Razumna prilagodba

U skladu s propisima EU-a, poslodavci moraju zaposlenicima s invaliditetom osigurati razumnu prilagodbu. Sve promjene i s njima povezani troškovi moraju biti realistični i ne smiju predstavljati nerazmjerno opterećenje za vaše poslovanje.

Ono što se može smatrati razmjernim ovisi o veličini i prilagodljivosti vašeg poduzeća, financijskim i drugim troškovima (npr. radno vrijeme osoblja, utjecaj na produktivnost ili uključeni poremećaj) te o bilo kakvom javnom financiranju ili drugoj pomoći u vašoj zemlji. Mnoge prilagodbe mogu se provesti bez troškova.

Što je razumna prilagodba?

Razumna prilagodba svaka je promjena radnog mjesta ili radnog okruženja koja je potrebna da bi se osobi s invaliditetom omogućilo da se prijavi za određeno radno mjesto, obavlja svoj posao i u njemu napreduje ili sudjeluje u osposobljavanju.

Svaki zaposlenik s invaliditetom ima pravo na razumnu prilagodbu. To se pravo odnosi i na sve aktivnosti povezane s poslom obuhvaćene pravom EU-a, od postupka prijave za posao do prestanka ugovora o radu. Odnosi se i na radne uvjete i povlastice.

Primjer

Carlosu, talentiranom razvojnom inženjeru, dijagnosticirano je stanje koje je utjecalo na njegovu sposobnost za rad. Rukovoditelj mu je prilagodio radno mjesto i omogućio mu da radi fleksibilno i od kuće. Osigurana mu je i ergonomska oprema, a zadaci prilagođeni njegovim vještinama. Zahvaljujući tim razumnim prilagodbama Carlos je nastavio napredovati i biti vrijedan član tima.

Vrste razumnih prilagodbi

Pomoćna tehnologija može omogućiti zaposlenicima s invaliditetom da učinkovito i neovisno obavljaju svoje zadaće. Pomaže u prevladavanju fizičkih, osjetilnih ili kognitivnih ograničenja.

Primjeri:

  • Čitači zaslona za zaposlenike s oštećenjem vida.
  • Softver za pretvaranje govora u tekst za osobe s poteškoćama u kretanju koje utječu na njihove ruke.
  • Slušna pomagala ili pomagala za slušanje za zaposlenike s oštećenjem sluha.
  • Ergonomske tipkovnice i miševi za osobe s ozljedama zbog izvođenja repetitivnih radnji.

Primjer

Veliko njemačko zdravstveno poduzeće s 3 400 zaposlenika i više povezanih bolnica osiguralo je razumnu prilagodbu medicinskoj sestri s oštećenjem sluha. Ugradili su pojačanu opremu za signalizaciju na odjelu, uključujući vizualne signale u sobi za bolničare i u hodnicima, radijski signalni sustav za infuzijske pumpe. Osim toga, uspostavili su novi bežični telefon s kontrolom jačine zvuka, vibracijama, bljeskajućim svjetlosnim pokazateljima i Bluetooth tehnologijom za povezivanje sa slušnim pomagalima medicinske sestre. Te su mjere medicinskoj sestri omogućile da unatoč oštećenju sluha učinkovito obavlja svoje dužnosti na pedijatrijskom onkološkom odjelu.

Osobna asistencija može pomoći zaposlenicima s invaliditetom u obavljanju kompliciranih zadataka, čime im se osigurava učinkovito obavljanje dužnosti.

Primjeri:

  • Tumač za znakovni jezik za gluhog zaposlenika tijekom sastanaka.
  • Savjetnik na licu mjesta za osobe s kognitivnim invaliditetom koji pomaže u osposobljavanju i upravljanju zadaćama.

Primjer

U Portugalu je multinacionalno energetsko poduzeće zaposlilo autističnog računalnog inženjera te provelo promišljene prilagodbe. Tijekom uvođenja u posao odabrali su odgovarajuće radno područje i tim te održali sastanke o podizanju svijesti s rukovoditeljima i suradnicima. Zaposleniku su stavili na raspolaganje i slušalice koje prigušuju buku kako bi se svaka potencijalno uznemirujuća buka svela na najmanju moguću mjeru. Taj je pristup inženjeru omogućio smislen doprinos uz poštovanje njegovih jedinstvenih izazova i vještina. Poduzeće je steklo kvalificiranog zaposlenika, dokazalo društvenu odgovornost i promicalo uključivije radno okruženje uz minimalne troškove prilagodbe.

Prilagodbom fizičkog radnog prostora mogu se ukloniti prepreke i stvoriti uključivo okruženje koje odgovara potrebama zaposlenika s invaliditetom.

Primjeri:

  • Spuštanje stolova ili osiguravanje radnih stanica na podesivim visinama za zaposlenike koji se koriste invalidskim kolicima.
  • Proširenje vrata radi postavljanja uređaja za kretanje.
  • Postavljanje rampi ili dizala za zaposlenike koji ne mogu koristiti stepenice.
  • Osiguravanje dostupnosti zajedničkih prostora, kao što su kuhinje i zahodi.

Primjer

U Belgiji je sud javnog sektora izašao u susret sucu s kvadriplegičnom paralizom nakon nesreće na skijanju tako što mu je u njegovu domu osigurao prilagođenu radnu stanicu. To mu je omogućilo da radi na daljinu nekoliko dana u tjednu. Dodatne prilagodbe uključivale su fleksibilno radno vrijeme i financijsku potporu za modifikacije radnog prostora. Te su mjere omogućile sucu da ponovno preuzme svoje dužnosti i učinkovito doprinosi, a da pritom zadrži ravnopravan položaj sa svojim kolegama. Zahvaljujući takvom pristupu u belgijskom javnom sektoru iskusni je sudac ostao zaposlen, pokazana je predanost uključivanju i raznolikosti, a i dobar je primjer razumne prilagodbe u javnom sektoru uz umjerene troškove.

Fleksibilno radno vrijeme može pomoći zaposlenicima u upravljanju svojim zdravljem, rasporedima liječenja ili razinama energije, čime se održava produktivnost i zadovoljstvo poslom.

Primjeri:

  • Omogućavanje fleksibilnog vremena početka i završetka rada za zaposlenike koji će možda morati obaviti liječničke preglede ili će imati različite razine energije zbog svojeg stanja.
  • Ponuda komprimiranih radnih tjedana (npr. četiri 10-satna dana) kako bi se smanjio broj dana putovanja na posao.
  • Pružanje mogućnosti za rad na nepuno radno vrijeme ili dijeljenje radnih mjesta za zaposlenike koji ne mogu raditi u punom radnom vremenu.

Primjer

U Hrvatskoj je veliko telekomunikacijsko poduzeće prilagodilo radno mjesto majci koja skrbi o djetetu s višestrukim teškoćama u razvoju. Omogućeno joj je fleksibilno radno vrijeme i osiguran tim koji joj pruža potporu, na taj način promičući kolegijalnost kako bi lakše postigla ravnotežu između profesionalnih i osobnih dužnosti. To joj je omogućilo da i dalje ostvaruje visoke rezultate rada istodobno se brinući o svojem djetetu. Poduzeće je zadržalo visokokvalificiranu IT stručnjakinju s 20 godina iskustva, čime je ojačalo svoj ugled uključivog i poticajnog poslodavca te je proglašeno jednim od poslodavaca godine za osobe s invaliditetom. Troškovi su bili minimalni do umjereni, uglavnom su uključivali upravljačke napore za održavanje fleksibilnog i poticajnog okruženja.

Prilagodbom načina na koji se zadaci dodjeljuju ili obavljaju može se pomoći zaposlenicima s invaliditetom da učinkovitije rade usklađivanjem dužnosti s njihovim sposobnostima.

Primjeri:

  • Restrukturiranje radnih mjesta kako bi se marginalni poslovi koje zaposlenik s invaliditetom ne može obavljati preraspodijelili drugim članovima tima.
  • Omogućivanje rada na daljinu zaposlenicima koji zbog osjetilnih oštećenja imaju poteškoća s putovanjem na posao ili trebaju kontrolirano okruženje.
  • Izmjena odgovornosti na radnom mjestu kako bi se usredotočilo na vještine i sposobnosti, a ne na ograničenja, kao što je raspoređivanje slabovidnog zaposlenika na poslove koji prvenstveno uključuju slušne zadatke.

Primjer

U Litvi je hotel u Vilniusu proveo strategiju prilagođavanja radnih mjesta kako bi se zaposlili pojedinci s različitim vrstama invaliditeta koji bi mogli imati poteškoća s tradicionalnim hotelskim radnim mjestima. Taj je pristup uključivao prilagodbu radnih mjesta na temelju pojedinačnih procjena kako bi se istaknule jedinstvene vještine zaposlenika s invaliditetom. Ta je strategija maksimalno povećala njihovu produktivnost i zadovoljstvo poslom, promičući raznolikost i uključenost na radnom mjestu. Koristeći se jedinstvenim kompetencijama tih zaposlenika, hotel je učinkovito popunio specijalizirane uloge, povećao raznolikost na radnom mjestu i istaknuo svoju predanost društvenoj odgovornosti. Početni troškovi pojedinačnih procjena i prilagođavanja radnih mjesta bili su minimalni do umjereni, a kompenzirani su koristima učinkovitije popunjenih radnih mjesta.

Vidjeti i

Kako provesti razumne prilagodbe u djelo – vodič kroz pozitivne prakse

Više informacija i pristup nacionalnim portalima pronađite u dijelu jednako postupanje na radnome mjestu.

U nastavku je pregled informacija po pojedinim državama.

Možete također pogledati

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 24/09/2024
Podijeli