Перейти до вмісту

Рамштайн (авіабаза)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з База ВПС США Рамштайн)
Рамштайн
Поблизу Рамштайн-Мізенбах в Німеччина
Авіабаза «Рамштайн». Карта розташування: Німеччина
Авіабаза «Рамштайн»
Авіабаза «Рамштайн»
Розташування на мапі Німеччини
Координати49°26′17″ пн. ш. 7°36′0″ сх. д. / 49.43806° пн. ш. 7.60000° сх. д. / 49.43806; 7.60000
Типавіабаза
Інформація про об'єкт
ОператорПовітряні сили США

База Повітряних сил (ПС) США «Рамштайн» (англ. Ramstein AB / RAB) — найбільша повітряна база ЗС США у Європі біля міста Рамштайн-Мізенбах землі Рейнланд-Пфальц, Німеччина. Тут розташоване Командування Американських Повітряних Сил у Європі (англ. United States Air Forces in Europe — USAFE) та Союзне Повітряне Командування «Рамштайн» НАТО (англ. Allied Air Command Ramstein). Один з найбільших військових об'єктів НАТО у Європі, де перебуває 35 тис. військових і 6.0 тис. цивільних (2004). Найбільший об'єкт з персоналом США за межами Сполучених Штатів. У розташованому поряд Кайзерслаутерні живе 50 тис. американців, що пов'язані з базою (2011).

Історія

[ред. | ред. код]
Центральні будівлі і злітно-посадкова смуга

Під час Другої світової війни Люфтваффе використовувала Райхсбан (фрагмент шосе) неподалік Рамштайна як злітну смугу для військових літаків. Після завершення війни цю локацію використовували військові США. З квітня 1951 року американці разом з французами, в окупаційній зоні яких знаходилась база, почали її розширювати. У південній частині біля Ландштуль знаходилось летовище, а у північній командування та адміністрація. Їх об'єднали 1 грудня 1957 року у Базу ПС «Рамштайн-Ландштуль» (згодом База ПС «Рамштайн»). Тут базувались винищувачі Republic F-84 Thunderjet і F-4 Phantom.

З 1971 року тут розмістили транспортні літаки Аеромобільного Командування (англ. Air Mobility Command (AMC)). У березні 1973 року сюди перенесли штаб-квартиру ПС США у Європі (англ. United States Air Forces in Europe (USAFE)). 28 червня 1974 року на базі створили штаб-квартиру Союзних ПС Центральної Європи (англ. Allied Air Forces Central Europe (AAFCE), реформоване згодом у Союзне повітряне Командування «Рамштайн».

У 1994 році із бази було виведено винищувачі F-16. У грудні 2005 року на базі утримували запідозрених у тероризмі в'язнів ЦРУ. Після закриття 31 грудня 2005 року бази ПС США Райн-Майн біля Міжнародного летовища Франкфурта-на-Майні база «Рамштайн» стала Головною операційною базою ПС США у Європі. Біля другої ЗПС збудували пасажирський і вантажний термінали, адмінбудівлі. У час війни з Іраком сюди привозили поранених солдат, яких відправляли у шпиталь Ляндштуль. У березні 2003 року — квітні 2006 року військові Бундесверу перевіряли вантажні літаки. У майбутньому база ПС «Рамштайн» має стати центром балістичної системи протиракетної оборони НАТО.

Головне командування ЗС США «Африка»

[ред. | ред. код]

2013 року в пресі з'явились статті про розміщення 2003 року на базі «Рамштайн» одного з п'яти центрів глобального управління безпілотниками (англ. Distributed Common Ground System 4“ (DGS-4)), які використовуються в Африці, Пакистані, на Близькому Сході створеним 2008 року Головним командуванням ЗС США «Африка» (англ. „United States Africa Command). За цими даними, на Базі ПС «Рамштайн» отримують фотографії з безпілотників, які передаються на базу ПС Голломан у Нью-Мексико (англ. Holloman Air Force Base, New Mexico), або база ретранслює сигнали управління для безпілотників. Так, система «Ґільґамеш» (англ. Gilgamesh-System) дозволяє з точністю до метра визначати місцеположення підозрюваних у тероризмі за мобільним телефоном.

Під час візиту до Німеччини 19 червня 2013 року президент США Барак Обама заперечив, що база «Рамштайн» була відправною точкою для безпілотників.

Антиросійська коаліція

[ред. | ред. код]

На авіабазі «Рамштайн» 26 квітня 2022 року відбулося засідання міжнародної Консультативної групи з питань оборони України та протидії Росії, яку скликав міністр оборони США Ллойд Остін для синхронізації та координації військової допомоги Україні у війні з Росією. Участь у заході взяли керівники оборонних відомств 42 країн світу. В засіданні брав участь міністр оборони України Олексій Резніков[1].

Країни-учасниці домовилися про фінансову допомогу Україні та постачання «важкої» зброї. Також вони дозволили Україні завдавати удари по стратегічних об'єктах РФ західною зброєю. Наступні зустрічі планується проводити щомісячно[2].

Ця зустріч вважається світовими політичними оглядачами заснуванням Антиросійської (антипутінської) коаліції на кшталт Антигітлерівській коаліції під час Другої світової війни. За своєю історичною роллю вона порівнюється з Тегеранською конференцією 1943.

Інциденти

[ред. | ред. код]
Наслідки вибуху бомби. 1981

Тактико-технічні дані

[ред. | ред. код]
Вигляд з повітря

База має дві злітно-посадкові смуги з асфальтним покриттям — 08/26 довжиною 3200 м × 45 м і 09/27 довжиною 2830 м × 45 м. Площа бази 1400 га. База використовується як вузол перевезення військових вантажів, персоналу та його евакуації з розміщеної поряд найбільшої лікарні за межами США (англ. Landstuhl Regional Medical Center).

База була однією з двох у Німеччині, де США зберігали до 216 ядерних зарядів. На базі, імовірно, зберігалось до 130 ядерних авіабомб 130 типу B-61-3 і B-61-4 (до 2005), що робило її найбільшим ядерним арсеналом на базах Європи. За даними преси на базі плануються операції безпілотників проти терористів Африки, Близького Сходу.

На базі розміщено:

На базі знаходиться персонал ПС Канади, Німеччини, Великої Британії, Франції, Бельгії, Польщі, Чехії, Норвегії, Данії, Нідерландів.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Німецький парламент підтримав постачання важкого озброєння Україні. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 28 квітня 2022.
  2. 40 країн проти Путіна. Підсумки зустрічі на авіабазі у Рамштайні. glavcom.ua (укр.). Процитовано 28 квітня 2022.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • John Goetz, Christian Fuchs: Geheimer Krieg: Wie von Deutschland aus der Kampf gegen den Terror gesteuert wird. Rowohlt Verlag, Reinbek bei Hamburg 2013, ISBN 978-3498021382.

Посилання

[ред. | ред. код]