Направо към съдържанието

Потребител беседа:L. Kareli/Архив2

Съдържанието на страницата не се поддържа на други езици.
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Архив Това е архив на стари беседи.
Моля, не редактирайте съдържанието на страницата!
Ако желаете да започнете нова дискусия или да подновите стара, моля, направете го на текущата беседа.

Медал

Благодаря L.Kareli, награждавам те с този медал като благодарност за огромния ти брой приноси към проект футбол и спортната чаcт на Уикипедия, както и за неуморната работа по добавяне на статии за легендарни български футболисти и футболни отбори.
Сигурен съм, че общността на българската Уикипедия е на същото мнение. --Н.Христов 21:05, 18 март 2007 (UTC) (UTC)


Поднасям ти този медал, защото наистина имаш огромен брой статии за българския футбол още като анонимен потребител, а пък и българската Уикипедия е една от малкото където потребителите не получават награда за работата си. Поздрави,--Н.Христов 21:05, 18 март 2007 (UTC)


Източници

Здравей, L. Kareli, поздравления за наградата и добрата работа! Само имам малка молба: като добавяш факти в Уикипедия, посочвай източниците си! Знаеш, това е едно от основните правила на енциклопедията (Уикипедия:Препоръки и правила и Уикипедия:Посочвайте източниците си). Например в сайта за младежкия национален отбор: аз отникъде не намерих информация за тази световна купа през 1985, откъде мога да бъде сигурен, че твоята информация е достоверна :-). Не че се съмнявам, напротив, радвам се на хубавата ти работа по енциклопедията, но трябва да оставяш възможност на хората да проверят информацията, която ти публикуваш. --keranov 08:03, 21 март 2007 (UTC)

Добавих официалния сайт. :-)--L. Kareli 10:43, 21 март 2007 (UTC)
Но това са юношеските национали. Малко странно е наистина:
  • Юношеските национали в Европа (до 19г.) играят в квалификации и Европейско до 19 год., което е квалификация за Световно до 20 год. (което ти си поменал) [1] и [2]
  • Отделно има и квалификации и отделно Европейско за младежи до 21 год.[3]
  • Както и квалификации и отделно Европейско за младежи до 17 год.[4] :-)

България играе и в трите първенства със съвсем различни състави - юноши (до 17г), юноши (до 19г) и младежи (до 21г). :-)

Вариант е да обединим всички тези национални отбори в една статия, могат и да са в отделни статии, но не и да се объркват отделните първенства и отбори един с друг (каквото се е случило в момента)... --keranov 09:46, 21 март 2007 (UTC)

На Световното играят не юноши, а младежи, затова и се води младежко. Над 19 години (т.е. навършени 19) вече са младежи, ако искаш това може да бъде доуточнено в статията. Отделно трябва да се направи статия и за юношеския национален отбор.

"29 ноември 1968 г. Роден е хърватският национал Роберт Ярни. Халф. Играе в "Хайдук" от 1986 до 1991 г. (носител на купата през 1987 и 1991 г.), "Бари" от 1991 до 1993 г., "Торино" през 1993–1994 г., "Ювентус" през 1994–1995 г., "Бетис" от 1995 до 1998 г., "Реал" Мадрид от 1998 до декември 1999 г., "Лас Палмас" от януари 2000 до юни 2001 г., "Панатинайкос" през 2002 г. Шампион и носител на купата през 1995 г. Носител на Междуконтиненталната купа през 1998 г. Има 81 мача в националния отбор (рекорд за Хърватия), където дебютира на 22 декември 1990 г. (като Югославия) срещу Румъния 2:0. Участва на СП-90 (четвъртфинал), ЕП-96 (четвъртфинал), СП-98 (трето място) и СП-2002. Световен шампион за младежи до 20 години през 1987 г. в Чили. Един от най-добрите леви халфове в Европа през 90-те години на миналия век, който често се включва в атаките и като крило, а понякога ги завършва с поразяващи удари."[5]--L. Kareli 10:43, 21 март 2007 (UTC)

Какво е това? :-) Аз искам източник от разпоредба или сайт на ФИФА или УЕФА (аз по-горе ти дадох такива). Виж, за тези неща е важно да се посочват точни и адекватни източници (както съм направил за европейските младежки първенства и за настоящия състав в статията за младежките национали). Защото Уикипедия е енциклопедия и едно от най-важните й качества е, че информацията в нея може да бъде проверявана посредством изредените източници в края на всяка статия.--keranov 11:26, 21 март 2007 (UTC)
Няма смисъл! Сайта на ФИФА е на немски, а Jugend в превод от немски език означава младеж, а също и юноша. Същото е и на английски - young се онася и за двете думи. :-) В Световната футболна енциклопедия, сп. Дон Балон, Треньорската школа по футбол и на още много места пише, че е младежко първенство, а не юношеско. Естествено, че щом е на 20 години не е вече юноша--L. Kareli 16:13, 21 март 2007 (UTC)


Здрасти, за последен път пиша и ще ти докажа, че на Европейското до 21 год. и Световното до 20 год. играят различни отбори. Всъщност аз това искам да докажа, а не дали световното първенство се води младежко или юношеско. Статията за младежкия национален отбор в момента е само и единствено за отбора, воден от Александър Станков (отбор, който играе само и единствено квалификации за Европейско). Затова и фактите от миналото в статията трябва да са свързани с точно тази формация. А българският национален отбор, играл квалификации за световното, е с треньор Борис Христов [6]. Да, източникът не доказва факта, но поради липсата на информация за българските младежки/юношески/детски отбори, ще прибегна до един пример с чужд национален отбор.

Той е от сайтовете на ФИФА и УЕФА - сухи факти! За пример ще ти дам отбора на Португалия, който играе както на Световното до 20год. през юли 2007 в Канада, така и в Европейското до 21год. през юни 2007 в Швеция. Примерът ще бъде прост: кой е треньор на отбора, играещ на световното и кой е треньор на отбора, играещ на европейското.

  • Сайт на УЕФА: В профила на Португалия за Европейското до 21г пише, че треньор на отбора е José Couceiro [7]
  • Сайт на ФИФА: В профила на Португалия за Световното до 20г пише, че треньор на отбора е Carlos Dinis [8]

Явно е, че става въпрос за два различни отбора. Няма значение дали са наречени младежки, юношески или детски. Важното е, че са два различни. Пак казвам - статията Младежки национален отбор по футбол на България е само за отбора на Александър Станков. Което означава, че фактите за световното не би трябвало да присъстват там, а в статия за някой друг национален отбор на Бъгария. Не знам дали това е отборът на Борис Христов, просто предполагам, че е така.

Надявам се съм успял да те убедя в това, в което се опитвам :-) Хайде, със здраве! --keranov 18:28, 21 март 2007 (UTC)

Правилно си ме разбрал значи. :-) И аз мисля, че става въпрос за два различни отбора. Единият е до 21, а другият до 20 години. Не виждам смисъл обаче да се дели на две различни статии, трябва само да бъде уточнено в статията каква е разликата. Сега ще го направя за да няма повече обърквания. Немците са много точни и са си ги разделили на U-17, U-19, U-20 и U-21--L. Kareli 19:05, 21 март 2007 (UTC)

Здрасти, пак съм аз. Само искам да кажа, че статията за младежите е станала много добра. С източници и всичко, както ти мърморих в началото :-) (въпреки, че би било добре да има още един източник за инфото за бившите национали). Но както и да е.

Чудих се, защо не хванем и не разделим всичките национални отбори в отделни статии: мъже, младежи до 21, младежи до 20, юноши до 19 и юноши до 17. Както беше споменал преди са направили германците. Ще ги обвържем с един шаблон и ще стане много по-подредено... Само като идея. А, и още нещо, копирах беседата ни за младежите оттук в Беседа:Младежки национален отбор по футбол на България. По-правилно би било да е там, да видят и другите хора за какво сме си говорили. Така че, ако искаш, можеш да я изтриеш от тук да не ти пълни беседа страницата. Хайде, поздрави! --keranov 12:32, 25 март 2007 (UTC)

Незнам откъде да намеря източник за бившите национали. Всички за които съм намерил инфо и са с повече от 15-16 мача ги написах. За много велики наши футболисти не се знае по колко мача и гола имат. Няма достатъчно информация за останалите ни отбори иначе съм съгласен да се раздели както в немската Уикипедия. Другата причина заради която не искам да се разделя е защото имаме само 2 участия на световни първенства, които са били преди 20 години. Скоро не вярвам да постигнат нещо юношите ни до 19 години.--L. Kareli 14:51, 25 март 2007 (UTC)

Питанка

Здравей, гледам емблемата на Първа атомна и не мога да проумея. Нарочно ли е написано Кослудуи отгоре, има ли логика или е някаква грешка. BloodIce 14:44, 24 април 2007 (UTC)

  • Сигурно е нарочно. Забеляза ли, че У е Y, а накрая е И вместо Й?Ухилен съм Само този, който е направил емблемата може да каже защо е така.--L. Kareli 15:03, 24 април 2007 (UTC)

Защо си сменил емблемата на Велбъжд? - Vencin 20:26, 10 май 2007

Оргажден

Здрасти. По повод Огражден - местенето става чрез бутон преместване горе, а не чрез копиране - така се губи историята на статията. Освен това в случая е и неправилно, защото селото си е Огражден а Гара Огражден си е Струмяни. :-)--Мико Ставрев 09:49, 6 юни 2007 (UTC)

Ами до история - потребител, беседа, редактиране, история, преместване, наблядаване.--Мико Ставрев 10:08, 6 юни 2007 (UTC)
Ясно. Досега не съм го използвал. Мерси :-) --L. Kareli 10:10, 6 юни 2007 (UTC)

Здравей, натъкнах се на статията "Завод 12 (София)", която ти си започнал. Въпросът ми е, не смяташ ли, че след като има юношески отбор, който се състезава под името "Завод 12" (така излиза от статията), то не може да се говори, че клубът не съществува? Макар и да няма мъжки състав (според статията), юношеските формации не трябва да се подценяват. И друго, би ли могъл да добавяш източници към статиите? Ако не ти е възможно да описваш подробно всичко (със страници), поне слагай името на книгата/сайта, автори, година, издателство... каквото намериш. Поздрави, --Александър Бахнев 16:59, 19 юни 2007 (UTC)

Аз наистина подценявам юношеските формации. Незнам доколко е правилно да се зачитат? Единствения юношески отбор тук за който се сещам в момента е на Ботев 2002, а то май и други отбори имаха само юношески формации. Трябва да се провери, но аз лично много не съм съгласен да се зачитат. Ако давам източници предпочитам да е само тези, които са от сайтовете, а иначе има и много информация от книги и вестници. Може да ги давам и тях занапред, не съм се сетил досега. Поздрави, --L. Kareli 17:08, 20 юни 2007 (UTC)
Значи, има голяма разлика между отбор и клуб. Например ЦСКА/Ливърпул/Сантош/etc са примери за футболен клуб, който има различни отбори - мъжки, юношески, юношески старша възраст, юношески младша възраст, детски, женски... отсъствието на един или повече отбори в никакъв случай не означава, че клубът е преустановил своето съществуване. По друг начин, клубът е юридическо лице със седалище, президент и т.н., а отборите са просто формации, съставени от физически лица (футболистите), част от клуба. И да, хубаво е да се слагат източници, особено на твърдения, които могат да предизвикат съмнение. Дали ще е хартиен или електронен източникът, няма значение, важното е да може да се проследи информацията от статиите ни. --Александър Бахнев 10:44, 22 юни 2007 (UTC)
Абе това е ясно. Може да се направи отделна категория за клубовете, които имат само юношески отбори. Оказа се, че Янтра 2000 (Габрово) и Ботев (Нови Пазар) [9] са останали само с юношески отбор. --L. Kareli 11:18, 22 юни 2007 (UTC)
Ако имаш конкретно предложение или коментар, вж. Уикипедия:Проектиране на категории. Засега май няма нужда от специална категория. --Александър Бахнев 12:18, 22 юни 2007 (UTC)
Незнам, чудя се. Засега са 5, защото видях, че и Кремиковци имат юношески отбор[10], може би трябва малко да се увеличат - поне с още 1 отбор (например ако се направи статия за Конелиано, нямат вече много общо с Черноморец Бургас-България (Бургас)). --L. Kareli 14:34, 22 юни 2007 (UTC)
Добре, но трябва да си сигурен, че имат само юношески отбори, защото от тези два линка[11][12] става ясно единствено, че юноши старша възраст играят, но не и че мъжки отбори липсват. Ако знаеш със сигурност, че мъже не играят, може и да се направи категория. Лошото е, че Категория:Футболни клубове само с юношески отбори е доста дълго като заглавие (но не и неприемливо); Категория:Футболни клубове за юноши пък не е много ясно. Имаш ли идея за име? --Александър Бахнев 06:28, 23 юни 2007 (UTC)
Може например "Български футболни юношески отбори". Забелязах обаче, че в чуждите уикипедии няма разделение, има само категории за несъществуващи или исторически клубове. За всичките изброени (Ботев 2002, Янтра 2000, Завод 12 - сега Раковски-юноши, Кремиковци, Конелиано-юноши и Ботев НП) съм сигурен, че нямат мъжки отбори. Виж Областни футболни групи, има и някои "Б" областни групи - София-град и София-област, Стара Загора и др., които не са включени, но и там не играят. Доскоро имаше Янтра 2000, но през есента прекратиха участието си в ОФГ-Габрово. Други известни юношески отбори, които се сетих са Милан (Пловдив) на Йордан Сталев, Аполи 99 (с треньор Васил Ангелов) и Феникс (Нови Искър)[13]. Абе достатъчно са. --L. Kareli 11:43, 24 юни 2007 (UTC)
Добре, но ако направим това разграничение, трябва да направим и някаква по-обща категория за младите. Нещо като Категория:Младеж.. но по този въпрос могат да се включат и други хора, ако искаш предложи Категория:Български футболни юношески отбори (така, както си го написал по-горе) на У:ПК, пък да видим кой какво ще каже. На мен единствено не ми допада отсъствието на "клуб" в името на категорията. --Александър Бахнев 11:59, 24 юни 2007 (UTC)
Предложих в У:ПК, да видим какво ще измислят. --L. Kareli 19:08, 24 юни 2007 (UTC)

Никола Ковачев

Ковачев не е ли играл в Левски? --Scroch 16:20, 19 август 2007 (UTC)

Методи Бончев

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8_%D0%91%D0%BE%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2“.

Играл е за Берое (1968-1972), ?????????? Има 13 мача и 5 гола в евротурнирите (5 мача за Левски - 2 в КЕШ и 3 в УЕФА, 6 мача и 5 (????????) гола за Берое - в КНК и 2 мача за Славия - в КНК).

Correct

[14] [15] Берое 1973-1974

6 мача и 3 гола за Берое - в КНК

Георги Мечеджиев

Георги Мечеджиев [16] За купата на УЕФА има 3 мача и 1 (????????) гол за Нафтекс

[17] НЕФТОХИМИК - Омония Никозия 2:1

14мин. Пламен Тимнев 44мин. Пламен Тимнев

Локомотив Москва - НЕФТОХИМИК 4:2 10 мин. Р. Петров 56 мин. П. Тимнев

Георги Славков

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%B2

В евротурнирите има 17 мача и 6 голa (7 мачa и 1 гол за ЦСКА в КЕШ, 2 мача и 2 гола за Ботев в КНК, 6 (????)мача с 2(????) гола за ЦСКА и 2 мача с 1 гол за Ботев в турнира за купата на УЕФА).

Site CZKA [18] Whence you have taken the figures written at you?

1 goal in Eurocups for foreign club Chaves (Portugal) is not counted The Bulgarian players played Eurocups for foreign clubs, they score balls. On pages about players these goals are not added. In Bulgaria about it likely do not know.

Атанас Пашев

[19] В евротурнирите има 14 мача и 7 голa (2 мачa и 1 гол в КЕШ, 4 мача и 3 гола в КНК и 8 мача с 3 гола за купата на УЕФА).


Explain, In what year and to what contender score 1 goal Атанас Пашев in КЕШ

Overlinking 2

Пак за същото - почти безсмислено е да се линкват години, но когато се прави по 2+ пъти в рамките на една статия си е направо нехигиенично. Посиняват ми очите да гледам такива статии. Не знам колко ти коства на теб да слагаш толкова много препратки, но на мен със сигурност ще ми коства повече да ги махам... Годините обикновено са с ниска "добавена стойност". От препратки върху дати обаче има повече смисъл. Идеята е, че ако има препратка върху датата, в страницата за датата може да се допълва със събития/раждания/смърти, благодарение на инструмента "Какво сочи насам". При годините принципно също е така, но поради чувствително по-големият брой на препратките това понякога се обезсмисля (особено тези от 18-ти век насам). Пак ти препоръчвам да погледнеш en:Wikipedia:Only make links that are relevant to the context и en:Wikipedia:Manual of Style (links)#Overlinking and underlinking: what's the best ratio?... --Спири / беседка 11:32, 30 септември 2007 (UTC)