Ugrás a tartalomhoz

Ignazio Spalla

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ignazio Spalla
Született1924. május 5.
Termini Imerese
Elhunyt1995. február 9. (70 évesen)
Costacciaro
Állampolgársága
  • olasz (1946. június 18. – 1995. február 9.)
  • olasz (1924. május 5. – 1946. június 18.)
HázastársaGiovanna D'Izzia (1954–2005)
Foglalkozása
Színészi pályafutása
Aktív évek1964–1977

A Wikimédia Commons tartalmaz Ignazio Spalla témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Ignazio Spalla közismert nevén Pedro Sanchez (Termini Imerese, 1924. május 5.Costacciaro, 1995. február 9.) szicíliai származású olasz karakterszínész, az egykori spagettiwesternek közismert mellékszereplője.

Pályafutása

[szerkesztés]

Az Internet Movie Database egyelőre helytelen adatokkal szolgál Ignazio Spalla életrajzáról. Az ott olvasható anyakönyvi adatok szerint Spalla Sienában, Toszkánában született volna, valójában Palermo mellett, Szicíliában látta meg a napvilágot.

Spalla tizenöt éven át dolgozott a filmiparban és kifejezetten specializálódott a vadnyugati szereplők karakterére, ezen belül vaskos, ápolatlan, torzonborz és durva arcvonásokkal bíró, minimálisan intelligens mexikói nehézfiúkat formált meg. Épp e célból használta valamennyi filmjében a spanyolos Pedro Sanchez művésznevet. Gyakran játszott ugyanebben a szerepkörben szimpatikus, humoros, de olykor bugyuta egyéneket is, jóllehet a humor akkor is jellemezte, amikor épp a negatív szereplőket alakította. Annyira beleélte magát karaktereibe, hogy a nézők tényleg úgy gondolták nem olasz, hanem egy spanyol színészről van szó.

De nemcsak vadnyugati filmekben, hanem azokhoz szorosan kötődő olasz és spanyol Zorro-filmekben is kapott szerepet, mégpedig a közismert kövér főtiszt megformálására. Magyarországon ezt a karaktert, mint Garcia őrmestert ismerik a tévé- és mozinézők, de az eredeti Zorro-történetek szerint Gomez őrmesternek hívják, s az olasz Zorro-filmek zöme az eredeti nevet használta, ezért Spalla is Gomez őrmesterként fordul elő a filmekben. Spalla gyakran szerepelt a híres olasz komikus páros Franco Franchi-Ciccio Ingrassia western- és Zorro-paródiáiban. Nem egy filmben volt partnere Giorgio Ardisson, akivel baráti viszonyban állt. Lee Van Cleeffel a híres Hé barátom, itt van Sabata! (1969) c. westernben szerepelt, sőt feltűnik a Sabata-folytatásokban. Az egyik említést érdemlő film, az Isten veled, Sabata! 1970-ből, ahol az amerikai világsztár Yul Brynnerrel játszhatott együtt.

Az Ardissonnal, Brynnerrel, vagy Van Cleeffel készült filmekben egyfajta vadnyugati csatlós szerepét töltötte be. Karakterei ebből a szempontból igen sok hasonlóságot mutatnak a Don Quijote-beli Sancho Panzaéval.

A westernek világából ritkán lépett ki, más műfajban alig próbálta ki magát. Egy alkalommal szerepelt Gino Mangini I diamanti che nessuno voleva rubare c. 1967-es rendőrfilmjében. Az 1970-es évek végén kivonult a filmvilágból, ami egybeesik a spagettiwestern műfajának végleges lezárásával, ugyanis ekkorra már csak nagyon ritkán vették elő a zsánert a rendezők és azok a filmek se a már megszokott helyszínen, Spanyolországban, s a megszokott módon (mexikói tájon játszódó film) készültek.

Magánélete

[szerkesztés]

1954. szeptember 23-án kötött házasságot a dél-szicíliai Vittoriából származó Giovanna D'Izziával, akitől egy fia, Giuseppe Erminio Spalla született.

Fontosabb filmjei

[szerkesztés]
  • Egy lyukas dollár (Un dollaro bucato), 1965
  • Brady aranya (Thompson 1880), 1966
  • Cjamango, 1967
  • A fekete Zorro (El Zorro), 1968
  • Hé barátom, itt van Sabata! (Ehi amico... c'è Sabata. Hai chiuso!), 1969
  • Isten veled, Sabata! (Indio Black, sai che ti dico: Sei un gran figlio di…), 1970
  • Két legyet egy csapásra (Carambola), 1974
  • Fehér agyar és a magányos vadász (Zanna Bianca e il cacciatore solitario), 1975

Jegyzetek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]