Разумни улеснения

Съгласно правилата на ЕС, в качеството си на работодател трябва да осигурявате разумни улеснения на служителите с увреждания. Всички промени и свързаните с тях разходи трябва да бъдат реалистични и да не представляват непропорционална тежест за вашето предприятие.

Какво може да се счита за пропорционално, зависи от размера и адаптивността на вашето предприятие, от финансовите и други разходи (напр. заетост на персонал, въздействие върху производителността или произтичащи смущения) и от наличното публично финансиране или друга помощ във вашата страна. Много приспособления могат да бъдат направени безплатно.

Какво представляват разумните улеснения?

Разумнo улеснениe e всяка промяна на работата или на работната среда, която е необходима, за да може лице с увреждане да кандидатства за работа, да изпълнява служебните си задължения и да напредва в кариерата или да преминава обучение.

Всеки служител с увреждане има право на разумни улеснения. Това право важи за всички свързани с работата дейности, обхванати от правото на ЕС — от процеса на кандидатстване за работа до прекратяването на трудовия договор. То покрива и условията на труд и допълнителните придобивки.

Пример

Карлос, талантлив софтуерен разработчик, е диагностициран със сериозно заболяване, което повлиява на способността му да работи както преди. Неговият началник приспособява неговата длъжност, като му позволява да работи на гъвкаво работно време и от вкъщи. Предприятието също така му предоставя ергономично оборудване и нагажда неговите задачи към силните му страни. Благодарение на тези разумни улеснения Карлос продължава да се развива, като предоставя ценна помощ на екипа.

Видове разумни улеснения

Помощните технологии могат да дадат възможност на служителите с увреждания да изпълняват задачите си ефективно и независимо. Те помагат за преодоляването на физически, сетивни или когнитивни ограничения.

Примери:

  • Екранни четци за служители със зрителни увреждания.
  • Софтуер за преобразуване на реч в текст за лица с ограничена подвижност на ръцете.
  • Слухови апарати или помощни слухови устройства за служители с увреден слух.
  • Ергономични клавиатури и мишки за лица с травми от повтарящи се движения.

Пример

Голямо германско дружество в сектора на здравеопазването с 3400 служители и множество свързани болници осигурява разумни улеснения на медицинска сестра с увреждане на слуха. Работодателите инсталират подсилено сигнално оборудване, включително визуални сигнали в помещението за медицинските сестри и в коридорите и система за радиосигнализация за инфузионните помпи. Освен това те инсталират нов безжичен телефон с възможност за регулиране на силата на звука, вибрация, мигащи светлинни индикатори и Bluetooth връзка, за да го свържат с нейния слухов апарат. Благодарение на тези мерки медицинската сестра може да изпълнява ефективно задълженията си в педиатрично онкологично отделение въпреки увреждането на слуха.

Предоставянето на лична помощ може да е от полза за служителите с увреждания при изпълнението на задачи, които евентуално ги затрудняват, като гарантира ефективно изпълнение на техните задължения.

Примери:

  • Преводач на жестомимичен език за глух служител по време на заседания.
  • Съветник на работното място за лица с когнитивни увреждания с цел подпомагане на обучението и управлението на задачите.

Пример

В Португалия многонационално енергийно дружество наема компютърен инженер с аутизъм, като му предоставя разумни улеснения. По време на етапа на интеграция те избират подходяща работна зона и екип и провеждат срещи за повишаване на осведомеността с ръководители и колеги. Освен това те осигуряват на служителя слушалки за защита от шум, за да се сведат до минимум всички резки или силни шумове, които може да са смущаващи. Така инженерът успява да даде своя значим принос, като същевременно се зачитат неговите уникални предизвикателства и силни страни. Дружеството придобива квалифициран служител, демонстрира корпоративна социална отговорност и насърчава по-приобщаваща работна среда с минимални разходи за адаптиране.

Чрез приспособяване на физическото работно пространство могат да се премахнат пречките и да се създаде приобщаваща среда, която да отговаря на нуждите на служителите с увреждания.

Примери:

  • Понижаване на височината на бюрата или осигуряване на работни места с регулируема височина за служителите, които използват инвалидни колички.
  • Разширяване на вратите, за да се приспособят към устройствата за мобилност.
  • Инсталиране на рампи или асансьори за служителите, които не могат да използват стълби.
  • Гарантиране на достъпността на общите пространства, като кухни и тоалетни.

Пример

В Белгия съд от публичния сектор въвежда улеснения за съдия с квадриплегия в резултат на ски инцидент, като му осигурява адаптирано работно място у дома. Това му позволява да работи дистанционно няколко дни в седмицата. Допълнителни улеснения включват гъвкаво работно време и финансова подкрепа за модификации на работното пространство. Благодарение на тези мерки съдията успява да възобнови изпълнението на задълженията си и да допринася ефективно, като същевременно поддържа равностойно положение с колегите си. Този подход в белгийския публичен сектор позволява на опитен съдия да остане на работа, демонстрира ангажимент за приобщаване и многообразие и създава прецедент за разумни улеснения в публичния сектор с умерени разходи за адаптиране.

Гъвкавото работно време може да помогне на служителите да се адаптират към своето здравословно състояние, към графиците за лечение или към нивата си на енергия, като по този начин поддържат своята производителност и удовлетвореността си от работата.

Примери:

  • Предоставяне на гъвкавост по отношение на началото и края на работното време за служители, на които може да се наложи да ходят на медицински прегледи или които имат различни нива на енергия поради своето състояние.
  • Възможност за кратки работни седмици (например четири 10-часови работни дни), за да се намали броят на дните за пътуване до работното място.
  • Предоставяне на възможност за работа на непълно работно време или споделяне на работата за служители, които не могат да работят на пълно работно време.

Пример

В Хърватия голямо телекомуникационно дружество предоставя улеснения на своя служителка — майка и застъпница за своето дете с множество увреждания. Работодателите ѝ позволяват да работи на гъвкаво работно време и насърчават поддържаща екипна среда и колегиалност, за да ѝ помогнат да балансира професионалните и личните си отговорности. Това ѝ дава възможност да поддържа високо качество в работата, докато се грижи за детето си. Дружеството запазва висококвалифициран специалист в областта на информационните технологии с 20 години опит, като същевременно подобрява репутацията си по отношение на приобщаването и бива признато за един от работодателите на годината за хора с увреждания. Разходите са минимални до умерени, като въведените улеснения предполагат основно усилия от страна на ръководството за поддържането на гъвкава и подкрепяща среда.

Адаптирането на начина, по който се разпределят или изпълняват задачите, може да помогне на служителите с увреждания да работят по-ефективно посредством съгласуване на техните задължения и способности.

Примери:

  • Преструктуриране на работата с цел преразпределяне на задачите и възлагане на други членове на екипа на второстепенни задачи, които служител с увреждане не може да изпълнява.
  • Разрешаване на работата от разстояние за служители, които се затрудняват да пътуват до работното място или се нуждаят от контролирана среда поради сензорна чувствителност.
  • Промяна на служебните задължения с цел съсредоточаване върху силните страни и способностите, а не върху ограниченията, като например възлагане на служител с увредено зрение на роля, която включва предимно слухови задачи.

Пример

В Литва хотел във Вилнюс прилага стратегия за персонализиране на работата, за да се пригоди към нуждите на лица с различни увреждания, за които може да е трудно да заемат традиционни длъжности в хотелиерството. Този подход включва персонализиране на служебните функции въз основа на индивидуални оценки, за да се откроят специфичните умения на служителите с увреждания. Благодарение на тази стратегия тяхната производителност и удовлетвореност от работата се повишават, като същевременно се насърчават многообразието и приобщаването на работното място. Използвайки уникалните компетенции на тези служители, хотелът ефективно попълва специфични длъжности, увеличава многообразието на работното място и подчертава своя ангажимент към социалната отговорност. Първоначалните разходи за индивидуални оценки и персонализиране на работата са минимални до умерени и се компенсират от ползите от по-ефективно заетите длъжности.

Вижте също

Как да приложим разумни улеснения на практика – ръководство за обещаващи практики

За повече информация и достъп до национални портали вижте равно третиране на работното място.

Вижте по-долу информация за отделните държави.

Вижте също

Законодателство на ЕС

Нуждаете се от съдействието на службите за помощ?

Свържете се със специализираните служби за помощ

Имате ли въпроси относно извършването на стопанска дейност през граница, например износ или разширяване на дейността в друга страна от ЕС? Ако отговорът е да, Enterprise Europe Network може да ви даде без платен съвет.

Можете да използвате и Инструмент за търсене на услуги за оказване на помощ, за да намерите необходимата ви помощ.

Последна проверка: 24/09/2024
Споделяне на страницата