Манвантара
Ця стаття містить правописні, лексичні, граматичні, стилістичні або інші мовні помилки, які треба виправити. |
Індуїзм |
---|
Близькі теми |
Категорія • Портал |
Манванта́ра (санскр. मन्वन्तर, manvantara IAST, укр. період Ману чи укр. вік Ману) — астрономічний період вимірювання часу. Манвантара в перекладі з санскриту, поєднання слів «Ману» і «Антара», буквально означає тривалість Ману або його термін існування.
Кожна Манвантара створюється й управляється певним Ману, якого своєю чергою створює Брахма. Ману створює світ і всі його види протягом цього періоду часу. Кожен Манвантара триває час життя Ману, на смерть якого Брахма створює нового Ману, щоб продовжити цикл створення або шрішті, Вішну втілюється у вигляді нового аватара, а також новий Індра і саптаріші призначаються.
14 Ману та їхня відповідна Манвантара складають Кальпу, Еон, або «День Брахми», відповідно до циклів часу, а також ведичної шкали. Після цього в кінці кожної кальпи існує період — так само, як кальпа — руйнування або пралая, в якому світ (земля і всі форми життя, але не сам весь всесвіт) руйнується і перебуває у стані відпочинку, яка називається «Ніч Брахми».
Після цього творець Брахма починає свій цикл створення знову і знову, в нескінченному циклі створення і подальшого знищення, для яких Шива, бог руйнування, а також оновлення, викликається в кінці кожного такого циклу.
Згідно з Пуранами 1 манвантара = кальпи = приблизно 71 махаюг = 852 000 років девів = 306 720 000 сонячних років[1]. У кожній манвантарі світ, створюваний заново, має своїх богів і героїв.
Види махаманвантар:
- планетарна манвантара, яка також називається КалПа — це період життя планети протягом семи раундів. Він також називається День Брахми, а його довжина 4 320 000 000 років.
- prakritika манвантара — універсальний манвантара;
- saurya манвантара — манвантара Сонячної системи;
- bhaumika манвантара — земна манвантара або манвантара землі;
- paurusha манвантара — манвантара, або період діяльності, людини.
- Mahasaurya Манвантара — період життя або період прояви сонячної системи, або його смерті і розпаду.
- Брахма Манвантара — смерть (або життя) Брахми, який проходить в кінці життя або століття Брахми, протягом 311 040 000 000 000 років; також називається махапралайі або prakritika Пралайя. Необхідно встановити, чи відноситься Брахма в Сонячній системі, чи меншого періоду часу, такого як життя планетарної ланцюга.
- Кругова Манвантара — епоха одного звернення життєвих хвиль навколо планетної ланцюга від першої кулі до останньої кулі, протягом 308 448 000 років. Це одна сьома день Брахми.
Фактична тривалість Manavantara, відповідно до Вішну Пурани, — це сімдесят один раз число років, що містяться в чотирьох югах, з деякими додатковими роками, складаючи в 852 000 божественних років, або 306 720 000 людських років[2]. Сім Ріші, деякі божества, Індра, Ману, цар і його сини, створюються і гинуть в один інтервал. Чотирнадцять разів цей період являє собою день Брахми, тобто в день Брахми ; термін (Брахма), що є похідною формою. Тривалість життя Брахми становить 100 Брахма варша (років).
1 люд. рік (індус. календар) = 1 Дева ахоратра (доба богів) (1 день і 1 ніч)
360 Дева ахоратра = 1 Дева ватсара
12 000 Дева ватсара = 1 чатурюга
(12 000 Дева ватсара визначаються як, 4800 Дева ватсара Крита юги, 3600 Дева ватсара Трета — юги, 2400 Дева ватсара Двапара — юги і 1200 Дева ватсара Калі- юги, яка 1200 * 360 = 432,000 людських років)
71 чатурюга = 1 Манвантара (1 тривалість життя Ману)
14 Манвантара = 1 Кальпа (1 день Брахми)
2 Кальпи = 1 день + 1 ніч (Брахма Ратрі)
360 днів Брахми = 1 Брахма Варша
1. Манвантара — інтервал Сваямбху Ману
Saptarshis (सप्तर्षि): Марічі, Атрі, Ангірас, Пулаха, Крату, Пуластья і Васіштха в Сваямбхува — Манвантару; Аватар є імені Ягья, Яджна.
Перший Ману був Сваямбхува Ману. Дві його дочки, а саме Акуті і Девахуті, народили двох синів, названих Ягья і Капіла відповідно. Сваямбхува Ману, разом зі своєю дружиною, Сатарупа, пішов у ліс, щоб практикувати аскези на березі річки Сунанда. У якийсь момент часу, ракшаси й асури напали на них, але Ягья, у супроводі своїх синів Яма і напівбогів, вбили їх. Тоді Ягья особисто зайняв пост Індри, Царя небесних планет.
2. Манвантара — інтервал Сварочіша Ману
Урджа, Стамбха, Прана, Даттолі, Рішабха, Нішчара і Арваріват. Аватара названий Вібху.
Другий Ману, якого звали Svarocisha, був сином Агні, і його сини очолили Dyumat, Sushena і Rocishmat. В епоху цього Ману, Rocana став Індрою, правителем райських планет, і там було багато напівбогів, очолюваних Тушітою. Були також багато святих, такі як Урджа і Стамбха. Серед них був Ведасіра, чия дружина, Тушіта, народила Вібху. Вібху навчив вісімдесят вісім тисяч дрідха — врат, або святих людей, самоконтролю і аскезі.
3. Манвантара — інтервал Ауттамі Ману
Сини Васіштхи: Kaukundihi, Kurundi, Dalaya, Шанкх, Praváhita, Mita, і Sammita. Аватара названий Satyasena.
Уттама, син Пріяврати, був третім Ману. Серед його синів були Павана, Srinjaya і Yajnahotra. Під час правління цього Ману, сини Васіштхи на чолі з Прамада, стали сім святих. Satyas, Devasrutas і Bhadras стали напівбогами, і Сатьяджит став Індрою. З лона Sunrita, дружини Дхарми, і Господь з'явився як Satyasena, і Він убив всіх якшасів і ракшасів, які билися з Satyajit.
4. Манвантара — інтервал Тамаса Ману
Jyotirdhama, Прітху, Kavya, Chaitra, Агні, Vanaka і Pivara. Вішну названий Харі.
Тамаса, брат третього Ману, був четвертим Ману, і у нього було десять синів, у тому числі Прітху, Кьяті, Нара і Кету. Під час його правління, Satyakas, Харіс, Viras й інші були напівбогами, сім великих святих очолив Jyotirdhama і Trisikha став Індрою. Harimedha породив сина на ім'я Харі із дружиною Харіні. Харі врятував відданого Gajendra. Цей інцидент відомий як Gajendra — mokshana.
5. Манвантара — інтервал Райвата Ману
Hirannyaroma, Vedasrí, Urddhabahu, Vedabahu, Sudhaman, Парджанья і Махамуні. У Райвата — Манвантара аватара названий Вайкунтха.
Вайкунтха стало Райвата Ману, брат-близнюк Тамаса. Його сини очолили Арджуна, Балі і Віндхья. Серед напівбогів були Bhutarayas, і серед семи брахманів, які зайняли сім планет були Hiranyaroma, Vedasira і Urdhvabahu.
6. Манвантара — інтервал Чакшуша Ману
Sumedhas, Вірадж, Havishmat, уттама, Мадху, Abhináman і Sahishnnu. У Chakshusha — Манвантара аватара названий Ajita.
Ajita стало Chakshsusa Ману, син напівбога Chakshu. У нього було багато синів на чолі з Пуру, Пуруши і Судьюмна. Під час правління Chakshusa Ману, цар небес був відомий як Mantradruma. Серед напівбогів були Apyas, і серед великих мудреців були Havisman і Viraka.
7. Манвантара — інтервал Вайвасвата Ману (теперішня)
Каш'япа, Атри, Васіштха, Вішвамітра, Гаутама, Джамадагні, Бхарадвадж. У Вайвасвата — Манвантара Аватар названий Вамана
Сином Вівасвана, відомий як Шраддхадева. Він має десять синів, яких звали Ікшваку, Набхага, Dhrsta, Saryati, Narisyanta, Набхага, Dista, Тарусі, Prsadhra і Васуман. У цьому Манвантара або правління Ману, серед напівбогів є Адітьї, Васу, Рудри, Visvedevas, Maruts, Ашвіні — Кумари і Рбху. Цар небес, Індра, відомий як Пурандари, і сім мудреців відомі як Каш'япа, Атри, Васиштха, Вішвамітра, Гаутама, Джамадагни і Bharadwaj. У цей період Ману, Вішну з'являється з утроби Адіті в своєму втіленні сина Kashyap. У пуранічній генеалогії також вказується, що Вайвасвата Ману жив за 95 поколінь до війни Бхарат.
8. (Майбутнє) — Саварні Ману
Diptimat, Galava, Рама, Кріпа, Drauni, В'яса, і Rishyasringa. Текст прийшли з…. Вішну Пурані: Книга III: Глава II В Savarnya — Манвантара Він (аватара) названий Сарвабхаума.
Сини Ману Саварні очолюють Нірмока, і серед напівбогів є Sutapas. Балі, син Вірочана, Індра, і Galava і Парашурама є одними з семи мудреців. У цьому віці Ману, втілення Верховної Особи Бога з'являється як Сарвабхауми, сина Devaguhya і Сарасваті.
9. Дакша Саварні Ману
Savana, Dyutimat, Bhavya, ВАСУ, Медхатітхі, Jyotishmán, і Сатья. У Дакша — savarnya — Манвантара Він (аватара) названий Рішабха.
У період дев'ятого Ману є Дакша — саварні. Його сини очолюють Bhutaketu, і серед напівбогів є Марічігарбхі. Адбхута Індра, а серед семи мудреців є Dyutiman. У цей період Ману, втілення Рішабха народжується з Ayushman і Амбудхари.
10. Брахма Саварні Ману
Havishmán, сукріті, Сатья, Apámmúrtti, Набхага, Apratimaujas і Satyaket. У Брахма — savarnya — Манвантара аватара названий Vishvaksena.
У період десятої Ману це Брахма — саварні. Серед його синів Bhurishena, і сім мудреців є Havishman та інші. Серед напівбогів є Сувасани і Шамбху Індра. Втілення в цей період Ману є Vishvaksena, який є другом Шамбху і хто народжується з лона Vishuci в будинку брахмана по імені Visvasrashta.
11. Дхарма Саварні Ману
Niśchara, Agnitejas, Vapushmán, Вішну, Аруни, Havishmán і анагха. У Дхарма — savarnya, Він (аватара) названий Дхармасету.
У період одинадцятого Ману Дхарма — саварні, хто має десять синів на чолі з Satyadharma. Серед напівбогів є Vihangamas, Індра відомий як Vaidhrita, і сім мудреців є Аруна та інші. У цьому Манвантара втілення Дхармасету, хто народжений від Vaidhrita і Aryaka.
12. Рудра Саварні Ману
Тапасві, Sutapas, Tapomúrtti, Taporati, Tapodhriti, Tapodyuti і Tapodhan. Аватара названий Sudhama.
У період дванадцятий Ману є Рудра — саварні, чиї сини очолюють Деваван. Напівбоги Харити та інші, Індра Ritadhama, і сім мудреців є Tapomurti та інші. Втілення в цю Манвантара є Sudhama або Svadhama, хто народжений з утроби Sunrita. Ім'я його батька є Satyasaha.
13. Раусья або Дева Саварні Ману
Nirmoha, Tatwadersín, Nishprakampa, Nirutsuka, Dhritimat, Авйайа і Sutapas. Аватара названий Йогешвар.
У період тринадцятого Ману є Діва — саварні. Серед його синів Chitrasena, напівбоги Sukarmas та інші, Індра Діваспаті і Нірмока є одним з мудреців. Манвантара -аватара є Йогешвар, хто народжений від Devahotra і Brihati.
14. Індра Саварні Ману
Agnibáhu, Суші, Shukra, Магадхе, Gridhra, Йукта і Ajita. Аватара названий Brihadbhanu.
У період чотирнадцятого Ману Індра — саварні. Серед його синів є Уру і гамбхіра, напівбоги Павітри та інші, Індра Шучі, і серед мудреців є Агні і Баху. Втілення цієї Манвантара відомий як Brihadbhanu. Він народжений від Satrayana з утроби витати.
- ↑ Індуїзм. Джайнізм. Сикхізм / Під заг.ред. М. Ф. Альбеділь і А. М. Дубянський. — М. : Республіка, 1996. — С. 261. — ISBN 5-250-02557-9.
- ↑ Вішну Пурана, переклад Горацій Хейман Вілсон, 1840, Том I: Глава III. р. 26-28]