SMART Board
See artikkel vajab toimetamist. (Juuli 2008) |
SMART Board on Interaktiivne puutetahvel, mida toodab Kanada ettevõtte SMART Technologies.
See on laiade mõõtmetega puutetundlik ekraan, mis töötab koos arvuti ja projektoriga. Projektor projitseerib arvuti töölaua pildi interaktiivsele puutetahvlile ning tahvel töötab nii kuvari kui ka sisendseadmena. Kasutajad saavad kirjutada sõrme või kaasas olevate pliiatsite abil "digitaalse tindiga" puutetahvlile ning samal viisil juhtida kõiki arvuti funktsioone.
Kasutaja saab sõrmevajutusega sooritada samu tegevusi, mida võimaldab arvutihiir. Tahvli küljes oleval pliiatsialusel on nupud, et käivitada ekraaniklaviatuur ning sooritada parempoolne hiireklikk. Tavaliselt paigaldatakse SMART Boardi interaktiivne puutetahvel statsionaarselt seinale või põrandajalgadele ning kasutatakse õppeasutustes interaktiivsuse lisamiseks klassitundi ning õppematerjalide esitlemiseks. Ettevõtetes kasutatakse interaktiivset puutetahvlit koosolekutel, esitlustel ja koolitustel. SMART Boardi interaktiivne puutetahvel on laialdaselt kasutusel ka erinevates riigiasutustes [1].
Ajalugu
[muuda | muuda lähteteksti]SMART Technologies ULC. esitles esimest interaktiivset tahvlit 1991. aastal. See oli esimene interaktiivne tahvel, mis võimaldas arvuti puutejuhtimist ja kirjutamist otse tavalistes Microsoft Windowsi programmides.
Tehnoloogia
[muuda | muuda lähteteksti]SMART Boardi interaktiivne puutetahvel töötab koosluses, kuhu kuuluvad veel arvuti ja projektor. Komponendid ühenduvad omavahel kas juhtmevabalt (wireless), USB- või serial-kaablite abil. Projektor, mis on ühendatud arvutiga, projitseerib arvuti töölaua kujutise puutetahvlile. Kuna tahvel on puutetundlik, tuvastab ta sõrme või pliiatsialusega kaasas oleva pliiatsi vajutuse. SMART Board draiver tuvastab vajutuse asukoha ning muundab selle kas hiireklikiks või digitaalseks tindiks. SMART Boardi interaktiivseid puutetahvleid on eest- ja tagantprojektsiooniga ning interaktiivsete ekraanidena (plasma- või LCD-ekraanidele).
Takistus-tehnoloogia
[muuda | muuda lähteteksti]600-seeria SMART Boardi interaktiivsed puutetahvlid on loodud kasutades takistus-tehnoloogiat. Need interaktiivsed puutetahvlid hõlmavad elastset, sünteetilist esikülge ning tugevat tagakülge. Esikülje tagumine pool ning tagakülje eesmine külg on kaetud vastupidava kihiga, mis on eraldatud õhupadjaga, mille paksus (1/500 tolli) on võrreldav inimese kahe juuksekarvaga. Surve, mida avaldab esiküljele vajutus, sulgeb kahe kihi vahelise õhupadja. Kontaktipunkt registreeritakse ning muudetakse analoogsignaalist andmevooks. Seejärel saadetakse info arvutisse edasiseks töötluseks. See tehnoloogia tunneb ära kasutaja sõrme, pliiatsi ning ükskõik, millise muu eseme.
DViT (Digital Vision Touch) tehnoloogia
[muuda | muuda lähteteksti]Tagant-projektsiooniga ning interaktiivsed ekraanid (plasma- või LCD-ekraanidele) kasutavad DViT-tehnoloogiat. Selle tehnoloogia puhul puudutab kasutaja interaktiivset puutetahvlit, et juhtida sellelt oma arvutit, või sellele kirjutamiseks. Digitaalsed kaamerad ja tarkvara tuvastavad puutekoha tahvlil ning registreerivad selle kas hiireklikiks või kirjutiseks. DViT-tehnoloogia puhul pole kaamerad nähtaval, vaid on peidetud puutetundlikku pinda ümbritseva raami sisse.
SMART pliiatsialus
[muuda | muuda lähteteksti]Kõik SMART Boardi interaktiivsed puutetahvlid omavad esiküljel, all ääres, pliiatsialust, millel on pliiatsid ning kustutuskumm. Pliiatseid on nelja värvi: must, punane, roheline ja sinine. Pliiatsid ei sisalda elektroonikat ega tinti – tehnoloogia seisneb pliiatsialuses. Kui näiteks sinine pliiats tõstetakse pliiatsialuselt tema pesast, tuvastab selle optiline sensor. SMART Boardi tarkvara tõlgendab järgmise puudutuse tahvli pinnal sinise pliiatsi värvina. Juhtpaneelist on võimalik kõiki pliiatseid modifitseerida kasutajale sobilikuks (värvitoon, joonelaad jms). Sama kehtib ka kustutuskummi kohta – tõstes kustutuskummi, tuvastab selle sensor ning kasutaja järgmine tegevus tahvlil võrdub kustutamise funktsiooniga. Pole oluline, kas seda tehakse kustutuskummiga, sõrmega või ükskõik, millise muu esemega.
Tarkvara
[muuda | muuda lähteteksti]SMART Boardi tarkvarapakett hõlmab Notebooki tarkvara ja muid SMART Boardi tööriistu. Saadaval Windowsi, Mac OS Xi ja Linuxi operatsioonisüsteemide kasutajatele.
Notebook tarkvara
[muuda | muuda lähteteksti]Notebook tarkvara on materjalide edastamise platvorm, mis annab kasutajale juurdepääsu interaktiivsetele multimeedia materjalidele, ning tööriistad nende modifitseerimiseks, salvestamiseks ja jagamiseks. Notebook tarkvara omab ka käekirja tuvastamise funktsiooni, mis muudab käsitsi kirjutatu trükitekstiks. Kasutajad saavad luua omaenda materjale kasutades Galerii alt leitavaid tuhandeid erinevaid objekte, milleks on pildifailid, videod, flash-failid jpt. Kõiki loodud materjale saab salvestada, taasesitada, jagada, printida ja eksportida eri vormingutesse.
2008. aasta alguses andis SMART Technologies ULC. välja värskeima versiooni tarkvarast – SMART Notebook 10.
SMART Boardi interaktiivse puutetahvli tööriistad
[muuda | muuda lähteteksti]Tööriistad on tähelepanu juhtimise instrument, ekraanisirm, luup, ujuvtööriistad, ekraani klaviatuur, ekraanihõive tööriist, videomängija ja -salvesti.
Kasu
[muuda | muuda lähteteksti]SMART Board töötab kõikide programmidega, mis on saadaval ühendatud arvutis. Kõige levinumad programmid, mida kasutatakse SMART Boardi interaktiivsel puutetahvlil on Microsoft PowerPoint, Excel, Word ja AutoCAD. SMART Boardi interaktiivset puutetahvlit kasutatakse õpetamisel, koolitamisel, koosolekutel ning esitlemistel. 2008. aasta kevade seisuga on SMART Boardi interaktiivset tahvlit müüdud peaaegu miljon rohkem kui sajas riigis[2].
Toote teetähised
[muuda | muuda lähteteksti]2008
- SMART Notebook 10 tarkvara
- SMART dokumendikaamera
2007
- Senteo interaktiivne vastamissüsteem
- SMART Boardi tarkvara 9.7
- tahvlijalad ning kõrgusreguleeritav seinakinnitus SMART Board 600i puutetahvlitele
2006
- SMART Boardi interaktiivne puutetahvel integreeritud projektoriga – 600i mudel
- SMART Board 690 interaktiivne puutetahvel – 16:9 formaat
- Airliner juhtmeta tahvel
- GoWire SMART Boardi tarkvara automaatselt käivituv kaabel
- SMART Boardi tarkvara 9.5 (Windows ja Mac)
2005
- SMART Board 600 seeria interaktiivne puutetahvel
- SMART Boardi tarkvara 9.1
2004
- SMART Boardi tarkvara 8.1.2 (Mac OS X)
- Tagant-projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne puutetahvel 4000i
2003
- DViT (Digital Vision Touch) tehnoloogia
- SMART Boardi tarkvara 8.0
- SMART Boardi interaktiivne lameekraan
- Tagant-projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne puutetahvel 2000i
- In-Wall Tagant projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne tahvel 2960
2002
- SMART Boardi tarkvara uuendus – SMART Videopleier ja juhtmevaba ühendamine
2001
- SMART Boardi tarkvara uuendus – USB tugi ja SMART-i salvesti
- In-Wall Tagant projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne tahvel 2860
2000
- Tagant-projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne puutetahvel 3000i
1999
- SMART Boardi interaktiivne puutetahvel plasmaekraanidele
- Tagant-projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne puutetahvel – 1800 seeria
- In-Wall Tagant projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne tahvel 1710
1998
- SMART Notebook 2 tarkvara
- SMART Board 500 seeria interaktiivne puutetahvel
1997
- Tagant-projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne puutetahvel – 1600 seeria
- SMART Board 300 seeria interaktiivne puutetahvel
- In-Wall Tagant projektsiooniga SMART Boardi interaktiivne tahvel 1810
- Tagant-projektsiooniga SMART Board 720 interaktiivne puutetahvel
1996
- SMART Board 720 interaktiivne puutetahvel
- SMART Board 400 interaktiivne puutetahvel
- Tagant-projektsiooniga SMART Board 420 interaktiivne puutetahvel
1994
- eest-projektsiooniga SMART Board 585 interaktiivne puutetahvel
1992
- Tagant-projektsiooniga SMART Board 585 interaktiivne puutetahvel
1991
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ http://smarttech.com/government/index.asp
- ↑ "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 30. mai 2008. Vaadatud 10. juulil 2008.
{{netiviide}}
: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)