Перейти до вмісту

Енкі

Перевірена версія
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Енкі
Божество вМесопотамська міфологіяd
Покровитель дляЕріду
Брати/сестриЕнліль
ДітиНінгаль, Нанше, Асаллухіd і Гібіл
Частина відМіф про Інанну й Енкі
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Еа (аккад. Хайя, або за прийнятим в науці, але неправильним[джерело?] читанням — Ейа) або Енкі — один з тріади великих богів (поряд з Ану та Енлілем). Божество Світового океану, підземних (прісних) вод, мудрості, культурних винаходів; прихильно до людей. Енкі також шанувався як бог-покровитель міста Еріду. Згідно з дослідженнями Мірчи Еліаде, Енкі є богом землі, а його зарахування до володаря океанів є хибним.

Батько Мардука. Дружиною Енкі вважалася богиня Дамкіна (Дамгальнуна).

Космогонічні уявлення, що лежать в основі шумеро-аккадської міфології, розрізняють небесний світ бога Ану, надземний світ Бела і підземний, що належить Ейя. Під землею знаходиться царство мертвих. Головні подання шумеро-аккадських міфів, що визначають положення трьох світів, вперше викладені у Діодора Сицилійського.

В етіологічних міфах діє як головне божество-деміург (творець світу, богів і людей), носій культури, божество родючості, творець людства. Зазвичай в переказах підкреслюється його доброта, але також і хитрість, примхливість. Він часто зображується п'яним. Попри те, що він є уособленням мудрості, богині Інанні вдається його перехитрити (міф про Інанну та викрадення «Ме» — соціальних, етичних, культурних, правових та ритуальних установлень, створених богами). Дружиною Енкі вважалася богиня Дамкіна. Головний храм Енкі в Еріду носив назву Е-Абзу («Дім Безодня»).

Перші письмові відомості про Енкі сягають XVII–XXVI ст. до н. е. Шанувався Енкі також хетами та хурритами.

Література

[ред. | ред. код]
  • Вавилонське Набоженство(галіс.)
  • Войтех Замаровський. «Спочатку був Шумер».