Přeskočit na obsah

2025 v kosmonautice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
2025
  • Doprava
  • Kultura
  • Sport
  • Společnost
2024 | 2026

Tento seznam uvádí události související s kosmonautikou, které se uskutečnily roku 2025.


Lidé a kosmické agentury

[editovat | editovat zdroj]

V přehledu jsou shrnuty zásadní události týkající se minulých, současných i budoucích kosmonautů a astronautů a klíčových událostí týkajících se kosmických agentur.

Související informace naleznete také v článku Seznam kosmonautů zúčastnivších se kosmických letů.
  • 1. ledna – Počátkem roku žilo 491 bývalých a současných kosmonautů a astronautů (z celkem 623 osob, které absolvovaly alespoň jeden orbitální kosmický let, již 132 zemřelo). Dalších asi 30 lidí absolvovalo nebo absolvuje základní výcvik a připravují se na své první zařazení do budoucích posádek a první lety.

Kosmické lety s posádkou a podpůrné lety

[editovat | editovat zdroj]

V přehledu jsou shrnuty zásadní události týkající se kosmických letů s posádkou, vesmírných stanic a souvisejících podpůrných letů bez posádky, především zásobovacích letů a testovacích letů nových kosmických lodí.

Automatické sondy a satelity

[editovat | editovat zdroj]

V přehledu jsou shrnuty zásadní události týkající se klíčových automatických sond a satelitů zejména s vědeckým, pozorovacím a technologickým určením, vyslaných na oběžnou dráhu Země, k Měsíci a k ostatním planetám Sluneční soustavy.

Související informace naleznete také v článcích Kosmická sonda a Umělá družice.
  • 1. ledna – Na rok 2025 NASA naplánovala několik startů automatických sond z programu Komerční lunární nákladní služby (Commercial Lunar Payload Services, CLPS) zaměřeného na dopravu materiálu a zásob na Měsíc, v rámci příprav na obnovení lidské přítomnosti na Měsíci v programu Artemis. Na cestu se vydají lunární landery (měsíční přistávací moduly) Blue Ghost od společnosti Firefly Aerospace, Resilience od japonské firmy ispace, jednou nebo dokonce dvakrát Nova-C od Intuitive Machines, a dále Blue Moon společnosti Blue Origin a Griffin od Astrobotic Technology. Pokračovat bude výstavba sítě Starlink společnosti SpaceX a dvou konkurenčních projektů z Číny, jejichž první satelity byly vypuštěny v roce 2024 – Kuo-wang (Národní síť) státní korporace China Satnet a Čchien-fan (Tisíc plachet) společnosti SSST.[2]
  • 8. ledna – Sonda BepiColombo evropské agentury ESA a japonské JAXA se po šesté a naposledy prosmýkla kolem Merkuru, čímž změnila směr a snížila rychlost natolik, aby se mohla při dalším návratu 21. listopadu 2026 usadit na polární dráze této planety.[3] Z ní bude sadou 11 různých vědeckých přístrojů zkoumat různé aspekty její existence včetně složení vyvřelé lávy na povrchu nebo možností, že se ve věčně zastíněných kráterech kolem pólů nachází voda ve formě ledu.[4]

Rakety a kosmodromy

[editovat | editovat zdroj]

V přehledu jsou shrnuty zásadní události týkající raket a raketové techniky, včetně kosmodromů, zejména o inauguračních letech nových raket, o posledních letech dříve zavedených raket, nebo o větších selháních a jiných mimořádných událostech spojených s raketami.

Související informace naleznete také v článcích Nosná raketa a Kosmodrom.
  1. Na co se těšit v roce 2025? (Pilotovaná kosmonautika) – Kosmonautix.cz [online]. [cit. 2025-01-02]. Dostupné online. 
  2. a b Na co se těšit v roce 2025? (Bezpilotní kosmonautika) – Kosmonautix.cz [online]. [cit. 2025-01-01]. Dostupné online. 
  3. European Space Agency. This sixth and final flyby will reduce #BepiColombo's speed and change its direction, readying it for entering orbit around Mercury in late 2026. Follow @BepiColombo for more updates!. X.com [online]. 2025-01-06 [cit. 2025-01-10]. Dostupné online. 
  4. LEA, Robert. Mercury looks stunning in images from BepiColombo spacecraft's 6th and final flyby. Space.com [online]. 2025-01-09 [cit. 2025-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. VÁCLAVÍK, Michal. Inaugurační start nosné rakety New Glenn se tak nyní plánuje nejdříve na 6. ledna 2025 přibližně mezi 07:00 a 10:45 SEČ.. X.com [online]. 2024-12-28 [cit. 2025-01-01]. Dostupné online. 
  6. SpaceX notches first orbital launch of 2025 with mission for UAE-based Space42 – Spaceflight Now [online]. [cit. 2025-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]