Na jih Slovenska dolétl asijský komár Aedes japonicus japonicus, který je nechvalně proslulý tím, že dokáže přenášet velmi nebezpečné nemoci jako virus Zika, horečku dengue, západonilskou horečku či japonskou encefalitidu. U východních sousedů se hmyz objevil zřejmě už minulý rok.
O výskytu nebezpečného komára se na Slovensku dozvěděli díky monitoringu invazivních druhů komárů. S informací přišel web tvnoviny.sk s odvoláním na Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd.
Podle vědkyně Viktórie Čabanové, která ve zmíněném ústavu pracuje, je při monitoringu nejdůležitější hlídat místa, kde nejčastěji dochází k dovozu zboží. Soustředí se proto zejména na letiště a dálnice.
Ve chvíli, když už je komár v určitém habitátu, se rád zabydluje v okolí vody. Samičky tvora Aedes japonicus japonicus totiž kladou vajíčka do vlhkých prostorů. „V přirozeném prostředí tito komáři vyhledávají ke kladení vajíček například dutiny stromů, proto není překvapivé, že v nových oblastech vyhledávají velmi podobné štěrbiny různého typu,“ vysvětlila pro tvnoviny.sk Čabanová.
Komáři tak mohou klást vajíčka například do pneumatik, ve kterých stojí voda. Mimoto se rádi zabydlují v nejrůznějších nádobách s vodou či kontejnerech.
Pokud chce tedy člověk množení komára zabránit, měl by kontrolovat svou zahradu a tamní nádoby s vodou. Na tvora můžete narazit při běžné kontrole věder, sudů, okapů, květináčů či vodních fontán. Lidé, v jejichž oblasti je přítomnost komára potvrzena, by proto měli vodu ve výše popsaných nádobách alespoň jednou týdně měnit. Řešením je také nádobky překrýt, aby do nich hmyz nemohl naklást vajíčka.