Przejdź do zawartości

Kubeł na śmieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kosz na śmieci)
Francuski pojemnik na śmieci

Kubeł na śmieci – pojemnik zrobiony zazwyczaj z metalu lub tworzywa sztucznego, używany do czasowego gromadzenia odpadów.

Domowe kubły na odpady stoją zazwyczaj pod zlewozmywakiem w kuchni. Wrzuca się do nich zazwyczaj różnego rodzaju odpady kuchenne. Obecnie często do kubłów na śmieci wkłada się torby plastikowe. Pozwala to na utrzymywanie kubła w czystości, a wyrzuca się do śmietnika torbę ze śmieciami.

Biurowy pojemnik na śmieci z klapą uruchamianą pedałem
Biurowy pojemnik na śmieci z zamkniętą klapą

W pokojach zazwyczaj stawia się bardziej estetyczne pojemniki na śmieci, do których wrzuca się np. papiery. Pojemniki te mają czasami pedał do uchylania pokrywy (jeżeli pokrywa jest częścią pojemnika).

Typowy europejski kontener na śmieci

W Warszawie pierwsze uliczne kosze na śmieci ustawiono w 1916 roku[1]. Od czasu ataków terrorystycznych w 1995 roku we Francji publiczne pojemniki na śmieci zostały zastąpione przezroczystymi torbami plastikowymi, w których trudno ukryć ładunek wybuchowy. Podobnie w Wielkiej Brytanii od czasów ataków terrorystycznych jest coraz mniej koszy w halach lotnisk i na stacjach kolejowych.

W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szczególnie tych wyższych, konstruuje się zsypy na śmieci, do których wysypywane są śmieci z kubła. Jednak najczęściej zawartość kubła wynosi się do śmietnika, a śmieci wywozi specjalistyczny pojazd – śmieciarka.

Segregowanie śmieci

[edytuj | edytuj kod]
Pojemniki do segregacji odpadów często są w różnych kolorach

Coraz bardziej popularne jest segregowanie śmieci w celu dalszego przetwarzania (makulatura, szkło, plastik, metale i odpady organiczne). Wymaga to używania kilku pojemników na śmieci, odpowiednio oznaczonych.

Kolorowe kosze na segregacje[2]

[edytuj | edytuj kod]
  • biały - szkło bezbarwne (butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach - bez nakrętek)
  • zielony - szkło kolorowe (butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach - bez nakrętek)
  • żółty - plastik (butelki po napojach, kosmetykach, środkach czystości, kartony po napojach, opakowania z tworzyw sztucznych, foliowe torby)
  • czerwony - metal (puszki po żywności, drobny złom)
  • niebieski - papier (gazety, ulotki, zeszyty, kartki ksero, torby papierowe, kartony, makulatura)
  • czarny - odpady bytowe (nie nadają się do recyklingu, np. styropian, porcelana, zniszczone ubrania, odpady higieniczne)
  • brązowy - odpady organiczne (resztki żywności, obierki, fusy po kawie i herbacie)

Kolory pojemników na odpady w Polsce zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów[3][4].

Oddzielnej segregacji podlegają także inne odpady, które należy oddać do specjalnych punktów:

  • elektrośmieci - zużyty sprzęt elektroniczny (należy oddać do punktów zbioru zużytego sprzętu elektronicznego)
  • baterie i akumulatorki (specjalne pojemniki wystawiają często sklepy z elektroniką)
  • przeterminowane leki (należy zanieść do najbliższej apteki)
  • opakowania po oleju lub płynach do samochodów (specjalne pojemniki często wystawiają stacje benzynowe).

Na kosze do recyklingu nakleja się często naklejki do segregacji, które ułatwiają użytkownikom poprawne sortowanie odpadków. Na naklejkach zazwyczaj znajduje się symbol odpadów (np. na naklejkach do koszy na tworzywa jest to plastikowa butelka) lub jest to napis (plastik, szkło, baterie itd.)

Komputery

[edytuj | edytuj kod]

Kosz (ang. trash can, recycle bin) w systemach operacyjnych (Microsoft Windows, Apple Macintosh, BeOS i inne) jest to folder systemowy, który przechowuje pliki usunięte przez użytkownika – czasami przez nieuwagę. Do czasu usunięcia zawartości kosza możliwe jest łatwe odzyskanie skasowanych plików.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Marian Gajewski: Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979, s. 216. ISBN 83-06-00089-7.
  2. Rodzaje pojemników do selektywnego gromadzenia odpadów.
  3. Dz.U. z 2021 r. poz. 906
  4. Kolory pojemników na odpady | odpady.org. odpady.org, 2018-11-03. [dostęp 2020-02-23].