Režie:
William DieterleScénář:
John Lee MahinKamera:
Loyal GriggsHudba:
Franz WaxmanHrají:
Elizabeth Taylor, Dana Andrews, Peter Finch, Abraham Sofaer, Abner Biberman, Rosalind Ivan, Edward Ashley, Leo Britt, Norma Varden, Rodd Redwing (více)Obsahy(1)
Mladá prodavačka Ruth (Elizabeth Taylor) se po krátké známosti provdá za Johna Wileyho (Peter Finch) a odjíždí s ním na jeho cejlonské plantáže. Tam se necítí tak šťastná, jak si to představovala. Domorodé služebnictvo z ní není nadšeno, manžel ji zanedbává, a tak začne flirtovat s jeho přítelem. Vztahy se vyhrocují a do toho majordomus neustále připomíná, že jejich nový dům stojí na staré sloní stezce. A sloni mají paměť. (Jezinka)
(více)Videa (1)
Recenze (8)
Alegorie zániku britského impéria. ()
Vidno, že sa jedná o áčkovú produkciu. Prizvať mladú Taylorovú bol určite dobrý krok. Postava ako lusk a aj rola jej celkom sadla. Záverečná scéna so slonmi je na tú dobu doslova fantastická. Zábery, kde slony vyvaľujú schodisko z trámov a ešte na nich stojí žena, sú super natočené. Škoda len, že hoc to mal byť dobrodružný film, až na zasadenie v exotickej Srí Lanke, tam nič dobrodružné nebolo. A ani v príbehu sa až na problémové manželské vzťahy a nezhody s domorodým služobníctvom, nič dramatické nedialo. ()
,,SLONY SI STÁLE PAMÄTAJÚ." __ Aj človek môže mať pamäť ako slon. ,,Sloní chodník" som videl pred aspoň dobrými 15 rokmi na Nove a aj keď mi dej odvtedy vyfučal z hlavy, (ostatne ako píše ElizabethB ide o klasický milostný trojuholník, ktoré hlavne Hollywood chŕlil ako na bežiacom páse), na domorodé pomenovanie chobotnatcov ,,sloní lidé" a aj po toľkých rokoch efektne demoličné finále som nemohol nikdy zabudnúť. Odvtedy som sa začal zaujímať o Srí Lanku. Čo je ešte zaujímavejšie, vo viacerých ohľadoch mi film pripomenul Hitchcockovu ,,Mŕtvu a živú" - na Taylorku neustále dopadá tajomný tieň minulosti, je tu neprajný sluha Appuhamy a záver má vlastne rovnakú symboliku. Len od tajomstva izby ,,starého pána" som predsa len očakával čosi viac, na druhej strane som však vedel, že obraz s jeho podobizňou musí byť na konci zničený. Vadili mi tiež prílišné, niekedy priam nepochopiteľné zadné projekcie, ktoré boli často vzhľadom na nakrúcanie v reálnom prostredí zbytočné (exteriéry sú očarujúce), ale to bolo v zlatej ére Hollywoode bežné, takže čo už. Pre mňa parádny filmový zážitok a mimoriadne silné 4*. (29. hodnotenie, 5. komentár k filmu) ()
Tento film zobrazuje klasicky milostny trojuholnik…kedy si muz (Peter Finch) zoberie zenu (Elizabeth Taylor), odide s nou do jeho krajiny a predosly zaujem vystrieda arogantnost a ignoracia. A tak mladucka Ruth zacne travit cas so sarmantnym Dickom Carverom (Dana Andrews), kym ich rozvijajuci vztah nahradi boj s cholerou a samotnymi slonmi... Odhliadnuc od tej “zalaskovanej” casti pribehu, Elephant Walk poukazuje na ludsku sebeckost a ignoraciu voci prirode… ()
Roli Ruth ve filmu „Sloní stezka“ hrála původně Vivien Leighová, Elizabeth Taylorová ji nahradila v průběhu natáčení, po té co se Vivien psychicky zhroutila. ()
Galerie (25)
Zajímavosti (5)
- Produkce filmu byla pozastavena po dobu tří měsíců, kdy ministerstvo zahraničí nedovolilo Dieterlemu cestovat na Srí Lanku. (Zetwenka)
- Natáčení začalo na Srí Lance v únoru 1953. Vivien Leigh však druhý natáčecí den z přípravy filmu odstoupila a na její místo šla Elizabeth Taylor, která byla „půjčena“ od studia MGM, aby ji nahradila. (Zetwenka)
- Film je založen na románu „Elephant Walk“ z roku 1948 od Roberta Standishe, což byl pseudonym anglického romanopisce Digbyho George Gerahtyho (1898–1981). (Zetwenka)
Reklama