Interferentsfilter
Interferentsfilter (ka dikroiline filter (inglise dichroic filter), õhukese-kihi filter) on laialdaselt kasutatav valgusfiltri liik, mis laseb läbi osa valguse lainepikkustest, ja peegeldab ülejäänud. Sõna "dikroiline" on tuletatud kreeka keelest, tähendades "kahe-värvilist". Laiemalt mõistame selle all erinevaid optilisi seadmeid, mis lahutavad valguse kaheks erineva lainepikkusega vooks. Interferentsfiltri oluline omadus on väga väike valguse neeldumine, mistõttu saab seda kasutada nii nõrkade valgusvoogude (nt mikroskoopias); kui ka suure võimsusega valgusvoo filtreerimiseks, nt laserseadmed, filmiprojektorid, teatriprožektorid jm.
Filter koosneb mitmest erineva murdumisnäitajaga õhukesest dielektriku- või metallikihist, mis on sageli klaasi pinnale vaakumsadestatud. Kihtide piirpinnal valguslaine sagedusest sõltuvalt murdub ja peegeldub, interferentsi nähtuse tõttu liitub teiste valguslainetega, neid selektiivselt võimendades või kustutades. Kihtide valikuga saab kujundada madalpääsfiltreid, kõrgpääsfiltreid, ribapääsfiltreid või ribatõkkefiltreid. Et interferentsfiltrit iseloomustab väga väike neeldumine, valgus kas pääseb läbi või peegeldub, siis võime me rakendusest sõltuvalt rääkida kas interferentsfiltrist või -peeglist.
Rakendused
[muuda | muuda lähteteksti]"Cool Beam" (külma kiire) halogeenlambi reflektorina kasutatakse madalpääs-filtrit, mis laseb läbi infrapunase ja punase spektriosa, ent peegeldades suuremaid sagedusi, parandades nii kiirguva valguse spektrit ja vähendades kiirguvat soojusvoogu. Üldjuhul võib selliseid lampe kasutada ainult selleks ette nähtud valgustites, vastasel korral võib karta valgusti ülekuumenemist.
Vanemad DLP-projektorid lahutasid valge valguse kolmeks põhivärviks läbi pöörleva mitmesegmendilise interferentsfiltri. Uuemad projektorid kasutavad pigem kolme eraldi LED või laser-valgusallikat. Sarnastes rakendustes kasutatakse ka trikroilist prismat, mis koosneb kahest dikroilisest prismast, ja lahutab valgusvoo kolmeks.
Dikroiline filter on tundlik valguse langemisnurgale, mis seab rakendustele teatud piirid. Seda õhukeste kilede interferentsi efekti võib vaadelda seebimulli pinnalt, mida kasutatakse ära muuhulgas ehtetööstuses - pidevalt muutuva langemisnurgaga valgus küütleb ja peegeldub dikroilisel peeglil kõigis vikerkaarevärvides.
Energiasäästlike majade aknaklaasid on kaetud kõrgpääsfiltriga, mis peegeldab soojuskiirguse majja tagasi, kuid laseb läbi nähtava valguse (nn selektiivklaas). [1]
Dolby 3D tehnoloogia stereoskoopilise filmi esitamiseks kasutab kahte kitsa-ribafiltrit, nii et ühe silma jaoks filtreeritakse välja kitsas riba sinisest, rohelisest ja punasest; ning teise silma jaoks natuke erineva lainepikkusega riba sinisest, rohelisest ja punasest. [2]
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Hill, Russ (1999). Coated Glass Applications and Markets. Fairfield, CA: BOC Coating Technology. Lk 1–4. ISBN 0-914289-01-2.
- ↑ Shankland, Stephen (9. oktoober 2007). "Dolby Stakes Its Claim in 3D Movie Tech". CNET. CBS Interactive. Originaali arhiivikoopia seisuga 24. veebruar 2012. Vaadatud 8. detsembril 2016.