Ugrás a tartalomhoz

Čikola

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Čikola
A Čikola forrása Mirlović Polje mellett
A Čikola forrása Mirlović Polje mellett
Közigazgatás
OrszágokHorvátország
TelepülésekDrniš
Földrajzi adatok
Hossz47,8 km
Vízgyűjtő terület836,8 km²
ForrásMirlović Polje mellett
é. sz. 43° 47′ 51″, k. h. 16° 19′ 29″43.797464°N 16.324690°E
Torkolata Skradini-zuhatag felett a Krkába
é. sz. 43° 49′ 03″, k. h. 16° 00′ 40″43.817622°N 16.011100°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Čikola témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Čikola (korábban Poljščica) egy folyó Horvátországban, a Krka bal oldali mellékvize.

Leírása

[szerkesztés]

A Čikola a Dalmát Zagora központi részén, a Svilaja lejtői alatt, a Petrovo-mezőn fekvő Mirlović Polje falu közelében ered. Felső folyásán széles völgyben kanyarog, majd átfolyik Drniš városán, lejjebb pedig a Drniši-szurdokba ér, majd a Skradini-zuhatag közelében ömlik a Krkába. Hosszúsága 47,8 km.

Télen a magasabb, nyáron az alacsonyabb vízállás a jellemző. A folyómeder gyakran száraz, mert a forrásnál nagyobb mennyiségű vizet használnak Drniš város vízellátásához.

Geomorfológiai és hidrológiai rezervátumként a folyó és környéke 925 hektáros területen Drniš és a Krka Nemzeti Park között 1967 óta védett.

Éghajlat

[szerkesztés]

A Čikola folyó forrása körüli szűkebb területet éghajlati szempontból erősen befolyásolja a kontinentális éghajlat. A Čikola torkolatának legalacsonyabb átlagos léghőmérséklete 7,7 °C körüli, míg a legmagasabb nyári átlaghőmérséklet 23,7 °C körül van. A forrás körül a legalacsonyabb átlagos léghőmérséklet 5,6 °C, míg a legmagasabb nyári átlaghőmérséklet 22,1 °C körül van.

A Čikola a Drniš melletti Kričkénél

Állatvilág

[szerkesztés]

A Čikolában nagyon sok a szúnyogirtó fogasponty (Gambusia affinis), egy betelepített idegen, invazív faj, amely elnyomja az őshonos fajokat.

Čikolában két, kizárólag horvátországi endemikus faj, hegyesfejű domolykó (Telestes tursky) és a pontyfélék családjába tartozó Phoxinellus dalmaticus él. Az említett halfajok csak a Krka és Čikola folyókat lakják. A száraz évszakban a hegyesfejű domolykó visszavonul a talajvízbe, különösen a Čikola-forrásba.

Források

[szerkesztés]

Hrvatska enciklopedija – Čikola (horvátul)

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Čikola című horvát Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.