 13. (Hozzáférés: 2017. április 23.)
  12. Arday Attila. Szávay Ágnes útja a világ élvonalába. Magyar Edző 2007 (4), 23-26. o. [2010. október 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 24.) 
  13. Szávay megtalálta az ideális edzőt Sport Híradó, 2009. július 13.
  14. Elkezdődött a felkészülés Archiválva 2014. február 28-i dátummal a Wayback Machine-ben Szávay Ágnes hivatalos honlapja, 2010. december 21.
  15. Szávay tornagyőzelemmel kezdte az évet
  16. Végre diagnosztizálták betegségét - Interjú Szávay Ágnessel WEBBeteg
  17. A diagnózis: fáradásos törés[halott link] Magyar Tenisz Szövetség honlapja
  18. Fáradásos törés, tüneti kezelés Magyar Nemzet Online
  19. Vége Szávay Ági teniszkarrierjének? Sport Híradó, 2011. május 23.
  20. Íme az összes magyar olimpiai eredmény. [2012. augusztus 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. augusztus 7.)
  21. Oláh Gergely: Tíz évvel ezelőtt menetelt a US Openen Szávay Ágnes. sportudvar.hu, 2017. szeptember 10. (Hozzáférés: 2020. november 25.)
  22. A város díszpolgára és más kitüntetések (magyar nyelven). Soltvadkert Város honlapja. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  23. Agnes Szavay Career in Review (angol nyelven). WTA Tour Inc.. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  24. MTI: WTA: Szávay 2007 felfedezettje (magyar nyelven). hvg.hu, 2008. március 28. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  25. Kulcsár László: Szávay Ágnes nyerte a Junior Príma Sport kategória közönségdíját (magyar nyelven). infovilág, 2007. december 14. [2014. május 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  26. Megyei Prima díj 2007 (magyar nyelven). Prima Primissima Alapítvány. [2017. január 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  27. MTI: Talmácsi és Szávay az Év sportolói (magyar nyelven). origo.hu, 2007. december 19. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  28. MTI: Szávay lett 2007 legjobbja a Nemzeti Sportszövetségnél (magyar nyelven). origo.hu, 2008. február 22. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  29. NSSZ SportHu: A Nemzeti Sportszövetség díjazta a 2007-es év legjobb sportolóit (magyar nyelven). Besenczi Árpád, 2008. február 27. [2014. május 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  30. zéta: Etelét kitüntették (magyar nyelven). ZETApress hírportál, 2010. november 17. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  31. -bzs: Soltvadkerti példaképek (magyar nyelven). Régió Napló, 2014. március 21. [2014. május 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  32. Szávay Ágnes megkapta a Magnolia Day Spa Sportért és Művészetekért Díjat (magyar nyelven). szavayagnes.fan-site.hu, 2012. április 13. [2014. május 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  33. Szávay Ágnes Életműdíja Budapesten (magyar nyelven). Szávay Ágnes hivatalos honlapja, 2013. július 15. [2014. május 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  34. Agnes Szavay honored in Budapest (angol nyelven). WTA Tour Inc., 2013. július 14. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  35. Szávay Ági életműdíjat kapott (magyar nyelven). Magyar Olimpiai Bizottság, 2013. július 16. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  36. Barta Zsolt: Elismerés azoknak, akikre büszkék lehetnek (magyar nyelven). BAON Petőfi Népe. Axel Springer-Magyarország Kft., 2014. február 6. [2014. május 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. május 11.)
  37. (2017. március) „Akikre büszke Erzsébetváros”. Erzsébetváros 2017 (3), 17. o. ISSN 2062-5812. 

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]