Marynarze

Czas pracy i odpoczynek

Jeżeli zatrudniasz pracowników pracujących na pokładzie statku pełnomorskiego, ich standardowy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę, z jednym dniem odpoczynku na tydzień i dodatkowym odpoczynkiem w dni ustawowo wolne od pracy.

Zgodnie z przepisami unijnymi musisz zagwarantować, że członkowie załogi będą przestrzegali maksymalnego czasu pracy lub minimalnego okresu odpoczynku:

  • maksymalny czas pracy nie może przekroczyć 14 godzin w każdym okresie 24-godzinnym oraz 72 godzin w każdym okresie 7-dniowym
  • minimalny okres odpoczynku nie może być krótszy niż 10 godzin w każdym okresie 24-godzinnym oraz 77 godzin w każdym okresie 7-dniowym.

Uwaga

Niektóre kraje gwarantują marynarzom korzystniejsze warunki, zatem upewnij się, jakie przepisy obowiązują w danym kraju.

Możesz podzielić okres odpoczynku maksymalnie na dwie części. Jedna z tych części musi wynosić co najmniej 6 godzin, a przerwa między kolejnymi okresami odpoczynku nie może przekraczać 14 godzin.

Uwaga

Kapitan statku ma prawo zażądać od członków załogi pracy w dodatkowych godzinach, jeżeli uzna to za konieczne, np. w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa statku, osób znajdujących się na pokładzie lub ładunku bądź w razie konieczności niesienia pomocy innym statkom lub osobom, które znalazły się w niebezpieczeństwie na morzu.

Coroczny płatny urlop

Musisz zagwarantować, że coroczny płatny urlop Twoich pracowników będzie obliczany w wymiarze co najmniej 2,5 dni kalendarzowych na każdy miesiąc zatrudnienia oraz proporcjonalnie za niepełne miesiące. Minimalnego okresu corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego nie możesz zastępować wypłatą ekwiwalentu pieniężnego, z wyjątkiem sytuacji zakończenia stosunku pracy.

Prowadzenie ewidencji

Jako pracodawca masz obowiązek prowadzić ewidencję dziennego czasu pracy oraz okresów odpoczynku, z których skorzystali zatrudnieni przez Ciebie członkowie załogi. Każdemu pracownikowi powinieneś przekazać kopię jego ewidencji, zatwierdzoną przez kapitana statku oraz przez samego pracownika.

Badanie lekarskie

Przed rozpoczęciem pracy na statku zatrudnieni przez Ciebie członkowie załogi muszą uzyskać ważne orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność do pełnienia obowiązków.

Okres ważności orzeczenia lekarskiego pracownika zasadniczo wynosi do 2 lat, chyba że w wymogach przewidziano krótszy okres. Jeżeli członkowie załogi nie ukończyli 18 lat, maksymalny okres ważności orzeczenia lekarskiego wynosi jeden rok. Pamiętaj, że okres ważności orzeczenia potwierdzającego zdolność rozpoznawania kolorów wynosi najwyżej 6 lat.

W nagłych sytuacjach (lub w przypadku gdy okres ważności orzeczenia wygasa w trakcie rejsu) właściwy organ może zezwolić członkowi załogi na pracę bez ważnego orzeczenia lekarskiego do czasu zawinięcia do kolejnego portu, w którym członek załogi może otrzymać orzeczenie lekarskie od uprawnionego lekarza, pod warunkiem że:

  • okres takiego zezwolenia nie przekracza 3 miesięcy
  • członek załogi posiada orzeczenie lekarskie, które niedawno utraciło ważność.

Jeżeli na statkach zatrudniasz członków załogi odbywających zazwyczaj rejsy międzynarodowe, zadbaj o to, by ich orzeczenia lekarskie były sporządzone co najmniej w języku angielskim.

Członkowie załogi muszą regularnie poddawać się badaniom lekarskim, obejmującym kompleksową kontrolę kondycji fizycznej i psychicznej, co pozwoli im bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Jeżeli marynarz pełniący służbę na nocnej wachcie ma problemy zdrowotne związane z wykonywaną pracą, musisz go przenieść, w miarę możliwości, do pracy w porze dziennej.

Wytyczne europejskie zdecydowanie zachęcają do stosowania elektronicznych orzeczeń lekarskich, aby umożliwić ich szybką i bezpieczną weryfikację. W niektórych krajach UE elektroniczne orzeczenia lekarskie są już obowiązkowe – sprawdź, czy wymóg taki obowiązuje w kraju, w którym prowadzisz działalność.

Wzajemne uznawanie dyplomów

Kandydaci do pracy muszą przedstawić Ci dyplom, który potwierdza, że mają umiejętności i wiedzę niezbędne do wykonywania pracy. Nie możesz odrzucić dyplomów wydanych w innym kraju UE.

Jeżeli chcesz zatrudnić marynarza z państwa spoza UE, jego dyplom musi zostać najpierw potwierdzony przez państwo bandery statku, na którym zamierza pracować. Dyplomy muszą być wydane przez państwo, którego system szkolenia i certyfikacji jest uznawany przez UE.

Aby dostosować się do wytycznych europejskich i norm międzynarodowych, niektóre kraje UE wprowadziły elektroniczną weryfikację dyplomów. Taka weryfikacja jest bezpieczna, szybka i niekosztowna i jest sprawdzonym sposobem zatrudniania wykwalifikowanych marynarzy. W niektórych krajach UE elektroniczna weryfikacja już obowiązkowa – sprawdź, czy wymóg taki obowiązuje w krajach, w których prowadzisz działalność.

Wymogi dotyczące wyszkolenia

Jako pracodawca w sektorze żeglugi morskiej musisz znać wymogi unijne dotyczące wyszkolenia marynarzy. Wymogi te wynikają bezpośrednio z podpisania przez UE Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht (STCW). Obejmują one:

  • Szkolenie podstawowe: wszyscy marynarze muszą przejść podstawowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa, obejmujące tematy takie jak indywidualne techniki przetrwania, zapobieganie pożarom i ich gaszenie, podstawy pierwszej pomocy, bezpieczeństwo osobiste i odpowiedzialność społeczna.
  • Szkolenie zaawansowane: niektóre funkcje i obowiązki wymagają zaawansowanego szkolenia, np. w zakresie korzystania z jednostek ratunkowych i łodzi ratowniczych, zaawansowanych technik gaszenia pożarów, opieki medycznej czy zadań oficerów ochrony statku.
  • Szkolenie odświeżające: wymagany jest udział w regularnych kursach odświeżających, który umożliwi marynarzom zachowanie zdobytych kompetencji i zapoznanie się z najnowszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa.

Ograniczenia wiekowe

Nie możesz zatrudniać do pracy na statku pracowników poniżej 16. roku życia.

Jeżeli zatrudniasz pracowników poniżej 18. roku życia, nie mogą oni pracować w porze nocnej. Za noc uznaje się okres co najmniej 9 kolejnych godzin, określony w przepisach krajowych, obejmujący czas od północy do 5 rano, na przykład godz. 22.00–7.00 lub 20.00–5.00. Pracownicy w wieku 16–18 lat mogą pracować w porze nocnej tylko wtedy, gdy biorą udział w kursie szkoleniowym i o ile właściwy organ przewidział taki wyjątek.

Nie możesz zatrudniać członków załogi poniżej 18. roku życia, jeżeli ich zatrudnienie, zaangażowanie lub powierzenie im pracy może skutkować zagrożeniem dla ich zdrowia lub bezpieczeństwa. Rodzaje niedozwolonej pracy określają przepisy krajowe lub właściwy organ.

Więcej informacji

  • Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego: linki do stron organów krajowych oferujących weryfikację online dyplomów i orzeczeń en
  • en baza danych pozwalająca sprawdzić, które kraje akceptują wzajemnie dyplomy marynarzy
  • Komisja Europejska: warunki zatrudnienia marynarzy en
  • Komisja Europejska: wyszkolenie marynarzy en
  • Międzynarodowa Organizacja Morska: wyszkolenie i certyfikaty en

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 18/09/2024
Udostępnij tę stronę