Aortaruptura
Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
Az aortaruptura az aorta (a legnagyobb verőér) falának megrepedése. Ez egy ritka, életveszélyes állapot. Leggyakoribb oka egy hasi aorta aneurysma spontán megrepedése. Különbözik az aortadissectiótól, amiben csak az érfal belső rétege szakad ki, és az emiatt a fal rétegei közé jutó vér bedomborítja a belső réteget (ezzel akár elzárva a szív, vagy a hasi szervek vérellátását).
Okai szerint két fő fajtája van:
- Traumás aorta ruptúra
- Másodlagosan aorta aneurysma[1] miatt
Tünetek, panaszok
[szerkesztés]Panaszok
[szerkesztés]- Tépő, szakító fájdalom a hasban, a törzs oldalán, a lágyék, vagy hát területén
- Eszméletvesztés
Tünetek
[szerkesztés]- Alacsony vérnyomás, hipovolémiás sokk
- Gyors szívverés
- Kék elszíneződés a bőrön
- Megváltozott tudatállapot
- Zúzódások a törzs oldalán, a retroperitonealis vérzés jele (Grey-Turner jel)
Okok
[szerkesztés]A leggyakoribb ok egy megrepedt aorta-aneurysma. Egyéb okok: trauma (baleset), iatrogén (orvosi eljárás által okozott)
Mechanizmus
[szerkesztés]Az aorta fala egy rugalmas struktúra. A ruptúra, azaz a fal szakadása akkor következik be, ha a falfeszülés meghaladja a szövet szakítószilárdságát. A fal gyengüléséhez vezethet trauma, atheroszklerózis, vagy a kötőszövet gyengülése (szifilisz, Marfan-szindróma), esetleg tumoros beszűrődés. A falfeszülést növelheti egy aneurysma kialakulása, vagy a vérnyomás növekedése. A kialakuló vérzés lehet retroperitonealis vagy intraperitoneális, illetve a ruptúra hosszabb távon sipolyt hozhat létre az aorta és a belek vagy a vena cava között.
Diagnózis
[szerkesztés]A kórkép gyanúja felmerül kritikus állapotú betegekben hasi trauma, vagy rizikótényezők esetén. A diagnózist a sürgősségi osztályon gyorsan elvégzett ultrahang vagy CT-vizsgálat erősíti meg.
Megelőzés
[szerkesztés]Kezelés
[szerkesztés]A kezelés azonnali műtét: ez lehet nyitott aortaműtét vagy endovaszkuláris beavatkozás (EVAR ). Egy aorta-okklúziós ballon katéter áthidaló megoldásként segíthet stabilizálni a beteget, a további vérvesztés megakadályozásával.
Prognózis
[szerkesztés]A gyors lefolyás miatt nagyon veszélyes. Mortalitása 90%-ot is eléri. Körülbelül 65-75% a kórházba se ér be, de mire a műtétig jutnának, akár 90% is meghal.[2]
Hivatkozások
[szerkesztés]- ↑ Ruptured Aortic Aneurysm Archiválva 2013. március 8-i dátummal a Wayback Machine-ben at Patient UK. Original Author: Laurence Knott. Current Version: Gurvinder Rull. Peer Reviewer: Hannah Gronow. Last Checked: 16/05/2012
- ↑ (1999. szeptember 1.) „Risk factors for aneurysm rupture in patients kept under ultrasound surveillance. UK Small Aneurysm Trial Participants.”. Annals of Surgery 230 (3), 289-96; discussion 296-7. o. DOI:10.1097/00000658-199909000-00002. PMID 10493476. PMC 1420874.