nemoc

Výpis příspěvků ke štítku „nemoc“

Melisska dožije v Mexiku, přála si maminka. Otec Martin jí vyhověl, teď prosí o pomoc

Dnes šestiletá Melisska se narodila v Českých Budějovicích jako zdravé miminko, po roce se však její vývoj zastavil. Konkrétní příčinu lékaři nedokázali odhalit, rodičům však sdělili, že dívenka má neurovegetativní onemocnění mozku a její život bude krátký. Prognózu stanovili na dva až čtyři roky. Melissky maminka pochází z Mexika a jejím přáním bylo vrátit se za nejbližšími, aby jí byli v závěru dceřina života oporou. Otec Martin jí vyhověl, dnes ale řeší vzniklé komplikace, jako je ztráta příspěvku na péči a nedostatek financí na dosavadní péči o rodinu. O pomoc proto skrze sbírku na platformě Znesnáze prosí veřejnost.

Záškrt, spalničky a další „zapomenuté“ nemoci PŘEHLEDNĚ: Jak je rozpoznat a co prevence?

V závěru roku 2024 vyplynuly z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nepříznivé statistiky: v Česku bylo nejvíce případů příušnic za sedm let a spalniček za posledních pět let. U záškrtu a černého kašle se jednalo o nejvíce případů za desítky let. Proti všem zmíněným nemocem, které mnozí považují za „zapomenuté“, je k dispozici – a je dokonce povinné – očkování. Nejen z uvedených dat SZÚ však vyplývá, že proočkovanost u dětí není dostatečná. Jak se zmiňované choroby projevují, jak vypadá vhodná prevence a v čem se nemoci odlišují?

Černým kašlem se loni nakazilo téměř 80krát víc lidí. Čtyři z 10 miminek skončily v nemocnici

Aktualizováno

Černým kašlem neboli pertusí se loni v Česku nakazilo 37 375 lidí, což je proti předchozímu roku skoro 80krát více. Vyplývá to z informací na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nových případů od dubna postupně ubývá, protože už v populaci není tolik lidí, kteří by se ještě mohli nakazit. Týdně jich ale i v prosinci bylo přes 200, informoval v pondělí SZÚ v tiskové zprávě. Odborníci dávají do souvislosti s nákazou 12 úmrtí, což je podle dostupných dat nejvíce od roku 1958, kdy bylo očkování zahájeno.

Jak být v roce 2025 zdravější a šťastnější? Experti mají osm tipů, jak o sebe lépe pečovat

Zaměřeno na sebe. I tak by se dala nazvat výzva, k níž skrze rady a tipy vybízejí lékaři a odborníci v roce 2025. Právě v novém roce by si podle nich měli lidé dát za cíl lépe se o sebe starat, být zdravější a zároveň šťastnější. V praktických i neotřelých osmi tipech – včetně jednoduchých triků – se zaměřují nejen na pravidelné prohlídky u lékaře či bezplatné screeningové programy, ale také na adekvátní pitný režim, správné sezení či technologický detox.

Zemřel oblíbený choreograf a tanečník Klár, podílel se i na inscenacích v Národním divadle

Ve věku 79 let zemřel 28. prosince oblíbený tanečník a choreograf Jan Klár. Dlouhodobě bojoval s nemocí. Před dvěma lety získal ocenění Master Prix za přínos kultuře. Značnou část kariéry spojil s tanečním souborem Pavla Šmoka, který je známý jako Pražský komorní balet, spolupracoval i na inscenacích v Národním divadle. Webu Novinky.cz to potvrdila Barbora Fialová z Nadace Život umělce.

S celým letadlem se podělil o osudový příběh: Pilot překvapil ženu, která mu zachránila život

Psal se 21. prosinec 2016, když se pilotovi Davidu Whitsonovi změnil život. Právě v tento den podstoupil osudovou transplantaci krvetvorných buněk. Najít vhodného dárce pro muže, kterému tato procedura jako jediná mohla dát šanci na delší čas strávený na světě s manželkou a dětmi, však nebylo lehké. Hrdinkou se stala pro Whitsona naprostá cizinka, Allie Reimoldová. Dvojice se od pilotova vyléčení několikrát osobně viděla, letos před Vánoci však došlo k překvapivému setkání. Whitson v krátké chvíli přeběhl celé letiště a proklouzl do jejího letadla jen proto, aby jí mohl znovu poděkovat. A to před všemi na palubě.

Miliony, které měnily životy: Podívejte se, komu v roce 2024 pomohla vaše štědrost

V těžkých chvílích požádali o pomoc veřejnost a jejich prosby byly vyslyšeny. Ať už zakladatelé sbírek na platformě Znesnáze21 mysleli na nemocné děti, strádající či důstojnou vzpomínku na zesnulé, lidé pomohli. Cílové částky se podařilo naplnit i díky čtenářům CNN Prima NEWS, kteří svou štědrostí dojali nejen neštěstím postižené rodiny, ale i samotnou organizaci. Připomeňte si příběhy a nelehké osudy těch, kterým i drobný finanční dar změnil život. Celkem se díky spolupráci podařilo vybrat 56 milionů korun.

Překonala nádor kosti, leukémii i transplantaci srdce. Dnes Míša touží po nové protéze

Až do svých jedenácti let žila Míša z Vysočiny spokojený život. Když si však s rodinou vyslechla diagnózu – osteosarkom, tedy nádor kosti, v pravé noze – vše se začalo měnit. Po ukončení jedné léčby přišla další rána: leukémie. I tuto překážku v životě Míša překonala, v důsledku bakterie však posléze přišla o nohu. Přišly ale další rány osudu, mladé ženě v důsledku dlouhodobé léčby přestávalo pracovat srdce. Dárce se po půl roce našel, a tak mohla Míša opět žít život jako ostatní. Navzdory několika dalším komplikacím, které dosud řeší, hledí do budoucna. Jejím přáním je získat novou protézu. Proto přátelé založili na platformě Donio sbírku.