Rovnaké zaobchádzanie pri práci

Ako občan Únie máte nárok na rovnaké zaobchádzanie v oblastiach prijímania do zamestnania, pracovných podmienok, postupu v zamestnaní, odmeňovania, prístupu k odbornej príprave, dôchodkového poistenia zamestnancov a prepúšťania. Diskriminácia na pracovisku na základe veku, pohlavia, zdravotného postihnutia, etnického či rasového pôvodu, náboženstva či vierovyznania, alebo sexuálnej orientácie je v EÚ zakázaná, a to vo verejnom aj súkromnom sektore.

Pokiaľ ide o pracovné práva, sociálne dávky a prístup k verejným službám zamestnanosti, máte ako občan Európskej únie právo na rovnaké zaobchádzanie, aké sa dostáva vašim kolegom, ktorí sú občanmi danej krajiny. Vaša nová hostiteľská krajina sa však môže rozhodnúť, že vám neprizná nárok na podporu príjmu (resp. iné dávky) počas prvých 3 mesiacov vášho pobytu (ak ste napríklad prišli do krajiny pracovať ako sezónny pracovník a po 1 mesiaci práce ste požiadali o podporu príjmu) alebo dlhšie, ak ste prišli ako uchádzač o prácu.

Proti ktorým druhom diskriminácie ste chránený?

Jednotlivé druhy diskriminácie

Primerané úpravy

Ak máte zdravotné postihnutie, možno budete potrebovať úpravy svojho pracovného miesta alebo pracoviska, aby ste mohli vykonávať svoju prácu, naďalej sa rozvíjať alebo absolvovať odbornú prípravu. V takom prípademôžete požiadať zamestnávateľa, aby vykonal primerané úpravy s cieľom prispôsobiť podmienky vášmu zdravotnému stavu. Podstúpené úpravy sa môžu vzťahovať na všetky pracovné činnosti, od postupu žiadosti o zamestnanie až po ukončenie pracovného pomeru, pracovné podmienky a zamestnanecké výhody.môžete požiadať zamestnávateľa, aby vykonal primerané úpravy s cieľom prispôsobiť podmienky vášmu zdravotnému stavu. Podstúpené úpravy sa môžu vzťahovať na všetky pracovné činnosti, od postupu žiadosti o zamestnanie až po ukončenie pracovného pomeru, pracovné podmienky a zamestnanecké výhody.

Ako si uplatniť svoje práva

Ak sa nazdávate, že ste sa stali obeťou diskriminácie, môžete podať sťažnosť vnútroštátnemu subjektu zaoberajúcemu sa otázkami rovnakého zaobchádzania en . Niektoré subjekty vám môžu poskytnúť len užitočné informácie týkajúce sa vašej situácie, iné vám môžu pomôcť podať sťažnosť. S vaším súhlasom môžu dokonca podať žalobu na príslušnom súde.

V závislosti od vnútroštátnych právnych predpisov môžete mať nárok na kompenzáciu, opätovné nadobudnutie pracovnej pozície alebo môže byť zamestnávateľovi uložená povinnosť napraviť diskrimináciu a vykonať primerané úpravy.

So žiadosťou o pomoc a poradenstvo sa môžete obrátiť aj na organizácie, ako sú odborové zväzy, MVO a právnici.

Prístup k informáciám týkajúcim sa jednotlivých krajín

Pozrite tiež:

Ako uviesť primerané úpravy do praxe – príručka perspektívnych postupov Otvoriť ako externý odkaz

Najčastejšie otázky

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 15/05/2024
Zdieľať túto stránku