Obsahy(1)
Realisticky pojatý sovětský velkofilm popisuje ve dvou dílech osudové boje, které určily vývoj 2. světové války. Zatímco úvodní část zachycuje zoufalou obranu strategicky významného města na Volze, druhý film se soustředí na rozhodující ofenzivu Rudé armády proti Hitlerovským vojskům. Generálové Vatutin, Rokossovskij a Jeremenko i celý sovětský lid do posledních sil nepolevili a dovedli nakonec protivníka ke kapitulaci. Stalingradská bitva měla ohromný politický i strategický význam a byla začátkem přelomu ve válečných událostech. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (14)
Obrovská sovětská propaganda, kde je Pepík Stalin prezentován, jako nejgeniálnější a nejvšestranější člověk všech dob a na druhé straně Dolfík Hitler, jako imuplzivní šulínek. Film je příšerně stereotypní, Pepík neustále reaguje na nastávající problémy při obraně Stalingradu, přičemž si zachovává naprosto klidnou tvář. Takový dřívější Chuck Norris východu. Tak nějak to člověku připadá, že z historických událostí byly ukázány pouze ty, na které jsou sověti hrdí. Kupříkladu mě velmi zarazil úžasný vztah Pepíka Stalina se všemi jeho generály. Ve filmu zní solidní hudba a válečné záběry jsou rovněž docela koukatelné. Naustále všude něco vybuchuje a já se tedy moc těším na pokračování, na které vlítnu okamžitě po odeslání komentáře a hodnocení. Vzledem k tomu, že určitě scénky ve filmu působí poměrně vtipně, tak ze sebe vymáčknu 2*. ()
Ak by niekto mohol tvrdit ze vie co je to agitka tazkeho kalibru tak to budu isto ti skor narodeni ktori boli podobnymi agitkami krmeni za cias komunisktickych v skole velmi casto. A tato agitka je este o to tazsieho kalibru ze bola tocena priamo v casoch ked sovieti prezivali tie najtvrdsie casy kultu osobnosti sudruha Stalina ktory je aj v tomto filme zobrazeny ako otec naroda, najvacsi myslitel, najvacsi strateg, a snat ten najpokojnejsi a najrozvaznejsi kludas na celej planete. Nech uz sa bojove operacie ci rekonstrukcia Stalingradskych bitiek (mimochodom bol som v tom meste a presiel nie par muzeami a pamiatkami po tejto strasnej bitke kde sa bojovalo doslova o kazdy jeden dom) drzia historickych udalosti akokolvek verne ci neverne, uz spominane tazko agitacne zobrazenie postavy Stalina ako otca vlasti a najgenialnejsieho cloveka vsetkych cias robia z tohto filmu po poznani skutocnych vlastnosti "geniealneho otca naroda" nablblu frasku... ()
První část dvoudílného snímku, který vyznívá jako velké vlastenecké připomenutí jedné historické obranné bitvy v Sovětském svazu za 2. světové války. Vznikl čtyři roky po válce, takže se jedná zcela o první zfilmování této události. V tuto dobu pro filmaře nebyl problém využít i přímo autentické válečné záběry. Jinak bylo použito snad vše, co se na svou dobu použít dalo. Modely, zadní projekce, mnohatisícový kompars. Realita tak byla vytvořena dokonale. Snímek však má spíše dokumentární styl vyprávění, takže o nějakém ději nemůže být ani řeč. Hitler táhne dobít Stalingrad a Stalin se mu v tom snaží zabránit. A tak lze spatřit jen bezduché tlachání a plánování Stalina s veliteli a téže počínání Hitlera, který tu tolik místa zase nemá. A to je propojené válečnými scénami, které jsou svým ztvárněním velice realisticky dokonalé. Jako hraný dokument funguje dobře, jen kdyby to nebylo natočeno jako propagandistické dílo. Mnoho věcí a událostí bylo s politických důvodů úmyslně zamlčeno. Neznamená to však, že by se jednalo o špatná film. Ba naopak. Jen si občas divák u toho zívne. ()
Propagantistickejšie dielo by snáď nenatočil ani samotný majster propagandy Goebbels. Komunisti sa v tom ale vždy vyžívali. S históriou to má veľmi málo spoločné. Hraný Stalin, dobrák od kosti, tam začal pripomínať deduška Večerníčka. Jediným ospravedlnením je fakt, že v dobe natočenia filmu ešte tento "Oceľový muž" stále žil... ()
Film, ktery de facto pojednava o strategickem mysleni Stalina ( a to hodne prehnane ). Prave jeho rozpravy nad mapami s Vasiljevskym a rozprava nad vinem s jakymsi kamaradem film dost degraduje. I tak dam slabe 4 hvezdicky, nebot si myslim, ze film je zdarilejsi nez Pad Berlina ze stejne doby. A skvele, az dokumentaristicke vyobrazeni valky okolo Stalingradu nebo nalet na mesto. Jiz jako malemu klukovi se mi take vzdy na sovetskych valecnych filmech libily graficke sipky na mapach, ktere postupuji ci ustupuji se zatisim valky... ()
Zajímavosti (2)
- Křišťálový glóbus na MFF v Karlových Varech v roce 1949. (M.B)
Reklama