Направо към съдържанието

Цветна слепота

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Далтонизъм
Тест на Ишихара №9
Специалностофталмология
Класификация и външни ресурси
МКБ-119D44
МКБ-10H53.5
База данни
DiseasesDB
2999
Мед. рубрики MeSHD003117
Цветна слепота в Общомедия

Цветна слепота или дисхроматопсия е дефект на човешкото зрение, който се изразява в неспособността да се разграничават определени или всички цветове.

Понякога на български като синоним се използва думата далтонизъм,[1] въпреки че всъщност терминът означава точно определен вид цветна слепота – деутеранопия.[2] Терминът произлиза от името на английския химик Джон Далтон, който сам страда от това зрително нарушение и първи го описва. Далтонизмът е частен случай на цветната слепота по отношение на зеления цвят.

Цветната слепота може да бъде вродена или придобита: при различни заболявания на зрителния нерв и особено атрофията му. Вродената цветна слепота е нелечима.[3]

Също така тя може да е пълна или частична.

  • При пълната цветна слепота, още известна като монохроматизъм или ахроматопсия, всички цветове се възприемат като нюанси на сивото. Това нарушение е изключително рядко срещано. При ахромазията (албинизъм) също липсва цветно зрение, но се наблюдават и други оплаквания като ниска острота на зрението и повишена чувствителност към светлина.[3]
  • Частичната цветна слепота (още дихроматизъм) се изразява в неспособност да се различи един от трите основни цветове – червен, зелен, син, като нарушенията се наричат съответно протанопия, деутеранопия и тританопия. При частичната цветна слепота всички възможни нюанси на цвета, към който окото е безчувствено, се представят като комбинация от другите два цвята.[3] Най-рядко срещаната от трите форми е тританопията.

За установяване на цветна слепота се използват многоцветни (полихроматични) табла, известни като тестове на Ишихара по името на японския офталмолог Шинобу Ишихара.

  1. Кратка българска енциклопедия, издание на БАН, 1969
  2. Definition of Daltonism // Medterms.com. Архивиран от оригинала на 2012-08-06. Посетен на 08/06/2007. (на английски)
  3. а б в Краткая медицинская энциклопедия, Изд. Советская энциклопедия, Москва, 1974