Musk „dóžetem“. Miliardář povede Trumpovo ministerstvo efektivity sám. Vyštval kolegu?

Elon Musk

Musk při oslavách zdvihl pravici

S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu přichází i nový, doposud nepoznaný tým. Staronový americký prezident totiž spustil takzvané ministerstvo pro efektivitu vlády. V jeho čele měli původně stát nejbohatší muž planety Elon Musk s někdejším prezidentským kandidátem republikánů Vivekem Ramaswamym. Ten však projekt s jeho startem opouští a povede jej tak samotný Musk. Ten měl přitom podle některých zpráv z USA být důvodem, že Ramaswamy odešel.

Dosud neexistující resort, pro který se v USA vžilo označení DOGE (zkratka pro Department of Government Efficiency; pozn. red.), což v angličtině připomíná titul středověkých renesančních vládců Benátek – v češtině „dóže“ – nově povede pouze sám Musk.

ČTĚTE TAKÉ: Výdaje na obranu? Už jsem Trumpovi vysvětloval HDP. Pět procent je nereálných, řekl Babiš

Ramaswamy by měl místo toho usilovat o post guvernéra státu Ohio, což neúspěšný prezidentský kandidát, který po svém odstoupení otevřeně podpořil právě Trumpa, naznačil na sociální síti X. „Bylo mi ctí pomoci podpořit vytvoření DOGE. Jsem si jist, že Elon a tým uspějí ve zefektivňování vlády. Brzy budu mít více co říct k mým budoucím plánům v Ohiu,“ napsal Ramaswamy k informacím, že má kandidovat na guvernéra tohoto státu.

Liší se však zprávy, za jakých podmínek projekt DOGE, který měl vést společně s Muskem, opouští. „Během týdne začalo být čím dál jasnější, že kandidovat na guvernéra a zároveň vést DOGE není možné. Odchází, ale je zadobře s Trumpem, Elonem i týmem,“ uvedl pro televizi NBC News anonymní zdroj.

Jiné zdroje však mají informace právě opačné. Ramaswamy prý mnohým republikánům ležel v žaludku. Po jeho konci měl údajně volat i sám Musk. „Spálil všechny mosty a nakonec i ten s Elonem. Všichni ho chtějí dostat jak z Mar-a-Laga, tak z Washingtonu D.C.,“ cituje portál Politico nejmenovaného republikánského stratéga z Trumpova okolí.

Posledním pomyslným hřebíčkem do Ramaswamyho rakve u DOGE měl být jeho tweet o pracovních vízech třídy H-1B. To umožňuje americkým zaměstnavatelům najímat a přivádět do USA zahraniční pracovníky pro speciální povolání. A Ramaswamy se několikrát vyjádřil, že vydávání těchto víz „vykuchá“. Krátce před koncem roku zopakoval, že současný systém „je zcela zničený“.

Musk jako Ramaswamyho hrobník?

To však může vadit americkým podnikatelům, kteří takto do svých služeb lákají zahraniční specialisty. Mezi takové magnáty se řadí i Elon Musk se svými společnostmi. A za zmínku stojí, že sám Musk, který je rodem Jihoafričan a americké občanství získal až později během života, měl žít v USA nejprve na studentské a posléze na pracovní vízum.

„Chtěli ho (Ramaswamyho) dostat pryč už před tweetem, ale vykopli ho až v momentu, kdy byl zveřejněn,“ hlásí pro Politico další ze zdrojů. A právě Musk má z konce svého plánovaného parťáka těžit nejvíce, protože nově stojí v čele resortu sám. Politico tak uvádí, že to byl dost možná nejbohatší muž světa, kdo značnou měrou přispěl k Ramaswamyho vyštvání.

Portál zároveň dodává, že minimálně do soboty byl Ramaswamy přesvědčen, že zůstane na nejvyšším místě týmu pro zefektivňování americké vlády společně s Muskem, a dušoval se, že na DOGE intenzivně pracuje. Jiný zdroj však tvrdil, že od začátku prosince na práci pro nově plánované ministerstvo neudělal prakticky nic.

Zmíněné „ministerstvo pro efektivitu vlády“, které Trump zřídil oficiálním dekretem hned po svém nástupu do funkce prezidenta Spojených států Amerických, si dává za cíl „drastické“ omezení regulací, rušení vládních složek, a hlavně šetření erárních peněz. Musk s Ramaswamym podle Reuters původně mluvili až o stovkách miliard dolarů, ačkoliv miliardář se původně zmínil až o dvou bilionech dolarů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mohou se Češi předčasně radovat? Trumpova cla zatím na EU nemíří, přesto důsledky už cítíme

Tagy: