Režie:
Mikael HåfströmKamera:
Benoît DelhommeHudba:
Gabriel YaredHrají:
John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack, Tony Shalhoub, Len Cariou, Andrew Lee Potts, Isiah Whitlock Jr., Benny Urquidez, Johann Urb, Angel Oquendo (více)Obsahy(2)
Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…
První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)
(více)Videa (2)
Recenze (953)
Håfström je paběrkující zoufalec, jemuž by měl někdo okamžitě sebrat režisérskou průkazku. K čemu je dobré že dokáže tvořit opravdu hezké obrázky, když není schopný dát dohromady ani jednu originální scénu, která by nezaváněla metrákem klišé a nepáchla nepříjemnou rutinou. Situaci musí zachraňovat přesný, leč dost nesympatický Cusack a po Hadech v letadle znovu těžký motherf*cker Jackson. Pokoji 1408 chybí vlastní styl, lepší budování napětí a vlastně i fungující scény stísněnosti a děsu. U hororu by se měl člověk přece bát věcí na plátně a ne toho, že film potrvá další zdlouhavou půlhodinu. P.S. Scénárista by si za těch pět konců zasloužil vypráskat ocelovou tyčí. 5/10 ()
Film má excelentní horrorově "nakopávací" začátek v podobě rozhovoru Cusacka s ředitelem hotelu Samuelem L. Jacksonem. První minuty v pokoji mne vyloženě vtáhly a říkal jsem si, tak co se bude dít ... No a byla z toho nakonec prostoduchá duchařina plná zvláštních efektů a totálního "psycho-týrání" oběti pokoje, nabalená tradičně a trapně na tragické události v životě hlavního hrdiny ... Film zdá se býti originální, kdyby tu již před několika desítkami let nevzniklo něco hodně podobného a mnohem šílenějšího a to kultovní Raimiho Evil Dead (1981) (Zde to byla chata v lese ...). Jsem přesvědčen, že si tvůrci vzali z Raimiho dílka a jeho pokračování až příliš inspirace a zabalili ji do rádoby srdceryvné "rodinně-tragické" minulosti ... Takže film šel kvalitou dolů a dolů až mne začal docela nudit. Dobrý průměr, čistý horror, žádný subžánr ... ()
Po všakovakých Masakroch, Hosteloch a nekonečných pokračovaní čoraz nudnejšej série Saw prichádza horor v pravom zmysle slova. Prakticky bez krvi, ale hrôzu a čudný pocit pri obzretí si vlastnej izby, vám navodí dokonale.Pár naozaj dobrých scén tu je, horšie je, že tvorcovia to tou prekombinovanosťou niekedy preháňali, ale výborný výkon J.Cusaka (zatiaľ asi najlepší v jeho kariére) to vždy zachránil. Výborná tiesnivá atmosféra je asi to najlepšie čo film ponúkne. DVD obsahuje aj alternatívny koniec. Môžete ho brať ako "ducharinu" alebo halucinácie. Film má svoje chyby, ale tak či onak na strašidelný večer osamote absolútne ideálne. Slabšie štyri hviezdičky.70%. ()
Pokoj 1408 a nadprůměrný horor? Dejte pokoj.. To už spíše thriller poukazující na následky globálního oteplování, neboť Cusack během chvíle zažil tolik klimatických změn (horko, prudké lijáky, záplavy, požáry), že by to přesvědčilo i Václava Ješitu. Filmy o lidském podvědomí mohou poskytovat tvůrcům volné ruce v jejich obrazotvornosti a originalitě a je škoda, že ti po skvělém úvodním navození atmosféry na to tady v dalším průběhu rezignovali. Inspirace v The Shining je zjevná, leč Håfström se ubytoval v úplně jiném hotelu než Kubrick.. ()
„Došlo k 56 úmrtím v pokoji 1408.“ Po začátku téměř identickém s Identitou jsou nám předhozeny první drobty kusých informací o hlavním hrdinovi. Mohlo jich být víc. Enslin mohl být sympatičtější nebo arogantnější, abychom měli pádnější důvod mu držet palce či naopak přát pomalou bolestivou smrt. Nevím, kterého pakoně napadlo zadaptovat povídku o rozsahu několika desítek stran (mimochodem dost slaboučkou) do podoby celovečerního, téměř dvouhodinového filmu, ale je jasné, že tak učinil pro hororový potenciál situace „člověk zavřený ve strašidelné místnosti a pomalu propadající šílenství“, nikoliv kvůli příběhové originalitě. V rukou méně schopného režiséra by to mohlo dopadnout katastrofálně, v rukou schopnějšího režiséra by to mohla být pecka. Švéd Mikael Håfström musel trávit hodně času sám v hotelových/motelových pokojích, kde se děly hrozné věci - tak působivě situace z nich umí vydojit. Svědčí o tom nejdrsnější scéna Hry s nevěrou i podstatná část Pokoje 1408. Po stručném intru a slušně napsaném, leč zcela zbytečném dialogu s ředitelem hotelu (Samuel „ jsem nad věcí“ Jackson), začíná strašení. Zprvu jenom přidrzlé pošťuchování, racionálně ještě jakž takž vysvětlitelné, pak čím dál riskantnější a již někdy od čtyřicáté minuty vše směřuje k neodvratnému saltu mortale. Film by ovšem skončil příliš brzy, takže se scénárista vytasí s nadbytečnou „an american family“ linií, nikam nevedoucí a minutky troufale (a zoufale) nahánějící. V opačném případě by devadesát procent filmu trávil Cusack sám v jednom pokoji, se svým diktafonem, do kterého nejdříve cynicky, později bezradně, „vylévá“ své aktuální dojmy, celé by to trvalo cca sedmdesát minut a svou vyhroceností bralo dech. Možná. Håfström se však nemá zač stydět, jeho průnik do žánru thrilleru/hororu dopadl o poznání lépe než v případě „rovněž Evropana“ Nimróda Antala (Motel smrti). Vyhýbá se dramaturgickému klišé, umně pracuje s atmosférou, lekačky dokáže dobře načasovat, jenom ta gradace… (údajně existuje alternativní konec, zdaleka ne tak dojemně americký). 70% Zajímavé komentáře: Le_Chuck, DaViD´82 ()
Galerie (21)
Zajímavosti (30)
- Mike (John Cusack) při podepisování knihy řekne: „Stay scared“. Jde o frázi tradičně používanou Georgem A. Romerem, dobrým přítelem autora předlohy Stephena Kinga. (HellFire)
- Inšpirácia pre príbeh 1408 pochádzala z reálnych príbehov parapsychológa Christophera Chacona, ktorý vyšetroval strašidelnú izbu v hotely Del Coronado. (rador)
- Kickboxer Benny Urquidez, který měl na svědomí bojovou choreografii a byl zároveň osobním trenérem Johna Cusacka (Mike Enslin), se ve filmu objeví v malé roli maniaka s kladivem, který zaútočí na Mikea. (Rominator)
Reklama