Režie:
Michael WadleighKamera:
Gerry FisherHudba:
James HornerHrají:
Albert Finney, Diane Venora, Edward James Olmos, Gregory Hines, Tom Noonan, Dick O'Neill, Peter Michael Goetz, Reginald VelJohnson, James Tolkan (více)Obsahy(2)
Drzý a sebejistý průmyslník z Manhattanu, jeho manželka propadlá drogám a bezvýznamný pijan laciného alkoholu mají něco společného. Jsou posledními obětmi série nepochopitelných a brutálních vražd, které na první pohled postrádají motiv. Detektiv Dewey Wilson (Albert Finney), zvyklý postupovat vždy podle zaběhnutých policejních principů a předpisů, je zaskočen. Stojí náhle před tajemnými a nadpřirozenými silami a zjišťuje něco, co jemu i Vám vyrazí dech. Je to šokující a divoké dobrodružství, které po sobě zanechává množství znepokojivých myšlenek. Intriky a děs kulminují krok za krokem v cosi hrůzného, aniž by divák tušil, jaká síla nebo bytost vlastně mohla to vše způsobit. Kamera se střídavě dívá okem vraždící stvůry i jejích obětí. Účinek tohoto úspěšného filmového mixu horor / thriller je zaručený. (Warner Home Video CZ)
(více)Recenze (33)
║Rozpočet $-miliónov║Tržby USA $10,626,725║Tržby Celosvetovo $-║ ()
Veľmi zvláštny film, o ktorom vlastne ani neviem na 100% povedať, či je o ľudožravých vlčích útokoch alebo nie. Scenár je dosť svojrázny a svojím spôsobom komplikovaný; vidno, že je to zrejme podľa košatej literárne predlohy (a ako tak poznám prácu Whitleyho Striebera, tak tomu aj dosť verím). Potešil ma sympatický hlavný hrdina a dobrá atmosféra ošarpaného New Yorku. Inak ale dosť dlhá nuda. ()
Filmový rok 1981 se nesl ve znamení vlků - do kin šlo první Kvílení vlkodlaků, po něm Vlci a následně Americký vlkodlak v Londýně. Vlci byli natočení podle prvního románu Whitleyho Striebera, který vyšel tři roky předtím, a jde o jediný film režírovaný kameramanem Michaelem Wadleighem. A že ho dělal kameraman je na něm od začátku jasně vidět, stejně jako to, že nejde o nějaké laciné béčko, protože má luxusní kameru. Zároveň je parádním - díky používání termokamery simulující pohled vlků napůl halucinogenním - výletem do raně osmdesátkového New Yorku, hlavně do ruin demolovaného Bronxu a na vrcholek Brooklyn Bridge. Forma bohužel vítězí nad obsahem - indiánsko-vlčí lovecká spiritualita je sice fajn a dvojice vyšetřovatelů sympatická, ale pátrání po vlcích ani vraždy moc zajímavé nejsou. ()
Jak už zde zaznělo - časté pohledy z vlčí perspektivy začnou lézt po chvíli na nervy, ale jinak jsou Vlčí lidé/Vlci celkem povedeným hororovým thrillerem. Moc akce nečekejte, ale atmosféra je solidní a na noční scénu s vlky na autě také nejde jen tak zapomenout. ()
Dnes som si po dlhých rokoch pripomenul starý americký horror "Wolfen". Tento film, ktorý v roku 1981 natočil Michael Wadleigh, bol jedným z tých, čo u mňa vzbudil záujem o horrorovú tvorbu. Časom som však naň úplne zabudol. S o to väčšou radosťou som si ho teraz znovu pozrel (v pôvodnom znení s titulkami). Bol som spokojný, padlo mi to vhod. Zaujímavý príbeh, dobrí herci, výborná kamera, pôsobivá hudba a parádne new yorkské lokácie. Veľmi dobrý detektívny horror. **** ()
Vlci jsou podobenstvím, alegorií, ekohororem. New York, betonová džungle, ve které jsou lidé z celého světa, stojí na místě, kde bývala divočina, kde žily indiánské kmeny v souladu s přírodou. Na ono pouto se odvolávají Indiáni žijící v současném velkoměstě. Vlci pro ně představují možná bohy, možná symbol svobody a pravdy. Nakonec ani je vlky nenazývají, považují je totiž za něco více než zvířata a snad i lidi. Zatímco mrtví s rozervanými hrdly a utrhanými údy přibývají, vyšetřovatelé se snaží beznadějně chytit viníka. V jedné chvíli pak dojde ke zlomu. Určité skupiny si uvědomí, že celou situaci lze využít politicky - jako teroristickou akci. Dávno před prokletým 11. zářím 2001 se pro jisté účely hodilo svést vše na teroristy. Detektiv Dewey Wilson (A. Finney) začíná postupně chápat, jaké síly za masakry stojí. Klíčová pro jeho prozření je scéna s vlky v pracovně zavražděného prezidentského kandidáta. Útoky z pohledu vlků připomenou budoucího Predátora (1987). Dojde na zkrvavená těla, ukousnuté ruce i utržené hlavy. Scény s vlky jsou mysteriozní a mrazivé. Celkově je film spíše pomalejší,scény v parku, kostele či při obklíčení šelmami mají patřičné napětí. Skvělá hudba vytváří temnou atmosféru. Indián Eddie (E. J. Olmos) vypadá, jako by sám byl vlkem (vlkodlakem), ale není tomu tak. Příjemné připomenutí starého filmu, hodnocení ale ponechám. ()
Hodně zajímavý urban horor se skvělou atmosférou. Fakt, že Wolfen je vůbec jediným hraným filmem, který kdy režíroval dokumentarista a kameraman Michael Wadleigh, muž podepsaný pod legendárním snímkem Woodstock z roku 1970, není jen pouhou zajímavostí. Wadleigh do filmu otiskl svůj cit pro snímaní subkultur, ducha zanikající doby a taky jedinečného prostředí (zde nekonečné zbořeniny jižního Bronxu a potažmo celé New York City přelomu 70. a 80. let). A čím častěji člověk vidí podobné starší snímky, v nichž je město prakticky samostatným charakterem, uvědomuje si, jak tenhle prvek současným filmům s ohledem na pár čestných výjimek prakticky čím dál tím víc chybí. Dějově je to lehce těžkopádné a je na tom vidět, že studio film režisérovi v postprodukci vzalo a naložilo s ním po svém, ale i tak jde o poměrně unikátní podívanou, pokud stojíte o film s přesahem a ne jen přímočarý horor. Hodně osvěžující dílko. Jen notorický recyklátor James Horner zde prakticky předvádí polovinu svých motivů pro o rok mladší Star Trek II: Khanův hněv a pět let vzdálené Vetřelce, což není nutně zlým (stále je to super score), ale trochu z děje vytrhujícím prvkem. ()
Vlci jsou sice dobře natočení,ale na mě to bylo přece jenom moc dlouhý,kdyby šlo o akčnější scény ty by mohly být lépe natočeny stejně jako celý film,protože něco by z něj šlo přece jenom ubrat. Což hudba se v tomto filmu povedlo stejně tak i výběr herců,ale ti nezachrání špatný scénář. ()
To je film nebo hovno? Už jen název mě urážel. ()
New York dostával od tvůrců v 70. a 80. letech dost zabrat a vždy byl prezentován jako to nejhorší město na Zemi. Vlci působí více jako typické špinavé thrillery, jen zde nevraždí žádný maniak ale vlci. Ze začátku funkční a špinavé ulice NY mají svou atmosféru. Později bohužel bez napětí a vzhledem k přibývající akci je vidět, že na film moc peněz nebylo. A skupina vraždících vlků mě nijak neděsila. ()
Strašně dlouhé na to, že akce je téměř nulová. A strašně mi vadil ten efekt vlčího pohledu. 50% ()
Měl jsem dojem, že budu sledovat další čistokrevný vlkodlačí kousek, ale ono to nakonec bylo úplně jinak, nebo ne? Na rozdíl od některých diváků jsem byl s tímto zvířecím hororem velice spokojený a přestože ani zde se nevyvarovali několika slabším momentům, tak je obrovská škoda, že Wadleigh pověsil režisérské řemeslo na hřebík. Téměř od prvních minut jsem se ponořil do tohoto tajuplného příběhu, který mě svým způsobem okouzlil. Zřejmě za to může ten pohled do vlčích očí… Úvodní scéna nás ovine mysteriózním závojem, který se nás bude držet až do konce. Tvůrci se snažili udělat co možná nejméně chyb a držet diváky v napětí až téměř do úplného závěru. Postupnými krůčky se nejprve podíváme na první vraždy, které nás jistě zaujmou svým chladným a nesmlouvavým zpracováním, které nám ovšem ukáže jen tolik, aby v nás vyvolalo zájem a současně i několik otazníků. Kdo, nebo co může být oním záhadným vrahem? Následně v nás zanechá první dojmy i detektiv Wilson, který je svým způsobem správný - drsný polda. Než však rozlouskneme celý příběh, čeká nás několik zvratů a seznámení s další řadou zajímavých postav. Mezi ně patří i černý patolog a jeho smysl pro „lehce ujetý humor“. Právě tyto drobnosti prokrví lehce nudnější pasáže, které se tu a tam objeví. Vše je ještě navíc doplněno o skvělý hudební doprovod... ()
Snímka Wolfen býva v rôznych rebríčkoch častokrát zaraďovaná medzi werewolf movies, bližšie než k vlkodlačiemu však má k animal hororu, nakoľko tu zabíjajú vlci a neudeje sa žiadna transformácia človeka do zvieracej podoby. Samotní vlci a ich útoky na Newyorčanov sú najslabšou stránkou filmu. Nie sú totiž zobrazované explicitne, ale prebiehajú iba v hmlistých náznakoch a na prvého poriadneho vĺčka, objaviaceho sa v plnej kráse si divák musí počkať takmer jeden a pol hodiny. Často tu je použitý pohľad na situáciu z rôznofarebnej vlčej perspektívy, čo po určitom čase začína byť iritujúce. ()
Na svou dobu to bylo velice povedené. ()
Nie je to vlkodlačí horor, teda aspoň nie v tom pravom zmysle slova ( ako napr. THE HOWLING ). Film režiséra Wadleigha je detektívkou s mysterióznym námetom, podávaním skôr ako thriller, než akčný film. A podobne minimálne sa tu pracuje s krvavými scénami, ktoré sa tu len na chvíľku vystrčia, aby bol spokojný každý divák, aj ten ktorý uprednostňuje gore. Dobovka, ktorá by rozhodne nemala újsť žiadnemu priaznivcovi tohoto žánru. ()
,,SÚ SVEDKOVIA?" ,,JASNÉ, KEBY ČAJKY VEDELI ROZPRÁVAŤ." __ Vlci sú slušným oldschoolovým mrazením, nie síce dokonalým, no dnes by ste niečo také už hľadali márne. Negatív, ak sa to tak dá nazvať, je hneď niekoľko, no žiadne z nich nie je výraznejšie boľavé. V prvom rade, Finney newyorský poliš skrátka nie je. Ak by sa dej odohrával v ,,starom-dobrom" Anglicku a hral by napr. dákeho zoológa určite by to dopadlo omnoho šťastnejšie. Za ďalšie, 115 minútová dĺžka je pre takýto film naozaj prehnaná a ako už bolo napísané skrátením o 20 minút a vynechaním rôznych pasáží s policajnej stanice či indiánsku lykantropiu by sa kadečomu pomohlo. Palec by som dal ale rozhodne hore za ,,predpredátorovskú" optiku, vďaka ktorej sa tu vlci situujú až do najvyšších mystických mét. Uznanie si taktiež zaslúži zvuková stránka, slušne atmosferický Horner a štýlové výtvarné spracovanie s úžasnou opustenou štvrťou starého Bronxu a niekoľkými parádnymi scénami z Central Parku podobným tomu najlepšiemu z hammeroviek. Len tá myšlienka bola snáď až priveľmi intelektuálna. (58. hodnotenie, 8. komentár k filmu) ()
Jeden z neprávem zapomenutých klenotů, skvostů, zkrátka filmový vybroušený diamant první kategorie. Naprostá pecka film. Je to opravdu skvělý, výborný film. Nechápu, že tendle zázrak takhle zapadl. Mělo by se o něm učit na školách. Měl by ho každý znát. Pro mě jde o jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, výjimečný. ()
V New Yorku bol uz aj samotny Jason Vorhees v nejakom dieli Friday 13th /tusim v osmicke/, tak preco by nemohli byt vlci? Podla Majkla Wadleigha zrejme ano. A ja sa tomu nebranim. 72 % ()
Cosi masakruje lidi v New Yourku, podle názvu je asi jasné co či kdo. Škoda že vlka uvidíme až v závěru jinak máme pouze pohled z jeho očí což je rozmazaná mazanice něco jako negativ. Nevýhoda, je zbytečně dlouhá stopáž téměř 2 hodiny jsou opravdu strašně moc, naštěstí občasným zrychlením o nic nepřijdete ba naopak, film je koukatelnější. ()
Zaujímavá trilerová atmosféra koketujúca až s hororom, v ktorej nám tvorcovia predkladajú alternatívny evolučný vývin vlkov, skrývajúcich sa v zrúcaných stavbách New Yorku, ktorí sú nadmieru inteligentní. Ono práve tá inteligencia bola až nadmieru vyhypovaná a tým pádom menej vierohodná...typický príklad, keď je motorkár za jazdy napadnutý vlkom zboku (lebo sa niečo zaujímavé o vlkoch dozvedel) či rôzne vyčkávanie, skrývanie sa vlkov, hyperrýchle o(d)kusávanie obetí (Flash sa môže ísť červenať do kúta) a jednoduché prekonávanie výškových prekážok. Už postarší Finney v hlavnej úlohe vyšetrovateľa nič moc. Potešiť ale mohli aspoň dobré gore efekty a už spomínaná atmsoféra. ()
Reklama