Přeskočit na obsah

Pevnina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pevnina je ta část zemského povrchu, která není pokryta světovým oceánem. Pevnina představuje přibližně 29 % (asi dvě sedminy) zemského povrchu (149 509 360 km²). Vyskytuje se hlavně v podobě kontinentů, které vystupují nad oceány, malá (ale nezanedbatelná) část světové pevniny je tvořena ostrovy (asi 7 %). Jako pevnina se v tomto smyslu počítají i vnitrozemské vodní plochy (jezera) včetně Kaspického moře. Tím se pojem liší od souše, která značí prostě povrch nepokrytý vodou. V jiném kontextu může pevnina znamenat i kontinent v protikladu k přilehlým ostrovům.

Země je geologicky aktivní těleso, a tak se rozsah a tvar pevniny stále mění. Pevnina je v některých částech po dlouhá období obrušována nebo nanášena. Vlivem endogenních tektonických procesů vznikají a zanikají moře a mění se jejich tvar, kontinenty se přesouvají, rozpadají a spojují. Většina těchto změn probíhá velmi, až neznatelně pomalu, některé jsou ale dynamické a lze je sledovat i v rámci lidského života – např. eroze pobřeží, posun písečných kos. V drobném měřítku mění rozsah pevniny a oceánu i člověk (vysoušení poldrů, prokopání šíjí, budování umělých ostrovů).

Rozložení pevniny na Zemi

[editovat | editovat zdroj]

Pevnina je na planetě Zemi rozmístěna nerovnoměrně. Zatímco na severní polokouli pokrývá pevnina asi dvě pětiny povrchu, na jižní polokouli je to jen 1/5, a z toho je ještě značná část zaledněná. Lze vysledovat určitou inverzní symetrii vzhledem k pólům – na severu se nachází oceán obklopený pevninou, zatímco na jihu jde o pevninu obklopenou oceánem.

Pokud by se povrch Země rozdělil na dvě polokoule tak, aby na jedné byl největší možný podíl pevniny, na takto definované „polokouli souše“ by pevnina činila 47 % plochy, zatímco na „polokouli moře“ by to bylo jen 11 % (a z toho skoro polovina pokrytá ledem). Polokoule souše se do velké míry překrývá se severní polokoulí.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Land and water hemispheres na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]