Брауншвейг
Бра́уншвейг, або Брауншвайг, Брауншвайґ, Брунсвік[21] (нім. Braunschweig МФА: [ˈbraʊnʃvaɪk]) — місто в Нижній Саксонії, Німеччина. Станом на 31 грудня 2015 року чисельність населення міста становила 252 768 осіб. Брауншвейг є другим за населенням містом Нижньої Саксонії після Ганновера. Брауншвейг є разом із містами Вольфсбург і Зальцгіттер один із дев'яти оберцентрів землі Нижня Саксонія .
Виникнення Брауншвейга сягає початку IX століття. Під час правління Генріха Лева місто розвивалося особливо швидко і перетворилося на потужний і впливовий торговий центр, який із середини XIII століття входив до Ганзейського союзу.
До листопада 1918 року Брауншвейг був столицею герцогства Брауншвейг[en]. Після Листопадової революції та зречення герцога був столицею республіки Брауншвейг до її розпуску в 1946 році та входження до новоствореної землі Нижня Саксонія.
Наразі регіон Брауншвейг є важливим європейським освітнім та науковим центром. В Європейському союзі Брауншвейг з 2007 року є одним із регіонів, де найінтенсивніше проводяться науково-технічні дослідження та розробки. Союз засновників фондів для розвитку науки в Німеччині у 2007 році присвоїв Брауншвейгу почесне звання «Місто науки».
Місто було вагомим і впливовим торговельним вузлом середньовічної Німеччини та входило до Ганзейської унії з XIII до XVII століття. Воно було столицею трьох послідовних адміністративних утворень: Князівства Брауншвейг-Вольфенбюттель (1269–1432, 1754–1807 та 1813–1814), герцогства Брауншвейг (1814–1918) та Вільної держави Брауншвейг (1918–1946).
Брауншвейг знаходиться на півночі Німеччини, між північною межею гірського масиву Гарц і переходом до Північнонімецької низовини. Через місто протікає річка Окер[en]. На півдні встановлена гребля, таким чином Окер оточує центр міста із західної та східної сторін (це було зроблено в Середніх віках для кращого захисту міста) і потім об'єднується в один потік у південно-західній частині міста. Ця гребля разом із двома іншими, розташованими нижче, регулює рівень води у річці у межах міста. Також через місто протікає річка Вабе та її відгалуження Міттельріде, що впадають у річку Шунтер[en].
Площа міста на 2006 рік становить 192 км², довжина міської межі — 98 км. Місто за чисельністю та за площею друге в Нижній Саксонії та двадцять сьоме в Німеччині. Протяжність міста з півночі на південь становить 19,1 км, зі сходу на захід — 15,7 км. Середня висота над рівнем моря – 75 м. Центр міста розташовується на висоті приблизно 70 метрів над рівнем моря; найвища точка — Гейтельдер Берг (111 м), нижча точка — старе річище Окера на північному заході міста (62 м).
Брауншвейг поділено на 19 міських районів.
Найближчі великі міста: Вольфсбург, 35 км на північний схід, Ганновер, 65 км на захід, Магдебург, 90 км на схід і Геттінген, 110 км на південний захід від Брауншвейга.
Брауншвейг знаходиться в зоні помірного клімату, знаходиться на межі переходу від континентального до морського клімату. Середньорічна температура становить 8,8 ° C, середньорічна вологість повітря дорівнює 79%. Кількість холодних днів на рік (температура нижче 0 °C, 74 дні) значно перевищує кількість спекотних (температура вище 25 °C, 25 днів). За рік у Брауншвейгу випадає приблизно 618 мм атмосферних опадів [22].
Брауншвейг було засновано саксонським графом Бруно II. Назва міста, спочатку Брунсвік, було складним із власного імені Бруно та позначення перевалюваного пункту, складів та відпочинку купців — вік. Місце підходило для цього ідеально, оскільки розташовувалося на місці броду через річку Окер. Документально місто згадується вперше під ім'ям Брунесгвік у грамоті освячення церкви Магнікірхе в 1031 році.
За Генріха Лева Брауншвейг виріс у потужне місто з кількома районами (так звані Вайхбільде): Гаген — засновані Генріхом Старе місто, Нове місто, Алтевік і Зак. Додатково було два особливі райони монастирської слободи — Санкт-Ігідієн і район замку. У кожному була ратуша та власний храм.
Генріх побудував у Брауншвейзі резиденцію. Він розширив замок Данквардероде[en], наказав спалити вщент стару церкву 1030 року і на її місці спорудити Брауншвейзький собор, будівництво якого було завершено освяченням 1226 року після його смерті. Собор присвячений святому Власію, Іоанну Хрестителю та Томасу Бекету. Сьогодні собор є євангелічно-лютеранською церквою.
Генріх Лев досяг такої влади, що обрав лева як свій герб і приблизно в 1166 році наказав відлити бронзового лева, якого поставив на замковій площі (оригінал знаходиться сьогодні в замку) — перша бронзова міська скульптура на північ від Альп. Це символ та герб міста.
Через своє розташування на березі судноплавної річки Брауншвейг став важливим торговим містом, а з XIII століття членом Ганзи.
Герцогство Брауншвейг-Люнебург за часів Генріха Лева було частиною володінь Вельфів. Згодом герцогство розпалося в результаті поділу спадщини на різні дрібні удільні князівства. У XIV столітті утворилося князівство Брауншвейг-Вольфенбюттель[en]. Місто Брауншвейг стало вільним містом приблизно в 1430 році, і вельфські феодали перенесли свою резиденцію до Вольфенбюттеля.
Поряд з Гентом і Парижем Брауншвейг мав славу одним з найнеспокійніших міст пізньосередньовічної та ранньосучасної Європи . Постійно конституційні конфлікти переростали в революційні громадянські заворушення, які в Брауншвейгу називалися Шихтен — «пласти, шари».
У 1671 році місто знову потрапило під владу князя, а в 1753 році герцоги повернули свою резиденцію в Брауншвейг. На цей час припадає будівництво нового Брауншвейзького палацу[en]. Слід в епосі бароко Брауншвейг залишив за герцога Антона Ульріха, який у Зальцдалумі, неподалік Вольфенбюттеля, створив барочну резиденцію з садом. Містецькі твори, що колись прикрашали цей палац, пізніше склали Музей герцога Антона Ульріха у Брауншвейзі.
У 1806 році герцог брауншвейзький Карл Вільгельм Фердинанд, будучи генерал-фельдмаршалом, у битві під Єною та Ауерштедтом був смертельно поранений. В 1807–1813 роках Брауншвейг знаходився під окупацією наполеонівських військ і був частиною королівства Вестфалія. За рішенням Віденського конгресу (1814), герцогство Брауншвейзьке було відновлено.
Після смерті герцога Вільгельма III герцогством правили регенти, що призначалися Берліном. В 1871 році герцогство увійшло до складу Німецької імперії під керівництвом Пруссії. Шлюб Вікторії Луїзи (дочки кайзера Вільгельма II) з принцом Ернстом Августом Брауншвейг-Люнебурзьким, укладений 24 травня 1913 року, привів до примирення династій Гогенцоллернів і Вельфів, і останні знову стали правителями.
У листопаді 1918 року в Брауншвейзі відбулася революція, за два дні до такої ж події в Берліні, і в результаті герцог втратив престол.
Станом на 31 грудня 2021 населення міста становить 248 823 осіб.[1].
Динаміка по роках:
|
- Бургплац (Замкова площа), що складається з групи будівель великого історичного та культурного значення: собор (Святого Власія, побудований наприкінці XII століття); замок Данквардероде (реконструкція XIX століття старого замку Генріха Лева); неоготична ратуша (1893–1900 рр.); а також деякі мальовничі фахверкові будинки, такі як Будинок гільдії, сьогодні місцеперебування Асоціації ремісників. У центрі площі стоїть копія Брауншвейзького лева, романська статуя лева, відлита з бронзи в 1166 році. Оригінал статуї можна побачити в музеї замку Данкварероде. Лев і сьогодні залишається символом Брауншвейга.
- Старий міський ринок, оточений ратушею Старого міста (збудована в XIII–XV століттях в готичному стилі), і церква Святого Мартина, з 1195 року), з важливими історичними будинками, включаючи колишній будинок гільдії краперів, побудований десь до 1268 року і торгові ряди (побудовані в 1690 році) і фонтан 1408 року.
- Кольмаркт («вугільний ринок»[23]), ринок із багатьма історичними будинками та фонтаном 1869 року.
- «Hagenmarkt» («ринок Хагена») з Катаріненкірхе (церква Святої Катерини ) XIII століття та Heinrichsbrunnen («Фонтан Генріха Лева») 1874 року.
- Магнівіртель (квартал Святого Магнуса), залишок стародавнього Брауншвейга, викладений брукованими вуличками, маленькими крамничками та кав'ярнями, навколо Магнікірхе (церква Святого Магнуса) XIII століття. Тут також знаходиться Rizzi-Haus, дуже характерна офісна будівля в стилі мультфільму, яку спроєктував архітектор Джеймс Ріцці[en] для Expo 2000[en].
- Романо-готична Андреаскірхе (церква Святого Андрія), побудована переважно між XIII і XVI століттями з вітражами Чарльза Кроделя . Навколо церкви розташовані Liberei , найстаріша збережена окремо стоїть будівля бібліотеки в Німеччині, [51] [52] і реконструйована Alte Waage.
- Готична Егідінкірхе[en] (церква Святого Егідія), побудована в XIII столітті, з прилеглим монастирем, який сьогодні є музеєм.
- Державний театр[en], побудований у XIX столітті, бере початок від першого постійного публічного театру в Німеччині, заснованого в 1690 році герцогом Антонієм Ульріхом.
- Брауншвейзький палац[en] зазнав бомбардування під час Другої світової війни та остаточно демонтовано в 1960 році. Зовнішній вигляд палацу було відновлено, щоб у ньому розмістили музей, бібліотеку та торговий центр, який відкрився у 2007 році.
- Бароковий палац «Річмондський палац[en]», побудований в 1768–1769 роках з оточуючим англійським садом для принцеси Августи Великобританської, дружини Карла Вільяма Фердинанда, герцога Брауншвейг-Вольфенбюттеля , щоб нагадувати їй про її дім в Англії.
- BraWoPark — торговий центр поблизу головного залізничного вокзалу Брауншвейга. Складається з 3 хмарочосів , висота найвищої будівлі становить майже 100 м. Найстаріша будівля BraWoPark була заснована в 1980 році, це бізнес-центр 1.
- Абатство Ріддагсгаузен[en], колишній цистерціанський монастир із навколишнім природним заповідником і дендрарієм. Природний заповідник Ріддагсгойзер-Тайхе визначено як Важлива орнітологічна територія[24] та Особлива охоронна територія.[25]
Центр міста Брауншвейг – здебільшого пішохідна зона, вільна від автомобілів .
Два головних автобани обслуговують Брауншвейг, A2 (Берлін — Ганновер — Дортмунд) і A39 (Зальцгіттер — Вольфсбург). Міські дороги, як правило, широкі, побудовані після Другої світової війни для підтримки очікуваного використання автомобіля. У місті є кілька автостоянок.
Багато жителів пересуваються містом на велосипеді, використовуючи розгалужену систему лише велосипедних доріжок. На головному залізничному вокзалі є стоянка для велосипедів.
Місто знаходиться на головній залізничній лінії між Франкфуртом і Берліном. Deutsche Bahn обслуговує місто місцевими, міжміськими та високошвидкісними поїздами InterCityExpress (ICE), із частими зупинками станції Брауншвейг-Головний. [26]
Трамвайна мережа Брауншвейга — недорога і велика мережа електричних трамваїв завдовжки 35 км. Вперше відкрита в 1897 році, вона була модернізована, включаючи розширення на 3,2 км у 2007 році. [27] Мережа має ширину колії 1100 мм, унікальну для європейської залізничної чи трамвайної мережі. Однак її поетапно доповнюють третьою рейкою, щоб у майбутньому можна було співпрацювати з колією 1435 мм магістральною залізничною мережею стандартної колії.
Муніципальна компанія Braunschweiger Verkehrs-AG наразі керує п’ятьма трамвайними лініями [28] та кількома автобусними лініями.
Аеропорт Брауншвейг-Вольфсбург розташований на північ від міста.
- Антон Ульріх, герцог Брауншвейг-Вольфенбюттельський (1633–1714), володар краю, засновник картинної галереї в місті Брауншвейг, що стане одним з найстаріших музеїв Європи за часом заснування (відкрито для відвідин з 1754 р.).
- Ріхард Андре (1832–1912) — німецький географ, етнограф.
- Вальтер Ізендаль (1872–1945) — німецький морський офіцер, контр-адмірал.
- Ебергард Шрадер (1836–1908) — німецький історик і мовознавець.
- ↑ а б Landesamt für Statistik Niedersachsen, LSN-Online Regionaldatenbank, Tabelle A100001G: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes, Stand 31. Dezember 2021 (нім.)
- ↑ а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х http://www.braunschweig.de/politik_verwaltung/politik/ratderstadt/stadtbezirksraete/stadtbezirksraete.html
- ↑ https://www.braunschweig.de/tourismus/ueber-braunschweig/sehenswuerdigkeiten/blik/ensembles/geitelde.php
- ↑ https://www.braunschweig.de/politik_verwaltung/statistik/statistische_angaben.php
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/bandung.php
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/bath.php
- ↑ https://mayorofbath.co.uk/twinning-associations/
- ↑ http://www.bath-braunschweigtwinningassociation.co.uk/
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/kiryat-tivon.php
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/magdeburg.php
- ↑ https://www.magdeburg.de/Start/B%C3%BCrger-Stadt/Stadt/St%C3%A4dtepartnerschaften/index.php?La=1&object=tx,37.11803.1&kat=&kuo=1&sub=0
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/nimes.php
- ↑ https://www.nimes.fr/mairie/jumelages/ville-jumelle-brunswick.html
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/sousse.php
- ↑ http://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/partner_freundschaftsstaedte_zhuhai.html
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/zhuhai.php
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/omaha.php
- ↑ https://www.braunschweig.de/leben/stadtportraet/partnerstaedte/kasan.php
- ↑ SPD-Kandidat Kornblum wird Oberbürgermeister in Braunschweig — Norddeutscher Rundfunk, 2021.
- ↑ Brunswick (definition 2). The American Heritage Dictionary (вид. 3rd). 1992. с. 245.
- ↑ Архивированная копия. Архів оригіналу за 1 червня 2007. Процитовано 22 червня 2007.
- ↑ Kohlmarkt (Coal Market). www.braunschweig.de. Stadt Braunschweig. Процитовано 24 травня 2018.
- ↑ Birdlife Data Zone. Birdlife.org. Процитовано 12 липня 2015.
- ↑ EUNIS -Site factsheet for Riddagshausen - Weddeler Teichgebiet. Архів оригіналу за 7 січня 2013. Процитовано 4 листопада 2012.
- ↑ For a history of rail transport in the state, see Holtge, Dieter. "Braunschweig's Eisenbahnen und Strassenbahnen." (1972).
- ↑ Braunschweig (Germany): New light rail tram line to suburbs reverses Transit Holocaust, February 13, 2007. Light Rail Now. Процитовано 7 квітня 2011.
- ↑ Tram and bus lines in Braunschweig (PDF). verkehr-bs.de. Архів оригіналу (PDF) за 7 березня 2016. Процитовано 29 лютого 2016.
- Брауншвайг // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
Це незавершена стаття про місто. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття з географії Німеччини. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |