Cyklóna
Cyklóna neboli tlaková níže je oblast se sníženým tlakem vzduchu, přičemž tlak vzduchu v jejím okolí je vyšší než tlak uvnitř oblasti. Jde o jeden ze základních tlakových útvarů v atmosféře, který na synoptické mapě má alespoň jednu uzavřenou izobaru.[1] Vlivem rotace Země pak cirkulace vzduchu v cyklóně probíhá na severní polokouli vždy proti směru pohybu hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli po směru.
Rozlišují se mimotropické a tropické cyklóny. Převážná většina mimotropických cyklón jsou frontální cyklóny.[2] V Evropě jsou to cyklóny na polární a arktické frontě. Tropická cyklóna se v různých oblastech světa označuje místními názvy, například cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu nebo tajfun v jihovýchodní Asii.[3] Pro středomořské cyklóny podobné hurikánům se používá název medikán.
Cyklóny vznikají složitými procesy v atmosféře označovanými jako cyklogeneze,[1] zatímco jejich slábnutí až zánik se nazývá cyklolýza.[4]
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-07-02]. Heslo cyklona. Dostupné v archivu.
- ↑ Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-07-02]. Heslo cyklona frontální. Dostupné v archivu.
- ↑ http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=644624 – Kde se berou tajfuny...
- ↑ Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-12-24]. Heslo cyklolýza. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu cyklóna na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo cyklóna ve Wikislovníku