Přeskočit na obsah

Francesco Messina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francesco Messina
Francesco Messina v roce 1974
Francesco Messina v roce 1974
Narození15. prosince 1900
Linguaglossa
ItálieItálie Itálie
Úmrtí13. září 1995 (ve věku 94 let)
Milán
ItálieItálie Itálie
Místo pohřbeníCimiterio monumentale Milán
Alma materAkademie krásných umění Janov
Povolánísochař, grafik, básník
Ocenění1942 cena Bienále v Benátkách
Italský Řád Za zásluhy o kulturu a umění (zlatá medaile)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesco Měssina (15. prosince 1900, Linguaglossa, Sicílie13. září 1995, Milán) byl italský sochař, přední představitel italského figurálního sochařství 20. století, programový realista. Je autorem několika desítek monumentálních, většinou kamenných soch a pomníků, často duchovních námětů.

Život a kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Francesco Messina se narodil na Sicílii v obci Linguaglossa, v provincii Katánie do chudé venkovské rodiny. Vyrůstal v Janově, kde do svých třiceti let studoval a poté odešel do Milána. Tam kromě vlastní tvorby vyučoval na Akademii výtvarných umění.

Socha anděla na hrobce rodiny Cenni, hřbitov v Janově
Regisole - Sluneční král, bronz, 1937, před dómem v Pavii

Spolu s Giacomem Manzù a Marinem Marinim bývá považován za jednoho z největších italských sochařů figurálního umění 20. století. Oproti jejich avantgardnímu pojetí forem zůstal tradicionalistou. Jeho anatomicky budované figury vycházejí z tradice italské renesanční plastiky.

Je autorem portrétů, ženských aktů i velkých monumentů osobností duchovního života. Vytvořil například dvě verze sochy Svaté Kateřiny Sienské, monumentální bronzovou verzi se čtyřmi reliéfy ze života světice pro Andělský hrad v Římě a menší mramorovou sochu pro vatikánskou knihovnu. Dále dodal 13 bronzových soch křížové cesty na úpatí hory Monte Castellana v San Giovanni Rotondo (z roku 1971), tamtéž jsou sochy Panny Marie a Otce Pia. Vytvořil tři sochy papežů v nadživotním měřítkuː papeže Pia XII. na oltář sv. Šebestiána v bazilice svatého Petra v Římě, sochu papeže Pia XI. pro dóm v Miláně a sochu papeže Pavla VI. pro Vatikánské muzeum současného církevního umění.

V Pavii vytvořil dva monumentyː pro budovu univerzity sochu ozbrojené bohyně Minervy a před dómem bronzový jezdecký pomník Slunečního krále (Regisole), na motivy antické jezdecké sochy císaře, kterou zničili jakobíni v roce 1796. Messina byl také oblíbeným tvůrcem náhrobní plastiky (v Římě, v Miláně a v Paříži na Père-Lachaise).

Výběr 100 soch je vystaven ve stálé expozici Messinova muzea v bývalém kostele San Sisto v Miláně. Svými díly je zastoupen rovněž ve velkých muzeích po celém světě.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francesco Messina na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]