Направо към съдържанието

Архелай (Кападокия)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други личности с името Архелай.

Архелай
Роден
Кападокийско царство
Починал
17 г.
Семейство
СъпругаПитодорида
неизв.
ДецаГлафира
Архелай в Общомедия

Архелай IV (на латински: Αρχέλαος) е последният цар на Кападокия. След това тя става римска провинция.

Правнук е на Архелай – понтийски генерал през Първата Митридатова война.

По бащина линия е внук на Архелай II направен върховен жрец на град Комана в Кападокия през 60 пр.н.е. от Помпей. Архелай II е убит в битка срещу силите на Авъл Габиний, римския губернатор на Сирия през 55 пр.н.е.

Син е на Архелай III, върховен жрец на Комана, и съпругата му Глафира (за кратко време любовница на триумвира Марк Антоний).

През 36 пр.н.е. Архелай IV е признат за цар от триумвира Марк Антоний, но след битката при Акциум, Архелай дезертира. Октавиан Август разширява царството му, като добавя към него територии от Киликия и Малка Армения.

Той не е популярен сред поданиците си, които предявяват обвинение срещу него в Рим. В този случай той е защитен лично от Тиберий - тогава на генерал на служба при Август. Впоследствие Архелай е обвинен в заговор от вече станалия император Тиберий и територията на Кападокия е анексирана и обявена за римска провинция Кападокия.

От първия си брак (съпругата му не е известна) Архелай има две деца: син и дъщеря на име Глафира.

По линия на дъщеря си е дядо на Тигран V и прадядо на Тигран VI, който става цар на Армения по времето на император Нерон.

През 8 г. се жени за царица Питодорида и осиновява децата ѝ от първия й брак (с Полемон I, цар на Понт). Питодорида и Архелай нямат общи деца. Тя остава негова съпруга до смъртта му, след което се връща в Понт със семейството си.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Archelaus of Cappadocia в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​