Spanyol kőszáli kecske
Megjelenés
A spanyol kőszáli kecske (Capra pyrenaica) az emlősök (Mammalia) osztályának párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjába és a kecskeformák (Caprinae) alcsaládjába tartozó faj.
Alfajai
[szerkesztés]Négy alfaja van - ezekből kettő mára kihalt -, melyek a méretük és előfordulási helyük mellett a szarvuk formájában különböznek egymástól. A párzási idő mindegyik alfaj esetében általában november elejétől december elejéig tart.
- délkelet-spanyol kőszáli kecske (Capra pyrenaica hispanica) Schimper, 1848 - Teste és szarva általában kisebb mint a beceite vagy a gredos kőszáli kecskéé. A rondai kőszáli kecskéhez képest testmérete valamivel nagyobb. Előfordulási területe a Sierra Nevada (Spanyolország), Tejada hegyei Spanyolország délkeleti vidékén van.
- †rondai kőszáli kecske (Capra pyrenaica lusitanica) (Schlegel, 1872) - Ez volt a legkisebb méretű, ugyanakkor egyes példányai esetében ennek voltak a legvastagabb szarvai. Egykoron a Málaga tartományban, a Rondai-hegységben fordult elő.
- †beceite kőszáli kecske (Capra pyrenaica pyrenaica) (Schinz, 1838) - Ez volt a legnagyobb méretű a négy alfaj közül, és a színe is ennek volt a legsötétebb. Továbbá a legnagyobb szarvakkal rendelkezett. A szarvai spirál alakban csavarodtak, de 180°-nál kisebb mértékben. Egykoron Északkelet-Spanyolországban élt, elsősorban a Beceite és a Tortosa hegyeken.
- gredos kőszáli kecske (Capra pyrenaica victoriae) Cabrera, 1911 - A második legnagyobb testű és szarvú alfaj. Szarvának vonala először kifele, aztán felfele, majd egy csavarodás után ismét felfele mutat. Spanyolország nyugati, középső területein él, a Gredos és a Batuecas hegységben.
Források
[szerkesztés]- A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján. IUCN. (Hozzáférés: 2009. szeptember 10.)
- Petermaas.nl - Capra pyrenaica lusitanica kihalt
- Animalesextincion.es - Capra pyrenaica pyrenaica kihalt Archiválva 2009. október 3-i dátummal a Wayback Machine-ben