Покровський собор (Хмельницький)
Собор Покрови Пресвятої Богородиці | |
---|---|
49°25′17″ пн. ш. 26°58′27.7″ сх. д. / 49.42139° пн. ш. 26.97436° сх. д. | |
Тип споруди | православний храм |
Розташування | Україна, Хмельницький |
Початок будівництва | 1824 1989 |
Кінець будівництва | 1992 |
Будівельна система | цегла |
Стиль | Російсько-візантійський стиль |
Належність | Православна церква України |
Адреса | Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Володимирська 113 |
Епонім | Покрова Пресвятої Богородиці |
Покровський собор у Вікісховищі |
Кафедральний Собор Покрови Пресвятої Богородиці — парафіяльний православний храм у Хмельницькому, Хмельницької єпархії Православної церкви України, в ім'я Покрови Пресвятої Богородиці.
1824 року на місці нинішнього (поч. XXI ст.) собору було християнське кладовище, де була споруджена невелика православна церква Покрови Богородиці. Ця церква, хоч і втратила своє значення після закриття некрополя в 1870-х роках, оскільки він опинився у межах міста, проіснувала до 1938 року, коли була зруйнована через поганий технічний стан.[1]
Відбудова церкви Покрови Богородиці була проведена в перебудову. Однак замість невеликого цвинтарного храму протягом трьох років був зведений великий собор. Його посвята відбулася 14 січня 1992 року. Чин звершили єпископи Хмельницький і Кам'янець-Подільський Нифонт, Черновецький і Буковинський Онуфрій, Тернопільський Сергій.[1]
Дата будівництва припадає на 1820-ті роки. Відповідно до генерального плану забудови міста, було відкрито цвинтар, посеред якого збудували невеличку церкву. Її освятили на честь Покрови Пресвятої Богородиці.
Наприкінці 1870-х років цвинтар закрили, але церква продовжувала діяти до 1938 року. Проте лише за часів перебудови, зі звільненням церкви від радянського гніту, почалась її відбудова, яка завершилася зведенням у 1992 році нового Свято-Покровського собору. Собор одразу ж потрапив у підпорядкування Московського патріархату в Україні (офіційна назва «Українська православна церква»).
У соборі зберігаються такі святині як: ікона Св. Блаж. Мотрони з частками Мощів, ікона Св. Сповідника Арх. Луки з частками Мощів та мощевик з частками мощів святих угодників Божих Києво-Печерської Лаври.
2 квітня 2023 року у церкві співробітник церкви із групою людей напав на військового 19-го ОСБ Артура Ананьєва[2][3], що поставив питання «Скільки людей ще має загинути, щоб ви перестали ходити в московський патріархат?»[4][5] Поліція Хмельницької області відкрила кримінальне провадження за статтею «Хуліганство» на військовослужбовця та священника.[4][6][7]
УПЦ (МП) заявила, що це була провокація з боку місцевого чиновника, а сам Ананьєв начебто спровокував бійку, обливаючи водою людей.[8] Проте, на опублікованому відео видно, як священник сам штовхає стійку з Євангелієм.[9]
Це викликало хвилю обурення й під церквою зібралася громада міста.[10] Диякон для пояснень до людей не вийшов[11].
Серед людей утворилася ініціативна група, яка почала реєстрацію присутніх для проведення зібрання громади з питання переходу релігійної громади собору до ПЦУ. 1235 зареєстрованих проголосували за це рішення.[12] Будівлю собору оточила поліція,[13] яка згодом вивела священників УПЦ (МП) і невстановлених осіб через задні двері. Ключі від храму були передані капелану ПЦУ.[14] Згодом міський голова Хмельницького Олександр Симчишин оприлюднив відео першої молитви у соборі українською мовою за Україну, а також за українських захисників.[15]
Тим часом храм та адміністративні будівлі опечатали до Великодня.[16][17]
3 квітня хмельницький митрополит УПЦ МП Антоній Фіалко заявив, що він хотів би перейти до ПЦУ, після чого синод УПЦ Московського патріархату звільнив його з посади на спокій.[18]
- ↑ а б Історична довідка Кафедрального собору
- ↑ Військовий, якого побили ченці УПЦ МП, потрапив до лікарні, — ЗМІ
- ↑ УПЦ МП корегують вогонь по ЗСУ, — військовий, якого побили в Хмельницькому, дав перший коментар
- ↑ а б Бійка у церкві УПЦ МП у Хмельницькому: поліція відкрила справу
- ↑ Побиття військового священниками УПЦ МП у Хмельницькому: усе, що відомо про кричущий інцидент
- ↑ У Хмельницькому священнослужитель УПЦ МП побив військового. https://www.slovoidilo.ua/. Слово і діло. 2 квітня 2023. Процитовано 2 квітня 2023.
- ↑ У Хмельницькому зібралась акція під храмом УПЦ МП. В ОВА закликали знизити градус напруги
- ↑ Інцидент у храмі в Хмельницькому: УПЦ МП заперечує побиття військового священником. Поліція перевіряє. https://www.unn.com.ua/. UNN. 2 квітня 2023. Процитовано 2 квітня 2023.
- ↑ З'явилось відео, що Євангеліє у храмі УПЦ МП в Хмельницькому кинув сам священник. https://24tv.ua/. 24 Канал. 2 квітня 2023. Процитовано 2 квітня 2023.
- ↑ Поблизу хмельницького собору почали збиратись люди. Що вимагають
- ↑ У Хмельницькому Свято-Покровському кафедральному соборі звучала перша молитва українською
- ↑ У Хмельницькому проголосували за перехід кафедрального собору УПЦ МП до ПЦУ
- ↑ У Хмельницькому сталися сутички біля храму УПЦ МП, де побили військового
- ↑ Побиття військового у храмі УПЦ мп у Хмельницькому: тисячі людей вийшли з протестами та «відбили» церкву
- ↑ Мер Хмельницького показав першу молитву українською у Покровському кафедральному соборі
- ↑ Храм УПЦ МП, де побили військового, перейде до ПЦУ: там провели першу молитву українською мовою. https://24tv.ua/. 24 Канал. 2 квітня 2023. Процитовано 3 квітня 2023.
- ↑ Побиття у Хмельницькому: народ не хоче слухати, що кажуть в УПЦ-МП. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 3 квітня 2023. Процитовано 3 квітня 2023.
- ↑ Митрополит Хмельницький проситься із МП до ПЦУ, щоб помститися священику, який побив військового. РБК-Украина (укр.). Процитовано 10 квітня 2023.
- ↑ Депутат повідомив, що клірик УПЦ (МП), який побив військового, втік з України
- ↑ Священника, який побив військового в Хмельницькому, оголосили в розшук
- ↑ «Коли попи притисли мене до стіни, підійшли дві бабусі і вдарили по обличчю», – військовий Артур Ананьєв, якого побили в храмі
- ↑ Здався поліції іподиякон УПЦ (МП), який побив військового у Хмельницькому
- ↑ Хмельницьких патрульних, які приїхали на виклик і стали на бік попів МП, покарано
- ↑ Ангел з крилами: В УПЦ (МП) героїзують клірика, який побив військового у храмі Хмельницького
- Історія собору на Володимирській розпочалася з каплички посеред кладовища
- Хмельницький Свято-Покровський Кафедральний собор
- Парафія собору УПЦ (МП) у Хмельницькому, де побили військового, перейшла до ПЦУ. Духовенство втікло. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 2 квітня 2023.
- «Геть московського попа»: репортаж з території собору на Володимирській. https://vsim.ua/. Vsim. 2 квітня 2023.
- У церкві вже заспівали українською: храм в Хмельницькому рішенням громади перейшов до ПЦУ (ВІДЕО)
- У хмельницькому соборі знайшли бібліотеку з антиукраїнською літературою
- Онуфрій закликав вірян УПЦ (МП) в Хмельницьку відстоювати храми законними методами