Az uniós döntéshozatali folyamat
Az uniós döntéshozatalban a következő három intézmény vesz részt:
- az Európai Parlament, az uniós polgárokat képviselő szerv,
- az Európai Unió Tanácsa, az EU kormányait képviselő szerv,
- az Európai Bizottság, az EU általános érdekeit képviselő szerv.
Az uniós politikákról általában rendes jogalkotási eljárás (korábbi nevén: együttdöntési eljárás) keretében döntenek. Ebben a folyamatban a három fő intézmény közös megállapodásra jut a kérdéses jogszabályjavaslatról.
A jogszabályok előkészítése
A Bizottság, mielőtt új kezdeményezést terjeszt elő, felméri, hogy az milyen potenciális gazdasági, társadalmi és környezeti hatásokkal járhat.
A Bizottság ennek érdekében jelentést, ún. „hatásvizsgálatot” készít, melyben ismerteti a lehetséges szakpolitikai forgatókönyvek előnyeit és hátrányait. A hatásvizsgálat elkészítése során a Bizottság kikéri a nem kormányzati szervezetek, a nemzeti hatóságok és az ipar, valamint a technikai kérdésekben tanácsot adó szakértői csoportok véleményét is.
Magánszemélyek, vállalkozások és szervezetek nyilvános konzultációk révén (konzultációs kérdőívek beküldésével) adhatnak visszajelzést a Bizottságnak az Ossza meg velünk véleményét! portálon.
A tagállami parlamenteknek lehetőségük van arra, hogy hivatalosan kifejezzék fenntartásaikat, ha álláspontjuk szerint egy adott kérdéssel nem uniós, hanem nemzeti szinten kellene foglalkozni.
A javaslatok felülvizsgálata és elfogadása
Miután a Bizottság benyújtotta javaslatát, a Parlament és a Tanács felülvizsgálja azt, és módosításokat javasolhat. Ezt követően rendszerint a Parlament, a Tanács és a Bizottság találkozik, hogy megvitassák a módosításokat.
Ha a Bizottság nem ért egyet a módosításokkal, a Tanács csak egyhangú határozattal bírálhatja felül a Bizottság által emelt kifogást. Ha a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a módosítások túlzott mértékben megváltoztatják a javaslatot, jogában áll visszavonni azt.
Amennyiben a három intézmény nem ért egyet a javaslat végleges szövegéről, második olvasatra kerül sor.
A második olvasat során a Parlament és a Tanács további módosításokat javasolhat. A Parlament is blokkolhatja a javaslatot, ha nem ért egyet a Tanáccsal.
Ha a Parlament és a Tanács egyetért a módosításokkal, a javaslat elfogadható. Ha nem tudnak megállapodni, egyeztetőbizottságot hoznak létre, amely megpróbál megoldást találni. Ebben a második olvasati szakaszban a Parlament és a Tanács egyaránt blokkolhatja a javaslatot.
A javaslat akkor válik elfogadás útján jogszabállyá, amikor a Parlament és a Tanács megállapodik annak végleges szövegéről, és az kihirdetésre kerül az Európai Unió Hivatalos Lapjában.
Rendes jogalkotási eljárás
Az Európai Parlament és a Tanács közös jogalkotó tevékenységének alapjául szolgáló rendes jogalkotási eljárás lépéseinek áttekintése, és az ezzel az eljárással elfogadott jogszabályok jegyzéke
Különleges jogalkotási eljárások
Tudnivalók arról, hogyan működik együtt a Parlament és a Tanács az egyetértési és a konzultációs eljárás keretében
A jogalkotás nyomon követése
Az uniós jogalkotási folyamatot bárki szabadon nyomon követheti a tervezéstől kezdve a jogszabály elfogadásán és végrehajtásán át egészen a felülvizsgálatig.
Részvétel a jogalkotásban
A Bizottság minőségi jogalkotási programja lehetővé teszi a magánszemélyeknek, a vállalkozásoknak, az érdekelt feleknek, a nemzeti hatóságoknak és más szervezeteknek, hogy hozzájáruljanak az uniós szakpolitikai döntéshozatalhoz. Ha Ön is szeretné hallatni a hangját, a következő eszközökkel élhet:
- részt vehet nyilvános konzultációkon (konzultációs kérdőíveket nyújthat be) az Ossza meg velünk véleményét oldalon;
- európai polgári kezdeményezést indíthat vagy írhat alá, mellyel a Bizottságot jogszabályjavaslat benyújtására kérheti fel; ahhoz, hogy az európai polgári kezdeményezések sikerrel járjanak, legalább egymillió támogató nyilatkozatot kell kapniuk az uniós tagországok negyedéből;
- csatlakozhat a SINAPSE e-közösségeihez, ahol az EU különböző országaiban működő szakértők megoszthatják egymással ismereteiket;
- részt vehet az Európa jövőjéről szóló konferencián.