Režie:
Bob RafelsonKamera:
Roger DeakinsHudba:
Michael SmallHrají:
Patrick Bergin, Iain Glen, Richard E. Grant, Fiona Shaw, Adrian Rawlins, Peter Vaughan, James Villiers, Delroy Lindo, Bernard Hill, Matthew Marsh (více)Obsahy(1)
Dobrodružný film z čias, keď sa veľkí cestovatelia vydávali do hlbín neprebádanej divočiny, aby zaplnili ďalšie biele miesta na mapách. Patrick Bergin ako vzdelaný dobrodruh Sir Richard Francis Burton a Ian Glen ako poručík John Hanning Skeke v druhej polovici 19. storočia spoločne podnikli dve odvážne a nebezpečné výpravy k nepoznaným prameňom Nílu, ktoré mali podľa domorodcov ležať vysoko v mesačných horách. Cestou ich čakala dravá zver, nepriateľsky ladení domorodci, malária a ďalšie choroby, fyzické aj duševné vyčerpanie. Nakoniec ich však rozdelila a zničila viktoriánska spoločnosť, ktorá odmietala výnimočných hrdinov... (oficiální text distributora)
(více)Recenze (28)
Některé oslavné komentáře ve mně až budí pocit, že jsem asi koukal na jiný film. Neříkám, že byl špatný. Ale v mých očích byl veskrze průměrný a emocí ve mně vzbudil pomálu. Postava Spekea mi byla navíc po celou dobu filmu nesympatická a ke konci mě už v téměř každé scéně štval. Snad jen ten Roger to udělal alespoň trochu vizuálně pěkné. 6/10 ()
Svedomité. V prístupe k téme, aj samotnou filmárčinou. Až mi prišlo ľúto, že som to nevidel tých 30 rokov dozadu. Mesačné hory dodnes predstavujú hrdého zástupcu žánru "dobrodružná dráma", ktorý to inak od filmárov častejšie nepekne schytá, než aby sa mu dostalo opatery, akú zaslúži. (A Richardovi Burtonovi som na rozdiel od Percyho Fawcetta veril každé slovo... tvorcovia si dali záležať, aby tomu tak bolo. Áno, svedomité!) ()
Kdo se občas podívá na nové historické televizní dokumenty, snadno postřehne jejich soudobý trend; autoři se stále více orientují na vyprávění v obrazech čili snaží se co nejvíce scén nechat zahrát herci. A stále více se tím přibližují hraným historickým filmům (které si ovšem nedělají až tak velký nárok na ono "pravdivé zachycení událostí", které předstírají ony "dokumenty"). Richard Francis Burton, později Sir, je téměř "renesanční postavou" a především tím svého partnera Johna Hanninga Skekea zcela zastiňuje – dobře patrné je to i ve filmu. Pozn.: Anglie, stejně jako Turecko, se do Evropy nikdy nehlásilo, a kupodivu teprve nyní zjišťuje, že její vstup do EU byl omylem. Proč také, když dosud spokojeně žila a žije z majetků narabovaných z kolonií celého světa. A to především díky takovým lidem, jako byl právě Francis Burton. ()
Zajímavý doklad soudobé etiky: Film nemá zábrany zobrazit souložící bělošský pár, zdráhá se však ukázat nahé černochy (a hlavně černošky) - čímž falšuje realitu. Teprve poslední dvě generace (asi 50 let) obyvatel Tanzanie se začaly odívat a zakrývat kozy a další zajímavé části těla. Nic takového neexistovalo za časů Burtona a Spekeho. Spíš je namístě pochybovat, že Burton svou partnerku dostal do postele před svatbou; to by bylo opravdu neobvyklé. --- Tyhle falzifikace jsou dvojnásob smutné, vezmeme-li v úvahu, že film se celkově snaží o serióznost a věrohodnost. Za tu snahu klobouk dolů, ale nezbavuje mě to pochybností. Je to trochu uspěchané. Navzdory velkorysé stopáži. Chtěli-li ukázat Afriku, jaká byla, nejspíš měli vynechat pasáže z Británie. ()
Pro mne film blížící se v své kategorii dokonalosti, kdy si jeden říká, že takhle to mohlo být. Film drsný a barvitý, kde je Afrika ještě nezkrocená, barbarská, prostě žádný turistický safari kýč. Osudy Spekeho a Burtona, který mj. pro Evropu objevil i Kamasutru a pohádky Tisíce a jedné noci, jsou napínavější než dobrodružný román, lepší než všechny díly Tarzana dohromady. A vědecká konzultace mezi Burtonem a Livingstonem mne pobavila náramně. ()
Galerie (26)
Photo © TriStar Pictures
Reklama