Obsahy(1)
V počátcích třicátých let vnášely drtivé důsledky hospodářské krize do života mnoha lidí tvrdou skutečnost: ztráta práce znamenala hlad. Tato realita pronikala i do tehdejších hollywoodských filmů. Ženy přestaly zajímat šperky či luxus. Postava Marlene Dietrichové v Plavovlasé Venuši vymění svou ctnost za jídlo pro sebe a svého syna. Každodenní realita však nebyla Sternbergovým předmětem zájmu. Jeho záměrem v Plavovlasé Venuši bylo vytvořit protiváhu sentimentálním ženským snímkům. Do filmu zasahovala cenzura: amorálnost hrdinky je zastřená, nesmí být nikdy konkrétně vyslovena, musí být vyvážena vznešenou motivací. Americká verze tohoto filmu dokonce ani neobsahovala úvodní scénu, v níž budoucí manžel hrdinky během procházky náhodně narazí na nahé koupající se dívky. (oficiálny text distribútora)
(viac)Recenzie (15)
Krásný snímek o mateřské lásce, ve kterém excelují Marlene Dietrich a Herbert Marshall jako manželé a rodiče malého synka, kteří se rozejdou a ona unese své dítě a živí se jako zpěvačka. Antiapatie ústředních představitelů k sobě navzájem jsou zcela pochopitelné a člověk střídavě fandí matce i otci, aby na konci přišlo smíření. ()
Blonde Venus je vlastně strašný kýč, který si pouze hraje na sociální drama (problémy se řeší docela snadno, včetně smrtelných nemocí, máme tu krásného milionáře i žvatlající děcko a k hrdinčině cestě ze zavšivené noclehárny pro chudé k hvězdě Paříže stačí pouze chtít), jenže všechno je to na tak vysoké úrovni (a hraje tu MARLENE), že se stejně moc dobře bavíte. 70% ()
Působivý začátek, ale čím víc film ubíhal, tím víc ztrácel na síle. Chladná Marlene, tvrdý Herbert, roztomilý Cary jako vždy. Ale děj je tak nějak nedomyšlený, přehnaný, hloupý...největší sympaťák je ten malý kluk. Proč se mi zdá, že ve všech filmech v úplném počátku kariéry hraje Cary vždy bohatého, krásného elegána, který získá snadno kteroukoliv z dam ? ()
Další z filmů, které jsem mocně toužil vidět od té doby, co jsem zhlédnul skvělý Bertolucciho počin "Snílci". Jsem spokojen, byť přiznávám, že jsem čekal spíše hudební komedii. Marlen jako tradičně úžasná, ona prostě září. Navíc tu hraje i Cary Grant, další silná osobnost Hollywoodu. Již úvodní scéna z jezera je kouzelná, dále všechny hudební výstupy (hlavně ten s gorilou), oceňuji jízdy kamery doprava či doleva. Pochválit musím i dětského herce. Spokojenost a věřím, že si seženu více amerických snímků dua Sternberg/Dietrichová. ()
DOWN TO GEHENNA OR UP TO THE THRONE, HE TRAVELS THE FASTEST WHO TRAVELS ALONE! Bohužel většina filmu je opravdu drama bez dramatických chvilek. Marlen je stále na útěku, občas zazpívá, ale jinak se nic neděje. Prcek Johnny byl roztomilej a Cary v roli nechutně prachatého slušňáka taky. Film začal být dramatický až dojemný ke svému úplnému závěru. To když Helen vystopoval detektiv. Od scény na nádraží, pak film začal stupňovat citové napětí rychlostí ženy, nakupující v po vánočních slevách. ()
Galéria (44)
Fotka © Paramount Pictures
Zaujímavosti (9)
- Vedení společnosti Paramount, které film Plavovlasá Venuše (1932) natáčelo, mělo výhrady k závěru filmu. Původní závěr režiséra Sternberga byl odmítnut, ten se urazil a odmítl na filmu spolupracovat, a tak společnost určila jiného režiséra. Poté hlavní hvězda filmu Marlene Dietrich odmítla pracovat s někým jiným než Sternbergem. Dne 26. dubna 1932 vedení studia Paramount oznámilo, že Marlene Dietrich byla dočasně pozastavena činnost, protože odmítla dodržet podmínky smlouvy, a místo ní dostane hlavní roli v plavovlasé Venuši herečka Tallulah Bankhead. Postupem času režisér Von Sternberg přizpůsobil scénář svého filmu všem požadavkům studia Paramount a film se začal natáčet. (Pavlínka9)
- První role Herberta Marshalla jako manžela Marlene Dietrich, podruhé se tak stalo v Andělovi (1937). (NinadeL)
- Původní filmovou povídku Mother Love napsala sama Marlene Dietrich. (NinadeL)
Reklama