Holland védelem
A holland védelem (tévesen, de időnként használt elnevezéssel:[1] holland megnyitás) a sakkmegnyitások egyik típusa.
1. d4 f5
Első említése
[szerkesztés]A holland védelem Elias Stein (1748–1812) holland sakkmester nevéhez fűződik, aki 1789-ben megjelent Nouvel essai sur le jeu des échecs, avec des réflexions militaires relatives à ce jeu című könyvében már ír az 1. d4 lépéséről.
A stratégia
[szerkesztés]Sötét első lépése azonnal elárulja a stratégiai elgondolást: ellentámadás a királyszárnyon. Világos lehetőségei azonban lényegesen gazdagabbak. Ő maga is kinyithatja – sötét szándékát megelőzve – a centrumot, és fenyegetően léphet fel a sötét király ellen (ezt különösen jól megfigyelhetjük a Staunton-cselben). Világos gondosan védheti a királyszárnyát, és gyalogrohamot kezdhet a vezérszárnyon. Ha figyelembe vesszük azokat a nehézségeket, amelyeket sötétnek le kell küzdenie sötét futója és általában a vezérszárny fejlesztésében, érthetővé válik az a vélemény, hogy a holland védelem nem könnyű, és sötét számára kockázatos megnyitás.
A folytatások
[szerkesztés]- Krejcik-csel
- Korcsnoj változata
- Balogh-védelem: amely Balogh János (1892–1980) magyar nemzetközi sakkmesterről kapta nevét.
- A 2. Fg5-ös változat
- A 2. Hc3-as változat
- Ilyin–Genevsky-változat
- Stonewall változata
- Leningrádi rendszer: egy olyan fejlődési rendszer, amely a sötét futó szárnyi fejlesztésén alapul, és stratégiai tartalmát illetően hasonlít a királyindiai védelemhez. Végül azonban világosnak ad jobb esélyeket.
- Rubinstein változata
- Botvinnik változata
- Klasszikus változat
Az Encyclopaedia of Chess Openings (ECO) összesen húsz kóddal jelöli a holland védelmet (Dutch Defence), A80-tól A99-ig.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ A sakkban megnyitásnak nevezik, ha világos határozza meg a megnyitás módját, és védelemnek, ha sötéttől függ a megnyitás további menete