Ugrás a tartalomhoz

Nagyvirágú som

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Nagyvirágú som
A virágok és murvalevelek
A virágok és murvalevelek
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (eudicots)
Csoport: Core eudicots
Csoport: Asteridae
Rend: Somvirágúak (Cornales)
Család: Somfélék (Cornaceae)
Nemzetség: Som (Cornus)
L.
Alnemzetség: Benthamidia
Faj: C. nuttallii
Tudományos név
Cornus nuttallii
Audubon ex Torr. & A.Gray
Szinonimák
  • Benthamia nuttallii (Audubon ex Torr. & A.Gray) Nakai
  • Benthamidia nuttallii (Audubon ex Torr. & A.Gray) Moldenke
  • Cornus nuttallii Audubon
  • Cynoxylon nuttallii (Audubon ex Torr. & A.Gray) Shafer
Elterjedés
Elterjedési területe
Elterjedési területe
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Nagyvirágú som témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Nagyvirágú som témájú médiaállományokat és Nagyvirágú som témájú kategóriát.

A nagyvirágú som (Cornus nuttallii) a somvirágúak (Cornales) rendjébe és a somfélék (Cornaceae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

[szerkesztés]

A nagyvirágú som Nyugat-Észak-Amerikában őshonos. Élőhelye Brit Columbiától Dél-Kaliforniáig terjed. Idaho állam középső részén is van egy állománya. Haida Gwaii szigeten termesztik.

Megjelenése

[szerkesztés]

A nagyvirágú som 10-25 méter magas, lombhullató fa. Levelei átellenesek és egyszerű oválisak, 8-12 centiméter hosszúak és 5-8 centiméter szélesek. A virágok aprók, 2-3 milliméter átmérőjűek, de 2 centiméter átmérőjű virágzatba tömörülnek. A virágzatot 4-8 nagy, 4-7 centiméter hosszú, fehér murvalevél veszi körül. Termése körülbelül 2-3 centiméter átmérőjű, összetett, rózsaszínes-vöröses. A termésben 50-100 kis mag található. A termés ehető, de nem nagyon ízletes.

Kórokozója

[szerkesztés]

A nagyvirágú somot és közeli rokonát, a pompásvirágú somot (Cornus florida) a Discula destructiva nevű Pezizomycotina-gomba erősen veszélyezteti. Ez a gomba már számos kifejlett egyedet pusztított el a természetben. Ugyanez a gomba megakadályozza, hogy a nagyvirágú somot széles körben, dísznövényként használják.

A növény Thomas Nuttall angol botanikusról és zoológusról kapta a nevét, aki a 19. században Amerikában tevékenykedett.

Felhasználása

[szerkesztés]

Az északnyugati partvidéki és fennsíki indiánok ennek a somfajnak a kérgét hashajtónak és hánytatószernek használták.[1]

A kormány általi felhasználása

[szerkesztés]

A nagyvirágú som Brit Columbia címernövénye.[2] Ezt a növényt, a Rhododendron macrophyllum és Trillium ovatum mellett, törvény védte,[3] egészen 2002-ig, amikor is a védelmet visszavonták.[4]

A BC High School curriculum program érettségiző diákjai „Dogwood Diploma”-at (Som Oklevelet) kapnak az Oktatási Minisztériumtól[5] (Officially, British Columbia Certificate of Graduation).

Képek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Hunn, Eugene S.. Nch'i-Wana, "The Big River": Mid-Columbia Indians and Their Land. University of Washington Press, 353. o. (1990). ISBN 0-295-97119-3 
  2. Provincial Symbols and Honours Act. Queen's Printer British Columbia. [2005. december 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. május 6.)
  3. Dogwood, Rhododendron and Trillium Protection Act. Queen's Printer British Columbia. [2001. augusztus 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. május 6.)
  4. Dogwood, Rhododendron and Trillium Protection Act. Queen's Printer British Columbia. [2008. szeptember 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. május 6.)
  5. Policy Document: Student Credentials. [2012. március 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. március 6.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Pacific Dogwood című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]