Направо към съдържанието

Джаботикаба

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Тази статия е за растението. За общината в Бразилия вижте Джаботикаба.

Жаботикаба
Общ вид
Плодове
Листа
Цветове




Природозащитен статут
LC
Незастрашен[1]
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophytes)
(без ранг):Покритосеменни (Angiosperms)
(без ранг):Еудикоти (eudicots)
(без ранг):Розиди (rosids)
(без ранг):Малвиди (malvids)
разред:Миртоцветни (Myrtales)
семейство:Миртови (Myrtaceae)
триб:Myrteae
род:Plinia
вид:Жаботикаба (P. cauliflora)
Научно наименование
Kausel, 1956
Синоними
  • Eugenia jaboticaba Kiaersk., 1893
  • Myrcia jaboticaba Baill., 1876
  • Myrciaria cauliflora O.Berg, 1857
  • Myrciaria jaboticaba O.Berg, 1857
  • Myrtus cauliflora Mart., 1823
  • Myrtus jaboticaba Vell., 1829
  • Eugenia cauliflora Ridl., 1893
Жаботикаба в Общомедия
[ редактиране ]

Джаботикаба (Plinia cauliflora) е плодово дърво от семейство Миртови (Myrtaceae).

Това е едно от най-ценните овощни дървета в Бразилия. Представлява вечнозелено дърво с височина до 10 m, разклоняващо се почти до земята. Плодовете му се развиват по върховете на клоните, но обсипват почти цялостно стъблото и по дебелите клони. Имат диаметър 3 – 4 cm и приличат на грозде, оттук произлиза и популярното им наименование бразилско грозде. Кората на плода е почти черна, месестата част е желеподобна и много вкусна.

Джботикабата се среща както дива, така и в културен вид в Южна Бразилия, Боливия, Парагвай и Северна Аржентина. Вече е натурализирана и растяща в Уругвай, Колумбия, Панама, Перу, Куба и Филипините.

На 300 km от Сао Пауло е градът Джаботикабал, чието име води началото си от плодовете джаботикаба. Градът е прочут с тези плодове – те растат почти във всяка градина. По време на зреенето на плодовете тук пристигат много туристи. Собствениците на градините вземат за посещението на плантацията им специална такса, като позволяват на туристите да откъснат толкова плодове, колкото могат да изядат. Плодовете на джаботикабата са особено ценни в Бразилия, а при купуването на земя се заплаща допълнителна сума за всяко дърво.

Приготвят се сокове, желета, и алкохолни напитки. Правят се отвари от сушените плодове, които се използват против астма, диария и дизинтерия.

  1. Plinia cauliflora (Kausel, 1956). // IUCN Red List of Threatened Species. International Union for Conservation of Nature. Посетен на 4 януари 2023 г. (на английски)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Джаботикаба“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​