Německo výrazně snížilo odhad ekonomického růstu. Letos očekává pouhých 0,3 procenta

Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu německého hospodářství, uvedl dnes ekonomický list Handelsblatt s odvoláním na vládní zdroje. Místo původně odhadovaného 1,1 procenta nyní počítá s růstem jen o 0,3 procenta. Růst bude podle revidovaného odhadu nižší také v roce 2026.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, eura, peníze (ilustrační foto)

Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu německého hospodářství (ilustrační foto) | Foto: Alexas_Fotos/ CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Loni v říjnu německý ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že se Německo letos vrátí k růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) měl podle tehdejšího odhadu vzrůst o 1,1 procenta. Například centrální banka ale už v listopadu letošní růst odhadla jen na 0,2 procenta. Hospodářský institut Ifo minulý týden uvedl, že počítá letos s růstem hospodářství 0,4 procenta.

Těmto hodnotám se blíží podle Handelsblattu i nový vládní výhled, který ministr Habeck představí příští středu. Hospodářství největší evropské ekonomiky by mělo podle něj letos růst o jen o 0,3 procenta. V příštím roce pak počítá vláda nově s růstem o něco vyšším než jedno procento. Loni na podzim ještě odhadovala pro rok 2026 zvýšení HDP o 1,6 procenta.

23:55

Čeká Německo rakouský model vlády krajní pravice? Mezi AfD a Svobodnými jsou rozdíly

Číst článek

V loňském roce německá ekonomika podruhé v řadě poklesla. HDP se snížil o 0,2 procenta. Předsedkyně Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová, která minulý týden informace o vývoji německého hospodářství zveřejnila, tvrdí, že na vině jsou konjunkturální i strukturální problémy. „Patří k nim rostoucí konkurence pro německé exportní hospodářství na významných trzích, vysoké náklady na energie, nadále vysoká hladina úrokových sazeb, ale i nejisté vyhlídky hospodářství,“ dodala šéfka statistiků.

Německá ekonomika se v posledních letech potýká s řadou problémů, mimo jiné kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil či konkurenci z Číny. Problémy hlásí především automobilový, strojírenský a chemický průmysl. Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada českých podniků.

Na konci února zemi čekají předčasné parlamentní volby, neuspokojivý stav hospodářství je jedním z hlavních témat předvolební kampaně. Hospodářské svazy si od nové vlády, kterou by mohla vést konzervativní unie CDU/CSU, slibují nový impulz pro hospodářský růst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme