Svět potřebuje starší čínské čipy, říká generální ředitel ASML

ASML stroj na čipy_ASML.jpg

Odběratelé čipů, včetně německého automobilového průmyslu, potřebují počítačové čipy starší generace, do kterých v současnosti investují čínští výrobci čipů, uvedl generální ředitel společnosti ASML v rozhovoru pro německý list Handelsblatt, který byl zveřejněn v pondělí. Výroky Christopha Fouqueta, který v dubnu převzal funkci generálního ředitele největší evropské technologické firmy, zazněly v době, kdy Evropská komise začala provádět průzkum mezi firmami včetně ASML, aby zjistila jejich názory na investice čínských firem do takzvaných "starších" čipů, které jsou pro ASML důležitým zdrojem příjmů. Foto: ASML

Tělo jako orchestr

Co se děje v těle cyklisty, když šlápne do pedálů?

Je to jako symfonický orchestr během večerního představení. Při jízdě na kole se v těle sportovce odehrává celý repertoár pohybů – svaly se zatínají, srdce pumpuje krev, plíce nabírají vzduch. A všemu tomu velí dirigent, váš mozek.

Dějiny s AI

Odhalená historie. Jak AI skládá mozaiku z dávné minulosti

Nástroje umělé inteligence dokážou vynést na světlo překvapivé souvislosti ze zapomenutých dějin – například odkrýt dávno neexistující sociální sítě či odhalit skryté významy ve zlomcích prastarých nápisů. Na druhou stranu, jak si poradit s možným falšováním historie ze strany technologií?

Rohlík na strouhanku

Chytrý stroj rozklíčuje DNA a zjistí, na kterou nemoc si máte dát pozor. Je jediný v Česku

Sekvenátor v GNTlabs v pražských Jinonicích je jediný svého druhu v Česku. Do stroje, připomínajícího lednici, se vejde DNA až od 400 pacientů slitých v jediné zkumavce krve. Za 26 hodin sekvenátor nukleovou kyselinu rozklíčuje a vědci lidem sdělí, která nemoc jim hrozí.