Křivule
Křivule, neboli retorta je staré skleněné laboratorní nádobí sloužící k destilaci. Je to vlastně baňka vyfouknutá s prodlouženým zahnutým krkem. Spodní část slouží jako vařák, zde se zahřívá vložená destilovaná směs; krk slouží vlastně jako chladič, zde dochází ke kondenzaci těkavějších složek a odkapávání do jiné nádoby. Často je křivule vybavena ještě otvorem na vrcholu, sloužícím k dolévání destilované směsi, mytí apod.; během destilace uzavřeným zátkou.
Symbolika
[editovat | editovat zdroj]Křivule sehrála důležitou roli ve vývoji alchymie i chemie, před objevem moderní destilační aparatury. Stala se symbolem pro alchymiky i chemiky, často se vyskytuje v ilustracích a filmových záběrech starých laboratoří.
Křivule je jediná heraldicky přípustná figura vztahující se k chemii.[1] V Česku je umístěna na městských znacích měst:
- Neratovice (znak „městu chemie“ udělen roku 1977)
- Kaznějov (znak zaregistrován 1998)
V minulosti se křivule objevovala na pohlednicích a upomínkových předmětech města Sázava. Jednalo se však o neoficiální znak z roku 1966. Dnešní znak města křivuli neobsahuje.[2]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ http://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-0247074-Mestsky-znak-Neratovice-cesko/
- ↑ Archivovaná kopie. www.mestosazava.cz [online]. [cit. 2017-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-10-31.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu křivule na Wikimedia Commons
- Encyklopedické heslo Retorta v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích