Réžia:
Billy WilderKamera:
Joseph LaShelleHudba:
André PrevinHrajú:
Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Lou Jacobi, Bruce Yarnell, Herschel Bernardi, Hope Holiday, Joan Shawlee, Grace Lee Whitney, Paul Dubov, Howard McNear (viac)Obsahy(1)
„Vše,“ zvolá vypravěč, „díky čemu má smysl žít.“ Irma La Douce je nejúspěšnější prostitutkou Paříže. Je moudrá, oblíbená, obléká se do nápadně zelených šatů a na rue Casanova je takřka neomezenou vládkyní. Triumfálně provozuje své řemeslo na nejžádanějším rohu ulice, kde se policisté ochotně dívají na druhou stranu a zákazníci nechávají tučné spropitné. Její ulice žije spokojeně pod heslem „žij a nech žít a užít“. Nový policista-moralista Nester Patou však i malý prohřešek proti zákonu považuje v prvé řadě za trestný čin, a tak nedlouho po svém čerstvém povýšení z dozoru nad dětským hřištěm organizuje na rue Casanova zátah. Přestože je razie v zásadě neoprávněná a je provedena značně amatérsky, Irma i její kolegyně jsou zatčeny. Nad Irmou se Nester slituje, avšak „smlsne si“ na přistižených zákaznících, a to včetně policejního kapitána. Po zátahu je Nester okamžitě propuštěn, ale nedá mu to a vrací se na místo činu a vyhledá Irmu. Poté, co porazí jejího pasáka, získává Nester nevědomky jeho pozici. Bláznivě se do sebe s Irmou zamilují, Nester však brzy začne žárlit na Irminy zákazníky. Převleče se tedy za zámožného anglického šlechtice a stává se Irminým jediným zákazníkem - nakonec však začne žárlit i na sebe sama. Záhy je tento formálně zásadový policista komickým způsobem uvězněn za brutální vraždu. Jak je slibováno v úvodu, film je oslavou života od počátku do konce a otevřeně uctívá chtíč, citovou opravdovost a nadevše pak pošetilost lásky. (oficiálny text distribútora)
(viac)Recenzie (73)
Těžce přepálená délka snižuje už tak nepříliš vysokou kadenci vtipů a těch pár hlášek se ve 140 minutách rozpustí jako máslo na pánvi. Úplná hrůza to není, tu a tam jsem se zasmál a celkově to vzásadě je příjemné pokoukání, na nějaké lepší Wilderovi komedie to ale určitě nemá. Shirley je svým netradičním způsobem roztomilá (celý film jsem nemohl přijít na to jestli se mi líbí velmi nebo vůbec). Jack Lemmon se mi tu moc nepozdával, nevím jestli je to rolí nebo jeho prezentací. Stejně jako veletoč z poctivého policajta na pasáká působí nuceně, u hodně scén jsem měl pocit, že by z toho šlo vytěžit více. ()
Vtipné, neobyčejné, vybarvené, krásné, zamotané. Tak tohle byla klasika. A pěkná, musím podotknout. Komedie z prostředí ulice, prostitutek a jejich pasáků, kdo by řekl, že se tak krásně pobaví. Ve chvíli kdy se vložil do děje Lord X nabyl celý film ještě větších obrátek a zamotávalo se to čím dál tím víc. Jen mě překvapilo jak byl ten film dlouhý, vůbec mi to totiž nepřišlo. "..a to je zase jiný příběh.." ()
Naivně amorální a nepřirozeně barevné a rozjásané. A spíše uráží, jak scénář vykresluje barvotiskově život v Paříži. Ovšem vzhledem k tomu, že to je předělávka francouzského muzikálu, je jasné, že měšťácký život v ctnostném a nábožensky přijatelném manželství potřebuje ventilaci v podobě takových hloupostí, jak v Americe, tak ve Francii. ()
Velmi příjemná komedie s obrovskou atmosférou a řadou vynikajících momentů. Námět je zajímavý a poutavý, herecké výkony na komedii velmi dobré (tj. nezavání trapností) a celkový dojem ze snímku je velice pozitivní. Jen mohla být Sladká Irma o něco kratší. I tak se ale jedná o nadprůměrnou komediální záležitost. ()
To je ten svět, ve kterém žijeme. Když někoho nenávidíte, můžete to dělat kdykoli. Ale když někoho milujete, musíte se skrývat. Tímto filmem jsem oslavil v neděli uběhlé dvou leté výročí zhlédnutí jiné Wilderovy komedie Nebožtící přejí lásce, kde jsem začal Lemmona poprvé výrazněji reflektovat, bylo to první filmové sledování na které jsem dostal chuť během prvního uzavření škol a docela rád na to vzpomínám, byť to bylo moc dlouhé. Stejně jako tohle.:o Ale tentokrát hlavně v některých ohledech trochu zastaralé a fraškovité. V tomto případě už Widerovo podání lásky částečně vyčpelo a z dnešního pohledu je ten úvodní ,,haha´´ pohled na práci prostitutek, flákajících pasáků, za které pracují a dohlížejícího všehoschopného hospodského už fakt nemorální. Skoro jako by Wilder tentokrát propagoval to, co minulé kritizoval (Být) Bohužel.. Naštěstí se tady hned po prvních deseti minutách začal producírovat ten výtečník pan Lemmmon jako polícajtíček, hlídající dětské hřístě, co to jen tak nenechá!! Jeho šťára se povedla, ale byla asi tak rychlá jako jeho náhlá proměna z puritiána v pasáka...Ale nebojte se. Lemmonovi se fakt nedá věřit pasák, ale tohle je naštěstí pasák úplně netradiční. Žárlící, zoufalý, svědomitý...A hlavně upřímně milující svou Irmu. Musím souhlasit s tím, co už bylo zmíněno,, že v tématu ,,co všechno je schopen člověk udělat pro lásku´´ (a já bych k tomu dodal vlastní klid), přece jen Irma po předchozím excelentním Byt s dvojící Lemmon+Mcklaine, Irma vážně trochu pokračovala.. Mezi panem Baxterem a slečnou Kubelíkovou (jejda, pardon Lemmonem a Mcklain) panovala pořád občas velká chemie i v mnohem méně sympatickém prostředí a postavách než minule. Lemmon opět předvádí svoje herecké mistroství (stačí se koukat čeho je schopný s obličejem) a když se film věnuje Lemmonovu získávání penež, převlékaní za barona a jeho nové domácnosti s Irmou je vlastně nakonec velmi příjemný, místy i vážný a mohl by v takové náladě klidně pokračoval až do rozumného konce. Ten je ale zkažen tou natahovanovaností a sklony (oproti tomu krásnému, lidskému, civilnímu Bytu!!) k frašce. Už předtím mi přišly některé vizuální gagy nic moc (až na skvělé muzikální číslo.) Ale to závěřečné vypointování s hospodským jako porodníkem, výskytem barona rovnou u porodu (!!) a i několika nelogickými lapsy pro mě bylo teprve nezdařilé, i když prostředek se mi několikrát líbil. Ale tak někdo to rád dlouhé a nikdo není dokonalý.:o Ale někdo si teda říká, že Byt je daleko lepší, pane Wildere. A to jsem se nechtěl pouštět do srovnání, ale když se Bytu film v prostředku trošku příblížil, už to nešlo jinak a já si spíš řekl, bych si ho měl zase pustit.:o (Sakra, kdy už budou Vánoce?:o) Ale i sama o sobě je ta Irma na takovou lepší trojhvězdu, hlavně za prostředek a dva hlavní herce. Už je ten koment zase moc dlouhej? No,já říkal, že někdo to rád dlouhé.:o ()
Galéria (125)
Fotka © United Artists
Zaujímavosti (9)
- Do hlavnej ženskej úlohy sa krátko počítalo s Marilyn Monroe, ale pretože s ňou Billy Wilder už dvakrát spolupracoval, usúdil, že už bol potrestaný dosť. (Michal74)
- James Caan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
- Shirley MacLaine prijala úlohu bez toho, aby si prečítala scenár, pretože "verila vo Wildera a Lemmona." (Michal74)
Reklama