Jižní Kalifornie hoří už téměř tři týdny a ohně stále nejsou zcela pod kontrolou. Silný déšť by navíc mohl způsobit povodně.
Kde a proč požáry začaly se dozvíš v článku:
Požáry Eaton a Palisades, které především minulý týden sužovaly jih a severovýchod Los Angeles, jsou podle kalifornských hasičů z většiny uhašené, LA ale ze situace rozhodně není venku. Kvůli suchu a silným větrům se ve městě rozhořely další tři požáry - 21. ledna se rozhořel oheň Clay v údolí řeky Santa Ana a momentálně je z poloviny uhašený. Poté 22. ledna požár Sepulveda v okolí stejnojmenné dálnice. Ten je prozatím taktéž pod kontrolou.
Problémy teď ale působí požár Huges, který se kvůli hornatému terénu těžce kontroluje, jelikož hoří v travnaté a velice suché oblasti, a i když by se silný vítr měl uklidnit, není ještě vyhráno. V oblasti bylo evakuováno několik škol a částečně také věznice. Podle odhadů se požár bude dál šířit směrem na jih a západ do obydlené oblasti Castaicu.
Šíření požárů v prvním týdnu, zdroj: The Guardian
Nejpostiženější oblastí je čtvrť Pacific Palisades, kde řada domů shořela kompletně do základů. Kromě celebrit, jako jsou Mark Hamill, Chet Hanks, syn Toma Hankse, nebo James Wood, se musely evakuovat tisíce lidí a někteří o domovy přišli úplně.
Svůj dům ztratila Leighton Meester, Adam Brody, Julia Louis-Dreyfus, Joshua Jackson, Anna Faris, Ricki Lake, Cary Elwes, Cameron Mathison, Spencer Pratt nebo Heidi Montag, k situaci se vyjádřila i Jamie Lee Curtis, která se za přirovnání ke Gaze dostala pod palbu kritiky.
Na rozdíl od nich, ale bude pro obyčejné lidi mnohem těžší svoje domy a životy obnovit, jedním z problémů je totiž i zahlcení a potenciální odchod pojišťoven. Prezident Donald Trump navíc pohrozil, že Kalifornii neposkytne žádnou pomoc, jelikož podle něj severní část státu nepouští žádnou vodu do oblasti Los Angeles.
Trump má dlouhodobé spory s kalifornským guvernérem Gavinem Newsomem, kterého nazývá „Newscum“ a obviňuje jej z odpovědnosti za požáry.
Aby toho nebylo málo, obavy způsobuje i odpad, který po požárech zbývá, stejně jako kouř a popel ve vzduchu a taky očekávaný déšť. Toxické látky mohou být spláchnuty do moře, hustý déšť s sebou navíc přináší další potenciální katastrofy jako jsou bleskové povodně nebo sesuvy půdy, což je v kopcovitém terénu Los Angeles velice pravděpodboné.