Реп-батл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реп-батл
англ. Battle rap
Стилістичні походження
Походження
Початок 1980-х
США США
Типові інструменти

Реп-батл чи бетл (англ. Battle rap) — змагання двох виконавців в жанрі реп за допомогою спеціального римоскладання. У класичному розумінні реп-батл — словесний поєдинок між реп-виконавцями; в більш широкому розумінні поєдинок може відбуватися між різною кількістю опонентів, а учасники необов'язково повинні мати відношення до реп-культур.

Історія

[ред. | ред. код]

Відповідно до теорії, висунутої професором Ференцем Сасом, реп-батли беруть свій початок від шотландського виду мистецтва, іменованого «flyting», який мав певну популярність в XVI столітті в питних закладах Шотландії. Суть полягала у взаємній образі двома поетами один одного й реалізовувалася у віршованій формі. Пізніше даний вид розваги був перейнятий американськими рабовласниками, які влаштовували подібні баталії серед своїх рабів. Через кілька століть даний напрямок видозмінилася і набув звичну назву «реп-батл»

Перші реп-батли почали проводитися на початку 1980-х. Один з найранішніх батлів відбувся в грудні 1982 року в Нью-Йорку (США) між американськими реперами Kool Moe Dee і Busy Bee Starski. У 1980-х репер Big Daddy Kane в книзі «How to Rap» сказав: «… будучи MC з 80-х, ти мислиш в форматі реп-батла … ти зосереджуєшся на пошуку забійної рими, коли тобі потрібно когось забатлити … вже не думаючи про римі для пісні». Також реп-батл асоціюється з олдскульством в хіп-хопі. Розквіт батлів на відкритих майданчиках припав в період 1980-1990-х років в США. Найвідоміші батли були включені в книгу «Book of Rap Lists»: Roxanne Wars (1984—1985), Juice Crew проти Boogie Down Productions (1986—1988), Kool Moe Dee проти LL Cool J (1987—1991), MC Serch проти MC Hammer (1989—1994), Dr. Dre і Snoop Dogg проти Luke (1992—1993), Common проти Айс Кьюба (1994—1996), MC Pervis і Brand New Habits і LL Cool J проти Canibus.

Запрошення на реп-батл у Бронксі. Дизайн: Buddy Esquire, 1979

У 1990-х в США популярність здобули фристайл-батли. Даний вид батлів складається з трьох раундів і дозволяє виявити найхаризматичніших і найартистичніших реп-виконавців. Фрістайл-батл відбувається з афроамериканського звичаю усній гри «дюжини» (англ. Dozens). Споконвічний принцип фристайл-батла полягав в повній імпровізації під час виступу, однак в даний час в основному текст для батлів пишеться і заучується заздалегідь. З початку 2000-х реп-батли з'явилися на американському телебаченні[1]. Змагання проводилися в різних телешоу на таких телеканалах як HBO, BET і MTV. Фрістайл-батла був присвячений фільм «8 миля» з Емінемом[2].

Перший турнір, присвячений реп-батла, був організований в 2006 році в Лондоні (Велика Британія) під назвою Jump Off TV's World Rap Championships, в якому змагалися реп-виконавці з Великої Британії і США. В даний час найвідомішими турнірами по реп-батла є King of the Dot (Канада), Do not Flop (Велика Британія), Ultimate Rap League (США), GrindTimeNow (США), FlipTop (Філіппіни).

Формати батла

[ред. | ред. код]
  • Онлайн-батл-дані батли найчастіше проходять у форматі сходів, кожен ступінь яких іменується раундом. Учасники записують трек на задану тему під вільний біт. Після чого суддівська колегія виставляє учасникам бали, керуючись наявними в їх розпорядженні критеріями. Таким чином учасники, які набрали найбільшу кількість балів, проходять на щабель вище в наступний раунд, де змінюється тема треку — інші учасники вибувають. Яскравим прикладом такого формату слугують батли, які проводилися на інтернет-порталі hip-hop.ru
  • Текстовий онлайн-батл — має схожі правила з простим онлайн-батлом, однак різниця полягає в тому, що учасники не записують треки, обмежуючись лише текстом. В такому випадку увага приділяється не дикції і технічності читання, а дотримання складів і якості римування[3].
  • Офлайн-батл — батли даного формату відрізняються від двох попередніх місцем проведення, бо МС не відправляли свої тексти і треки в Інтернет, а виступають з ними вживу перед аудиторією. Даний формат є найскладнішим для МС, бо крім дикції необхідно мати харизму, щоб зуміти зацікавити людей, перед якими ведеться виступ, а також мати гарну пам'ять, щоб запам'ятати написаний текст. Зараз більшість офлайн-батлів проходить у вигляді заходів, виступи на яких записуються і після викладаються в Інтернет. До цього формату відносяться ліги King of the Dot, Do not Flop, Versus Battle, Slovo, RBL і інші[4].

Види реп-батлів

[ред. | ред. код]
  • Фрістайл-батл — має на увазі під собою виступ МС без заготовленого тексту. Таким чином оцінюється не тільки кількість рим і якість ударних ліній (панчів), а й уміння швидко імпровізувати, римуючи буквально на ходу.
  • Комплементарний батл — оспівування противника. У компліментарних батлах важливі не стільки самі компліменти, скільки підколювання їх подачі, наявність сарказму, гумор і якась абсурдність компліментів.
  • BPM-батл — різновид, притаманний лише оффлайн-батлам, особливість якого полягає в тому, що учасники виступають не акапельно, а під вибраний або випадковий музичний супровід. Назва BPM взято від однойменної одиниці виміру в музиці. По ходу розвитку батлів перераховані вище види змішувалися, утворюючи формати фристайл-BPM-батлів, компліментарних-BPM-батлів і т. ін.
  • Тематичний батл — батл, в якому учасники читають свій текст від імені вигаданих персонажів. У більшості випадків такі батли є постановними.

Техніки

[ред. | ред. код]

Римування реп

[ред. | ред. код]

У батлах використовується безліч прийомів з репу і поезії. Крім простих рим широко використовуються подвійні (даблрайм), потрійні (тріплрайм) рими, панторими й так далі. На відміну від поезії правила римування в реп-батлах більш спрощені. Існує кілька прийомів римування: розбиття (квадратні, звичайні, складні) і дублювання. Розбиття — це прийом римування, при якому римуються склади одного довшого слова зі складами декількох більш коротких. Звичайні розбиття засновані на співзвуччі окремих словосполучень. Складні розбиття засновані на співзвуччі декількох словосполучень в рядку.

Панчі

[ред. | ред. код]

Панч, панчлайн (випад, підколювання) — фрагмент тексту, заснований на подвійному (іноді потрійному) сенсі і / або грі слів, як правило, націлений на образу опонента. Наслідком панча є захоплена реакція аудиторії, яка і визначає успішність панча. Панчі бувають особистими і загальними. Особисті панчі ґрунтуються на висміюванні фактів з біографії або особистому житті опонента. Загальні панчі будуються на висміюванні опонента поза контекстом його особистому житті, наприклад, на висміювання його зовнішнього вигляду або псевдоніма.

Гострайтінг

[ред. | ред. код]

Написання тексту виконавцю іншим автором. Також мається на увазі і подальша передача прав на текст. На батлах гострайтінг засуджується, але не забороняється

Читка

[ред. | ред. код]

Техніка читання, активно практикується в репі і в культурі хіп-хопу в цілому. Флоу базується на поєднанні швидкості читання і інтонації. В реп-батлах флоу використовується для демонстрації артикуляції техніки. Фастфлоу — стиль подачі, побудований на перебіганнях і прискореннях.

Фрістайл

[ред. | ред. код]

Техніка, заснована на повній імпровізації і виключення заздалегідь написаного і вчиненого тексту. З фрістайлу зародилися реп-батли спочатку, проте останнім часом від цієї техніки на сучасних турнірах відмовляються.

Doubletime

[ред. | ред. код]

Читка в двічі швидше ритму музики. Використовується в батлах під музичний біт.

Грайм

[ред. | ред. код]

Грайм — музичний жанр, що виходить від герідж. Поєднує в собі електронну музику і мінімалістичний брейкбіт під малі барабани і глухі баси. Існує в зв'язці з читанням під біт 140 ударів в хвилину в стилі R & B з набором пауз і зміною ритму і інтонації під час виконання. На слух Грайм нагадує художнє читання віршів, але в більш високому темпі і агресивної інтонації.

«Бра!» (Англ. Braap) — характерне вигук, яке вимовляють учасники батла або глядачі в залі під час виконання читки під Грайм.

Делівері

[ред. | ред. код]

Вставка вокального мотиву при читанню. У батлах під музичний біт іноді використовується для епатажу або різноманітності.

Відповідь після раунду опонента. Поки опонент зачитує свій текст, виконавець помічає з його тексту якісь факти і обмірковує на них відповідні рядки. Фліп найчастіше використовується на початку раунду, але також практикується прив'язка флипа до будь-якого місця в тексті прямо під час батла. Фліп вважається вдалим, якщо вдалося підловити опонента на брехні або виконати панчі за фактами з його тексту.

У музичній культурі

[ред. | ред. код]
  • Реп-батл іноді використовується при запису музичних альбомів і кліпів. Часто практикується на концертах реп-виконавців при колаборації, зазвичай демонструється у вигляді показового виступу.
  • Фільм 2002 року «8 миля» присвячений реп-батлам у Детройті, а саме Джиммі «Кролику» Сміту, якого грає уродженець Детройту та репер Емінем. У фільмі також беруть участь репери Xzibit, Proof і Obie Trice. Фільм базується на підйомі Емінема на хіп-хоп сцені Детройта під час виступів на змаганнях у стилі реп-батл. Персонаж Future, якого грає Мехі Файфер, заснований на образі виконавця Proof, також народженому в Детройті та другові Емінема. Shalter (Притулок), місце дії більшості батлів фільму, базується на реальній локації в Детройті, де виступав Емінем, хоча сцени не були зняті в справжньому Shelter.
  • Документальний фільм 2004 року The Battle for L.A.: Footsoldiers, Vol. 1 документує батлову реп-сцену Лос-Анджелеса.
  • У серіалі YouTube Epic Rap Battles of History представлені історичні особи та вигадані персонажі, які виконують батл-репи один проти одного, а глядачі вирішують, хто переможе.
  • У Tomodachi Life є реп-батл, який відбувається біля фонтану.
  • У грі Friday Night Funkin' (2020) головний герой на ім'я Бойфренд намагається завоювати серце Подруги, змагаючись у музичних батлах із різними персонажами[5].
  • Фільм Bodied 2017 року, створений Джозефом Ханом і спродюсований Емінемом, мав сценарій, написаний учасниками багатьох реперів та представників цієї культури. У фільмі герой актора Калума Ворті досягає успіху та викликає обурення, коли його інтерес до батл-репу як предмету дипломної роботи перетворюється на одержимість змаганням. Прем'єра відбулася на кінофестивалі в Торонто в 2017 році[6].
  • У 12-му епізоді аніме-серіалу D4DJ Рей і Махо організовують реп-батл між друзями дитинства Рінку Аймото та Муні Онаруто, намагаючись допомогти їм вирішити їхні розбіжності[7].
  • У 2022 році документальний серіал Netflix «Опівнічна Азія» показав 10-й ювілейний фестиваль FlipTop Battle League у своєму епізоді в Манілі.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Edwards, Paul, 2009, p. 29.
  2. Edwards, Paul, 2009, p. 27.
  3. Who Won Hollow Da Don vs. Tay Roc At URL's Summer Madness 6?. HipHopDX. 11 вересня 2017. Процитовано 5 серпня 2019.
  4. Schell, Justin. "This Is What Ya'll Don't See On TV": B-Girl Be 2007. mnartists.org.
  5. Friday Night Funkin' - Play FNF game online. FNFCOM mods online (англ.). Процитовано 7 липня 2024.
  6. Kohn, Eric (8 вересня 2017). 'Bodied' Review: Eminem-Produced Satire Is the Most Subversive Hip-Hop Movie Ever-TIFF. Indiewire. Архів оригіналу за 26 жовтня 2022.
  7. Farris, Christopher (2 лютого 2021). D4DJ First Mix Episodes 1-13 Streaming. Anime News Network. Архів оригіналу за 30 вересня 2022. Процитовано 10 січня 2023.