Административно деление на Молдова
В административно-териториално отношение Република Молдова към 1 януари 2019 г. се дели на 32 района (raioane), 3 града с републиканско подчинение (municipii) – (Кишинев, Белци и Бендери), едно автономно-териториално образувание – Гагаузия и районите на обявилата независимост, но непризната Приднестровска Молдовска република. В страната има общо 67 града, в т.ч. 3 града с републиканско и 64 града с районно подчинение и 917 села.
История
[редактиране | редактиране на кода]До февруари 2003 година Република Молдова беше разделена на 9 окръга, 1 община и 2 административно-териториални образувания.
- Белцки окръг (Judeţul Bălţi)
- Кахулски окръг (Judeţul Cahul)
- Кишинев (община)
- Кишиневски окръг (Judeţul Chişinău)
- Единецки окръг (Judeţul Edineţ)
- Гагаузия (административно-териториално образувание)
- Лапушненски окръг (Judeţul Lăpuşna)
- Орхеевски окръг (Judeţul Orhei)
- Сорокски окръг (Judeţul Soroca)
- Приднестровие (административно-териториално образувание)
- Бендерски окръг (Judeţul Tighina)
- Унгенски окръг (Judeţul Ungheni)
През 2003 година, малко преди окръзите да бъдат закрити е образуван нов 11 Тараклийски окръг от територията на Кахулски окръг. Територията на Тараклийския окръг съвпада с тази на днешния Тараклийски район.
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Закон за административно-териториалното устройство на Република Молдова от 27 декември 2001 година Архив на оригинала от 2012-01-24 в Wayback Machine.
- Закон от 2003 година за внасяне на изменения и допълнения в Закона за административно-териториалното устройство Архив на оригинала от 2005-12-26 в Wayback Machine.
- извадки от закона за административно-териториалното устройство на Република Молдова от 12 ноември 1998 година
Източници
[редактиране | редактиране на кода]
|