Recenzie (1 370)
Fallout (2024) (seriál)
Kvalitně zpracovaná látka, která je zajímavá sama o sobě. Nikdy jsem Fallout hry nehrál, gameplaye mi dokonce na první pohled přijdou celkem repetitivní, ale svět, ve kterém se vše odehrává má rozhodně unikátní feel, který tvůrci chytili za pačesy. Walton Goggins je v titulcích správně na čestném posledním "and" místě, protože je to opravdu nejlepší herec ze všech a náramně si svou postavu užívá. Na druhé místo bych dal Michaela Cristofera v roli vůdce Bratrstva Oceli. S hlavní ženskou rolí nemám problém - v prvním díle to při představování vypadalo, že to bude nějaká vytrénovaná atletická zabijačka, ale nakonec se z ní naštěstí vyklubala celkem normální postava, která jen potřebovala prohlédnout svou naivitu ze života v úkrytu.
Atlas (2024)
Tak po dlouhé době jsem konečně zase narazil na pořádné akční scífko (bez superhrdinů) - pěkně lidstvo v budoucnosti, vesmírné lodě, hologramy, ovládání gesty, mecha-obleky a hlavně samozřejmě nesmí chybět téma, které dnes frčí - umělá inteligence. Díky mechanickému obleku, který ve filmu hraje v podstatě druhou hlavní roli, jsem zavzpomínal třeba na Pacific Rim či Na hraně zítřka, ale je třeba uznat, že Atlas je přece jen chudší bráška, i když vypadá stále dobře. Tvůrci jistě nemálo rozpočtu mazaně ušetřili filozofickými detabatami uvnitř stroje. Za mě si pochvalu Jennifer Lopez zaslouží - kromě stále sexy tvářičky dokázala ukázat i emocionální výkon a utáhnout na sobě ten film, podobně jako Sandra Bullock v Gravitaci. Tak proč tedy jen tři hvězdy? Obávám se, že film zanedlouho zapomenu, a hlavně dlouhý pobyt hlavní hrdinky ve stroji mi připomínal klasické televizní sci-fi seriály, kde vesmírné bitvy probíhají tak, že divák sleduje posádku lodě / základny, jak prožívá otřesy po zásahu.
Dych života (1987)
Tři a půl hvězdy za jednu z těch lepších bondovek. Vizuální efekty jsou samozřejmě v osmdesátkách, takže z dialogů v jedoucím autě mě jako vždy vytrhává otřesný green screen. Film ale svižně ubíhá a nezaznamenal jsem hluchá místa. Opět je také k vidění něco nového, tentokrát si zapamatuji sekvenci na ledě, s violoncellem a samozřejmě pytle z letadla, kde si metál zaslouží kaskaděři. S Daltonem jako s Bondem nemám zásadní problém, jen ti ostatní (za mě zvlášť Brosnan a Moore) jsou holt šarmantnější a elegantnější. Československá VB je tady třešnička na dortu, se kterou se mi již dříve představil také Brosnan jako Bond mé generace ve Zlatém oku.
Kráľ Škorpión 2: Zrod bojovníka (2008)
Eh... první polovina filmu za obyčejné tři hvězdy, k závěru už se to nějak vleklo ve dvou hvězdách a finální souboj bohužel za odpad. Zvolit pro finální souboj neviditelného (!) nepřítele, to je plivnutí do divákovy tváře a chabé zamaskování toho, že na pořádné vizuální hrátky hodné frančízy Mumie prostě zjevně nebyl rozpočet. To, co vidět bylo, pak zůstalo na úrovni efektů možná tak z devadesátek. Jen díky první polovině filmu bych tak řekl, že to není až takový odpad, jak se to ze zdejšího hodnocení zdá, ale chápu rozhořčení ze samotného závěru, který bývá nejdůležitější. Každopádně ve srovnání s prvním Králem Škorpiónem - kterého považuji za jedno z nejlepších béčkových filmů vůbec - jde samozřejmě o zklamání.
Nebezpečný spojenec (2016)
Už dlouho vím (Dokonalý svět, Vodní svět), že Costner mrzouta umí, takže i tady s ním neměl problém - zvlášť s řezavým hlasem Zdeňka Mahdala. Chemie s Gal Gadot fungovala, takže i emocionální stránka neemocionální postavy (jako třeba Spock ve Star Treku) fungovala. Oldman je protivný, jak patrně měl být. Tommy Lee Jones je tady nevyužitá kapacita, takového unylého doktora by zvládl kdejaký kompars. A kromě těchto hvězd je film dokořeněn i menšími hvězdičkami (Scott Adkins, Amaury Nolasco), kteří jsou ovšem velmi v pozadí. Hlavní záporák je vcelku generický, takže bych spíše ocenil jeho fešnou pravou ruku v podání Antje Traue.
Star Wars: Akolytka (2024) (seriál)
Hned na začátku bych odstřihl veškeré zbytečné narážky na to, že obsazení hlavní hrdinky ženou černoškou je nějak woke - vůbec to tu nehraje roli, žádné "gurl powaaah" hlášky se nekonají. Právě naopak - cesta vytvoření nových originálních postav je rozhodně stokrát lepší než potenciální blackwashing postav již etablovaných. Ale pryč od citlivého tématu... Souhlasím s ostatními, že za zmínku stojí choreografie soubojů se světelnými meči, které mi chyběly v Andoru (kde účelově úplně vypustili Jedie). Vizuální stránka obecně si pak udržuje disneyovskou úroveň kvality. Musím bohužel také souhlasit s tím, že mi žádná z postav nijak nepřirostla k srdci - mistr Sol je bohužel takový uťápnutý a holt nemá takové charisma jako třeba mistr Windu. Pár zajímavých padawanů nedostalo až tolik prostoru k vývoji, ale to se asi dalo čekat, aby nezastínili hlavní postavy. PIP jako zástupce robotiky mě taky nijak neoslnil, to už byla konceptem zajímavější postava stopaře. Hlavní herečka měla jistě plno práce s hraním dvou postav zároveň, na druhou stranu po čase už jsem začal silně vnímat cutscény a dublérku, protože dva interagující herci se za normálních okolností prostě natáčejí jinak. Připomnělo mi to Star Trek: Nemesis, kde měl původně Partick Stewart také hrát Picarda a zároveň i svého zlého dvojníka, ale nakonec se rozhodli pro druhého herce (Tom Hardy) a přepsání scénáře, což bylo za mě jenom dobře. Pro takhle roztahaný děj bych asi taky radši volil dvě podobné herečky.
Star Trek - Fenomén (2021) (seriál)
Nejsem sice cílové publikum, ale jako fanoušek Star Treku musím konstatovat, že ve srovnání se všemi novými NuTrek výplody jde o slušný nadprůměr za tři a půl hvězdy. S posádkou těchto vyvrhelů jsem rozhodně strávil čas raději než s Discovery nebo Picardem. Zvlášť když se v seriálu i na více dílů ukážou některé postavy z Nové generace a Voyageru - ale blíže už spoilovat nebudu..
Ešte nie som, kým chcem byť (2024)
Přiznám se, že jsem se filmového formátu promítání fotek bál - může být "powerpointová" prezentace dostatečně záživná? No naštěstí střihač a zvukař odvedli velmi poctivou piplavou práci a statické obrázky díky doplňujícím zvukům na pozadí (tramvaje, moře, diskotéková hudba...) a také díky čteným pasážím deníku značně ožily, takže formát fotek v principu skutečně fungovat může. Bohužel jsem se nemohl ztotožnit s hlavní hrdinkou snímku, která se zdála nejevit žádný zájem o to postavit se na vlastní nohy. Věčně ožralá se neustále přiživovala na okolí. Pořád jí sháněl práci nebo ubytování někdo jiný, ne ona sama. Nedivím se tedy, že ji přitahovala romská mentalita, kde zítřek neexistuje. Nemohu však posoudit, do jaké míry byla neschopnost urovnat si život způsobena tehdejším režimem.
Borderlands (2024)
Vizuální efekty pod úrovní marvelovského standardu, příběh meh, ale hlavně - co jsem viděl komentáře ostatních a také gameplay Borderlands - naprosté nepochopení zpracovávané látky. Jako by se někdo pokoušel točit PG-13 Dooma. Co se týče obsazení... Kevin Hart se marně snaží vylézt ze škatulky komické postavičky, zatímco je do této role obsazen hlas Jacka Blacka, kterého jsem absolutně nepoznal. Jamie Lee Curtis mi přišla jako zvláštní volba, naopak na rozdíl od ostatních diváků Cate Blanchett mi tak nepřišla - pořád má výbornou figuru, takže může dělat akční hvězdu i v pětapadesáti, charisma na to má. Spolu s Cate zaslouží uznání také Ariana Greenblatt, kterou jsem chválil už v Lásce a příšerách - dvě kvalitní dětské role, to už rozhodně nebude náhoda. Opakuji tedy znovu svou předpověď, že z téhle slečny patrně vyroste áčková herečka.
Homár (2015)
Je to absurdní film, který si navíc dělá legraci z toho, jak je absurdní. Snímek neobsahuje jediný futuristický vizuální efekt, takže sci-fi je to možná v tom smyslu, že vystavěný svět jako by vypadl z epizody Černého zrcadla. Ostatně k tomuto filmu jsem se dostal poté, co jsem pátral po herečce z epizody S3E5 zmíněného seriálu a vypadl na mě její obrázek z tohoto filmu ve velmi prekérní poloze. 😄