Smeegma
See artikkel vajab toimetamist. |
See artikkel ootab keeletoimetamist. |
Smeegma (ka smegma, kreeka keeles smēgma 'seep') on enamiku imetajate välistel suguelunditel (ld organa genitalia externa), nii naise kui ka mehe suguelunditel paiknevate rasunäärmete toodetav sekreet ehk nõre.
Smeegma liigitatakse[1]:
- smegma praeputii – mehe suguelunditel
- smegma clitoridis – naise suguelunditel
Smeegma biokeemilist koostist on kaua uuritud, kuid selle täpset segu pole tuvastatud. Smeegma komplekteerimine sõltub paljudest teguritest, näiteks indiviidi vanusest ja paljust muust. Ollakse seisukohal, et smeegma koosneb neutraalsetest rasvadest, rasvhapetest ja steroolidest ning teistest lipiididest, aga ka epiteelirakkudest.
Smeegma inimestel
[muuda | muuda lähteteksti]Mehe smeegma
[muuda | muuda lähteteksti]Mehel tekib eesnaha alla eesnäärme talitluse tõttu smeegma ehk eesvõie, mida toodavad eesnäärme rasunäärmed ja mille ülesandeks on eesnaha ja peenisepea lubrikatsioon. Igapäevahügieeni eiravate ja nõrgenenud immuunsusega meestel võib smeegma muutuda roiskuvaks võideks, mille halba lehka on tunda juba paari päeva pärast. Mittepesemisel nädala jooksul võib tekkida eesnaha ja sugutiga ühendatud nn ümberpööratavas taskus põletik.
Diagnoosimisel tasub olla ettevaatlik, sest ka mitmed seennakkused ja bakternakkused jms ning suguhaiguste tekitajad võivad mõjutada nimetatud piirkonna keskkonda nii, et võib erituda tavalisest rohkem ning erineva lõhna ja füüsikaliste parameetritega nõret. Smeegma on normaalne kehaeritis ning võib sisaldada keha talitlusjääke, baktereid ja muid mikroobe. Mõne teoreetiku kohaselt võib see sisaldada ka kantserogeenseid aineid.
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]- Valgevoolus e Fluor albus
- Leukorröa
- Smegma embryonum e Vernix caseosa
- Andres Karhu aka Akar
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Peter Reuter: Smegma In: Springer Lexikon Medizin, S. 1989; Springer 2004. ISBN 3540204121. Volltext Veebiversioon (vaadatud 30.06.2013)
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Smeegma |
- Archiv und Zeitung des Apothekrervereins in Norddeutschland, Rudolp Brandes, Heinrich Mackenrober, Der Pharmazie: Chemistry in Life Sciences, Volume 21, I Band, 1840,Google`i raamatu veebiversioon (vaadatud 29.06.2013)