Nahrazování nebezpečných chemických látek
Nahrazování nebezpečných chemických látek
Podniky v EU rostoucí měrou nahrazují nebezpečné chemické látky a výrobní postupy bezpečnějšími látkami a ekologičtějšími technologiemi. To může být velmi prospěšné pro podniky, životní prostředí a zdraví pracovníků i spotřebitelů. Může to mít rovněž významný pozitivní dopad na provádění koncepce oběhového hospodářství.
Přínosy
Existuje mnoho důvodů, proč by se společnosti nebo jiné organizace mohly snažit nahradit chemickou látku, jako je zlepšení environmentální stopy jejich výrobků nebo výrobních procesů, zajištění lepší technické funkčnosti nebo reakce na požadavky zákazníků či právní požadavky. V rámci těchto vývojových snah je důležité usilovat o snížení potenciálních rizik způsobených používanými látkami. Je třeba zvážit několik možností náhrady: přechod na méně nebezpečnou chemickou látku, použití alternativní technologie nebo vytvoření jiného designu výrobku. V praxi mnohdy vede k úspěchu kombinace uvedených kroků. Tato opatření často zlepšují efektivitu výroby, podněcují inovace, pomáhají společnostem získat konkurenční výhodu a ušetřit náklady a v konečném důsledku prospívají lidskému zdraví a životnímu prostředí.
Právní požadavky
Shromáždíte-li údaje o dopadu chemické látky na lidské zdraví a životní prostředí, můžete dospět k závěru, že byste mohli snížit riziko, které vaše látka představuje.
I když vás tato znalost může přimět k hledání bezpečnějších alternativ sama o sobě, nahrazení nejnebezpečnějších látek může vyžadovat rovněž legislativa EU.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti a záruk
Tyto informace byly zpracovány ve spolupráci s partnery agentury ECHA. Poskytování odkazů na externí webové stránky neznamená, že agentura ECHA potvrzuje platnost informací uvedených na těchto stránkách. Pokud prostřednictvím některého z těchto odkazů navštívíte jiné webové stránky, vztahuje se na vás politika ochrany osobních údajů příslušných stránek. Více informací o odkazech třetích stran naleznete v právním upozornění agentury ECHA.
Contact
For general questions or suggestions on substitution related matters contact substitution[a]echa.europa.eu.
- Substances of concern: Why and how to substitute? [PDF]
- ECHA strategy to promote substitution to safer chemicals (January 2018) [PDF]
- Improving the Identification, Evaluation, Adoption and Development of Safer Alternatives [PDF]
- Accelerating substitution: strategic options assessment [PDF]
- Impacts of REACH restriction and authorisation on substitution in the EU [PDF]
- Report on substitution-supporting activities in 2018-2019 and focus in 2020-21 [PDF]
- Painting a safer Europe (video)