Voxel
A voxel (a név „volume pixel” rövidítéséből származik) egy háromdimenziós kép legkisebb megkülönböztethető egysége, amely mindhárom tengely mentén kiterjedéssel bír. A három koordináta, amely legtöbbször az egyik sarkát vagy középpontját írja le, meghatározza az adott pontot a háromdimenziós térben.[1][2]
A voxelizáció
szerkesztésA voxelizáció folyamata során mélységet adnak a már meglévő kétdimenziós képnek. Ezt egy sor kétdimenziós keresztmetszeti ábra vagy réteg segítségével hajtják végre, amelyek pixelekből állnak.[3] Bármely két pixel közötti távolságot pixelközi távolságnak hívják, amely egy valódi, mérethű távolságot jelöl. Bármely két réteg közötti távolságot pedig rétegközi távolságnak nevezik, amely a valódi mélységet jelöli. A pixelközi és rétegközi távolságok alapján dolgozza fel a számítógép a betáplált adatállományt. Ezután további rétegek kerülnek hozzáadásra, hogy egy adattömbként jelenjen meg a teljes kép. Ennek eredményeképp a pixeleknek mélységük lesz, így voxelekké válnak.
A voxelek használata
szerkesztésA voxel lehetővé teszi, hogy a megfelelő szoftverekkel egy tárgyról alkotott képet több szögből is láthassunk.[4] Elsősorban orvosi célokra használják, például röntgensugárzás, CT (Computed Axial Tomography) és MRI/fMRI (mágneses rezonancia) vizsgálatoknál, hogy a szakmabeliek pontos háromdimenziós képet kapjanak az emberi testről.
De más területeken is egyre elterjedtebbé válik ez a technológia. A geológia a föld részleteiről készített képekhez használja a voxeleket, amelyeket hangvisszaverődések alapján mérnek. A mérnöki tudományokban többek között komplex műszerek és gépezetek, valamint meghatározott anyagok szerkezetének feltérképezésére használják.
Voxelalapú interpolációs technikát használnak egyes számítógépes játékok is,[5] amely így kíméli a memóriakapacitást.
Jegyzetek
szerkesztés- ↑ Szótár Voxel
- ↑ Medical Dictionary voxel
- ↑ Voxel
- ↑ http://whatis.techtarget.com/definition/0,,sid9_gci213321,00.html
- ↑ Archivált másolat. [2016. március 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. február 4.)