Направо към съдържанието

Петер Йозеф Лене

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 09:01, 17 април 2021 на Vodenbot (беседа | приноси) (без интервал пред ;)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Петер Йозеф Лене около 1850 г.

Петер Йозеф Лене (на немски: Peter Joseph Lenné) (* 29. Септември 1789 г. в Бон; † 23. Януари 1866 г. в Потсдам) е пруски ландшафтен архитект и генерален градински директор на кралските пруски градини.

Петер Йозеф Лене определя градинското изкуство в Прусия в продължение на почти половин век. Той проектира просторни паркове по образ на английските пейзажни градини и се концентрира върху социално отговорното градоустройство в Берлин, като създава зелени площи за поместен отдих на населението. [1] Акцентът на работата му е бил в културната зона около Берлин и Потсдам, но свидетелства за неговата работа могат да бъдат намерени и в много други части на Германия.

Характерни особености на неговите пейзажни дизайни са разнообразните зрителни оси, с които той оптически свързва отделните паркове в Потсдам, като по този начин ефективно инсценира сградите на парковете. Той използва визуалните пътеки като отправна точка за създаването на криволичещи пътеки и градински площи, в които слага акценти чрез изразителни дървесни растения. Неговото произведение на пейзажното изкуство представляват съществена част от културния пейзаж Берлин-Потсдам, който се простира от Пауновия остров до гр. Вердер на Хафел. Тъй като целият пейзаж е обявен за обект на световното наследство през 1990 г., той е защитен от ЮНЕСКО.

  1. Heinz Ohff: Peter Joseph Lenné, 2003, S. 129.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Peter Joseph Lenné в Уикипедия на немски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​