Réžia:
John GillingScenár:
John GillingKamera:
Arthur GrantHudba:
Don BanksHrajú:
André Morell, Elizabeth Sellars, Michael Ripper, Roy Stephens, Pat Gorman, Catherine Lacey, Roger Delgado, Richard Warner, Dickie Owen, TIm Barrett (viac)Obsahy(1)
Náš příběh začíná dva tisíce let před Kristem, kdy byl Kah-to-Bey, malý syn egyptského faraona, nucen uprchnout z královského paláce. Daleko se však nedostal a v poušti zůstal pochován navěky.
V roce 1920 se o objevení jeho hrobu pokouší expedice vedená egyptologem Waldenem. Výpravu, jež nakonec zdárně překonává nástrahy pouště a v jeskynním komplexu odkrývá princovu hrobku, financuje jistý Stanley Preston. Bezohledný podnikatel nedbá výstrah hlídače hrobky Hasmida a princovu mumii nechává převézt do muzea v Káhiře. Když začnou členové expedice jeden po druhém násilně umírat, Preston dostane strach a pokusí se uprchnout z Egypta.
(dopitak)
Videá (1)
Recenzie (18)
Neinovativní žánrový příspěvek, který nejen že do subžánru nepřináší nic nového, ale tradiční schémata není schopen zpracovat pořádně a i přes krátkou stopáž se vleče pomaleji než mumie zakopávající o svůj vlastní rubáš. Navíc obvyklé charaktery jsou představovány velmi nesympatickými herci (viz třeba Claire v podání vlkého snu každého nacisty) a i typické trestání racionálního chování a závěrečné odměnění nesmyslné odvahy je zde zpracováno otravněji než v jiných případech. Potěšila tak pouze uštěpačná manželka, evidentně znalá žánrových klišé, a brutální jednání pomstychtivého monstra, které své oběti likviduje zábavně krutými způsoby. ()
Zle, zle, zle ... nuž tak séria o múmii od Hammeru je ešte horšia ako tá od Universalu! V tomto tu filme je múmia dokopy asi tak 10 minút. Vyzerá zvláštne - za veľa povie už to, že v tvári sa podobá na Miša Myersa. Jedinú pochvalu by som smeroval k tomu, že sa tvorcovia konečne snažili trochu inovovať príbeh a odkloniť ho od už 7 krát prevareného čaju z predošlých filmov oboch štúdií. To je ale jedno, lebo aj tak je to nudný a triviálny bullshit. ()
Moderní snímky s mumií se mi popravdě líbí mnohem více, i když je to jenom americká zábava. Starší kousky ze studia Hammer se vyznačují tím, že se opakují, mají minimum scén se samotnou mumií a nakonec ani nejsou až tak moc hororové. „The Mummy's Shroud“ v tomhle není žádnou výjimkou. Dobře provedená je ale závěrečná scéna se smrtí mumie. Trikově je velmi dobrá. ()
Vcelku průměrný příběh o prokletí expedice, která objeví princovu hrobku v poušti. Prince, jenž zemřel na útěku, a tak neměl možnost stát se budoucím právoplatným faraonem. Mumifikované tělo prince je zahaleno do posvátného roucha, na němž jsou zapsána slova života a smrti. Slova, co mohou ovládnout ducha zemřelého. Tím, kdo je přivolán ze záhrobí, není však nedospělý princ, ale jeho ochránce. Z více jak poloviny dobrodružný snímek odehrávající se převážně ve studiových kulisách, až následně horor s mumií, který nevyděsí. Velmi dobrá hudba, solidní herecké výkony. Pro milovníky starých hammerovek, co si při tom odpočinou a zavzpomínají na lepší kousky vyhlášeného studia. ()
Tomuhle Hammeru z egyptského prostředí jsem nějak nepřišel na chuť. Slabší příběh o oživlé mumii, která na rozkaz svých pánů-oživatelů masakruje nežádoucí osoby, by mi ani nevadil, dokonce jsem překousl fakt, že mumie začne řádit až ve druhé půli filmu. Dokonce i papírové kulisy jsem přehlížel. Problém je prostě ten, že já jsem u Hammeru hold zvyklý na typickou gotiku, kde hraje prim skvělá výprava, starý zámek a samozřejmě jedinečná atmosféra, která z těch filmů dělá něco víc, než jen brakové horory. Tenhle snímek však všechno tohle postrádá, takže si raději vrátím zpět k Drákulovi. Jo a Peter Cushing tu vůbec nehraje, jak je uvedeno zde v databázi. ()
Galéria (21)
Fotka © Twentieth Century Fox Film Corporation
Reklama